POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Dobra inženirska praksa  


Bohinj Parko EKO Hotel

Ime objekta:

Bohinj Park EKO Hotel

Lokacija:Bohinjska Bistrica, Bohinj
Leto izgradnje:2009
Investitor:       MPM Engineering, d.o.o.
Naročnik:MPM Engineering, d.o.o.
Zasnova:

MPM Engineering, d.o.o.

Projektant:Studio Kreitmayer, d.o.o.
Odgovorni projektant:

Srečko Kreitmayer, univ.dipl.inž.arh.

Izvajalec:

78 različnih podjetij

Odgovorni vodja del:

MPM Engineering, d.o.o.

Izvajalec posamezne vrste del:

78 različnih podjetij, glavni: GRADIS Celje gradbena dela); IMP PRO-MONT Ljubljana (strojne inštalacije), Zorica d.o.o. (elektro inštalacije)

 

Glavni tehnični podatki o objektu:

Tlorisni gabariti: 11.500 m2

Etažnost: 6

Brutto površina: 15.000 m2

 

 

Bohinj Park EKO Hotel – Ustvarjen z naravo

 

Bohinj Park EKO Hotel je bil zgrajen z veliko pozornostjo do okolja in je kot tak trenutno eden najbolj naprednih, energetsko učinkovitih namestitvenih kompleksov v centralni Evropi. Od otvoritve dalje v juniju 2009 se izdatno posveča trajnostnim vprašanjem, maja 2010 pa je tudi uradno postal 1. ekološki resort v Sloveniji, ki se ponaša s prestižnim trajnostnim Green Globe certifikatom.

 

Lastna energetska vrtina

V neposredni bližini hotela je bila narejena energetska vodna vrtina. V vodonosnem območju globoko pod zemljo se nahaja kristalno čista voda. Ta voda s toplotnimi črpalkami služi ogrevanju sanitarne vode in ogrevanju objekta. Ko je geotermalna voda izkoriščena, se je ne spusti nazaj, temveč se jo delno uporabi za izplakovanje sanitarij. Šele takšna – popolnoma izkoriščena – se z odplakami spusti v kanalizacijo.

 

Toplo sanitarno vodo iz tušev in umivalnikov se prav tako izkoristi. Namesto, da se toplo pošlje v kanalizacijo, kot je to v navadi sicer, se jo zbere v posebnih rezervoarjih, kjer ji toplotne črpalke odvzamejo preostalo toploto in jo izkoriščeno ter ohlajeno spustijo v kanalizacijo. Ko ji je bila toplota odvzeta, se prek toplotnih izmenjevalcev znova vrača v sistem. Energetska geotermalna vrtina in voda iz nje pa služita tudi hlajenju poleti, saj se osiromašeno (ko ji je odvzeta toplota v toplotnih črpalkah) pošlje naravnost v hladilne grede, ki hladijo prostore hotela.

 

Bazeni v vodnem parku kot ogromen hranilnik toplote

Bohinj Park EKO Hotel ima poleg energetske vrtine tudi lastno energetsko postajo. Sočasno se namreč proizvajata električna energija in toplota (kogeneracija). Napravi, ki ju poganja utekočinjen naftni plin (UNP), skupaj sočasno proizvajata električno in toplotno energijo. Ta ista električna energija skrbi za poganjanje toplotnih črpalk v hotelu in celotno napajanje hotela ter vodnega parka obenem. Toplota, ki se sprošča ob proizvodnji električne energije, pa se uporabi za gretje bazenov. Takšen sistem ima zaradi uporabe preostale toplote izjemno visok celotni izkoristek med 70 in 90%. Z istočasno proizvodnjo toplotne in električne energije pa se prihrani tudi do 30% primarne energije v primerjavi z ločeno proizvodnjo.

 

Celotni hotel je ogrevan na principu nizkotemperaturnega režima – s talno kurjavo in hladilno-grelnimi gredami. Talna kurjava zagotavlja udoben občutek, medtem ko posebne grelno-hladilne grede s svojim neslišnim in energijsko učinkovitim delovanjem močno presegajo sicer večinoma uporabljene klasične sisteme prezračevanja in klimatizacije.

 

Manjša poraba za več svetlobe

Tudi hotelska razsvetlitev je premišljeno zasnovana. Pretežno vsa svetlobna telesa v objektu so namreč snovana na tehnologiji Power LED. Svetilka LED namreč porabi tudi do 40-krat manj električne energije kot primerljivo svetla navadna ali halogenska žarnica. Poleg tega je njena življenjska doba do 1000-krat daljša.

 

Za nazornejšo predstavitev lahko vzamemo za primer samo osvetlitev v hodnikih nad vrati v primerljivo velikem hotelu s 100 sobami in enakimi pogoji glede osvetlitve.

 

 

Število svetilk

Tip svetilke

Moč žarnice

Poraba električne energije letno

Bohinj Park EKO Hotel

100

Power LED

2 W

1.752 kWh

Primerljiv hotel

100

Navadna/Halogen

50 W

43.800 kWh


Iz razpredelnice razberemo, da je poraba električne energije za razsvetljavo v Bohinj Park EKO Hotelu bistveno manjša kot v primerljivem hotelu!

 

Tudi glavo je potrebno ohladiti

Celotni sistem za izrabo energije in uravnavanje porabe le-te je voden v centralnem nadzornem računalniškem sistemu CNS. Strežniki, baze podatkov v podatkovnih strežnikih, sistem za brezprekinitveno napajanje UPS ter vsa aktivna oprema (usmerjevalniki, stikala ipd.) za informacijsko in tehnološko tako dovršen hotel so energijsko precej zahtevni. A bolj kot na električno energijo, ki jo hotel tako ali tako proizvaja z lastno energetsko postajo, je potrebno gledati na toploto, ki jo takšni računalniški sistemi oddajajo. Takšne prostore je potrebno intenzivno hladiti. Da bi toplote, ki se sprošča ob delovanju naprav ne metali stran, pa je v sistemskem prostoru Bohinj Park EKO Hotela nameščena napredna toplotna črpalka zrak-voda, ki vso oddano toplotno energijo – namesto, da bi jo »metali« skozi okno – vrne nazaj v sistem v obliki tople vode.

 

Pralnica

Najmodernejše, računalniško vodene in z visoko tehnologijo podprte naprave v pralnici so energijsko varčne in okolju prijaznejše. Ker pa se pri (industrijskem) pranju in likanju sprošča velika količina toplote, je v hotelu prav za pralnico namenjena zmogljiva toplotna črpalka, ki oddano toploto – namesto, da bi šla »v zrak« - odvzame in preusmeri v sistem za dogrevanje tople sanitarne vode.

 

Stavba kot topel plašč in streha

Stene Bohinj Park EKO Hotela so nadstandardno izolirane in tako karseda omejujejo uhajanje toplote. Poleg sodobnih izolacijskih materialov so na celotnem objektu montirana tudi stekla z najnižjim faktorjem Ug, s čimer je zagotovljena minimalna prehodnost in izguba toplote skozi plašč objekta.

 

Streha objekta je v celoti izdelana iz lesa in drugih naravnih materialov, v posebni zaprti kompaktni sendvič izvedbi iz gotovih plošč. Izolacija v notranjosti gotovih votlih plošč je zaključena s posebnimi lesnimi vlakni, ki zagotavljajo le odlične izolacije, temveč so tudi naravnega izvora.

 

Udobje gostov

Računalniški sistem, ki skrbi za uravnavanje klimatskih pogojev v notranjosti objekta, se obenem v realnem času prilagaja zunanjim klimatskim razmeram (temperatura, vlaga, osončenost, del dneva...) in tako ustvarja optimalne pogoje za bivanje. Gost pa si seveda lahko temperaturo v sobi nastavlja tudi sam.

 

Udobnega bivanja pa gostu ne zagotavljajo zgolj klimatski pogoji, temveč tudi ambient, v katerem se nahaja. Vse sobe in mnogi skupni prostori v hotelu so opremljeni z izbranimi naravnimi materiali – veliko je lesa, naravnega kamna, stekla ter drugih naravnih dekorativnih elementov.

 

Ostale učinkovite okoljevarstvene rešitve

Med energetskimi varčevalnimi ukrepi Bohinj Park EKO Hotela je tudi t.i. master switch kartični odložilni sistem, ki smotrno določa način vključevanja naprav in električnega toka v posamezni sobi. Brez kartice (katere bistvena naloga je tudi odklepanje vrat), vstavljene v centralno odložišče, namreč ni napetosti, kar pomeni, da nezasedene sobe niti pomotoma ne morejo biti porabniki energije, sicer namenjene za razsvetljavo, televizijo, ostale morebitne električne naprave, segrevanje ali ohlajevanje sob. Ko gost zapusti svojo sobo, vzame ključ iz notranje odložilne reže, nakar se vse prižgane naprave – po kratkem intervalu – avtomatsko izklopijo.

 

Da bi bila optimizirana poraba dragocenih vodnih virov, so hotelske kopalnice brez izjeme opremljene s toaletnimi školjkami po tako imenovanem »dual flush« sistemu. Gre za dvojni izplakovalni mehanizem, ki gostu omogoča različni izplakovalni opciji, pri čemer manjša izmed obeh tipk porabi občutno manj vode.

 

Gostje cenijo zdravo okolje in težnjo po ohranitvi oziroma varovanju naravnih lepot. Bohinj Park EKO Hotel vzpodbuja tovrstno naravnanost. Na izbiro so še drugi varčevalni ukrepi, med drugim gost lahko sam dnevno odloča o pogostosti menjave posteljnine oziroma brisač (s čimer posredno vpliva na koriščenje količine vode in pralnih sredstev). Vzpodbuja se tudi zmanjševanje posluževanja avtomobilov, saj ima hotel na voljo izposojo kvalitetnih gorskih in cestnih koles s pripadajočo opremo (čelade, vodiči po kolesarskih poteh, itd.), v garaži imajo gostje na razpolagi celo lastno polnilnico za električna in hibridna vozila.

 

Priznanja

Kompleks si je od izgradnje v juniju 2009 dalje prislužil naziv največkrat nagrajenega hotela v Sloveniji. Med odmevnejša priznanja strokovne in splošne javnosti spadajo: Zeleni zgled za turizem (STO, 2009), Turistićka prizma za novitet v turizmu (Novi Sad, 2009), Energetska zgradba in Energetski menedžer leta (IJS in Finance, 2010), Green Globe certifikat (Green Globe Society, 2010), Zlati Sejalec (STO, 2010), Conventa Award za noviteto na področju kongresne dejavnosti – vpeljava trajnostnih dogodkov na področju JV EU (Akademija Conventa, 2011).