POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Dobra inženirska praksa  


Sistem gašenja z vodno meglo

OBJEKT: Sistem gašenja z vodno meglo

Potniški terminal T-2 letališča Jožeta Pučnika v Ljubljani je med najpomembnejšimi investicijami v Sloveniji v zadnjih letih. V dogovoru z investitorjem, avtorjem arhitekturne zasnove ter strokovnjaki požarne varnosti v Sloveniji in zunaj nje smo se odločili za v Sloveniji še vedno novo tehnologijo požarne zaščite: gašenje z visokotlačno vodno meglo.


Ime objekta:

AERODROM LJUBLJANA, Letališče Jožeta Pučnika

Lokacija: Zgornji Brnik 130/a
Leto izgradnje: 2007
Investitor: AERODROM LJUBLJANA, Letališče Jožeta Pučnika
Naročnik: AERODROM LJUBLJANA, Letališče Jožeta Pučnika
Arhitekturna zasnova:

Vladimir Koželj, univ.dipl.inž.arh.

Odgovorni projektant:

ESO Projekt d.o.o., Andrej Robič, univ.dipl.inž.str., S-0074

Nadzornik:

AERODROM LJUBLJANA d.d. - Aeroinženiring, ESO Projekt d.o.o., Marioff Oy

Odgovorni nadzornik: Simon Krelj, univ.dipl.inž.str., S-0046
Izvajalec del: Zarja Elektronika d.o.o., Polčeva pot 1, Kamnik
Odgovornik vodja del: Viktor Bizjak, dipl.inž.

Stroški gradnje oziroma investicije:

Gradbena, obrtniška in inštalacijska dela - GOI: 16.000.000 €.

Sistem gašenja z vodno meglo: 500.000 €.

 

Količina pomembnejšega vgrajenega materiala:

Približno 350 šob vseh tipov stermičnimi ventili, približno 8.000 m cevi premera 38mm in približno 15.000 m cevi premera 12mm, 6.400 kg pritrdilnega materiala.

 

Obrazložitev:

Potniški terminal T-2 letališča Jožeta Pučnika v Ljubljani je med najpomembnejšimi investicijami v Sloveniji v zadnjih letih. V dogovoru z investitorjem, avtorjem arhitekturne zasnove ter strokovnjaki požarne varnosti v Sloveniji in zunaj nje smo se odločili za v Sloveniji še vedno novo tehnologijo požarne zaščite: gašenje z visokotlačno vodno meglo.

 

Zakaj smo se odločili za visokotlačna vodno meglo? Glavni razlogi so naslednji:

1. Minimalna poraba vode, za delovanje preko 5000 šprinklerjev (kar je približna končna številka tudi za drugo fazo širitve), zadošča že rezervoar s prostornino 22 m3. To je ogromni prihranek v primerjavi s potrebnim "olimpijskim bazenom" za konvencionalni šprinklerski sistem (izračunana potrebna količina vode za ta objekt je približno 8x manjša) . Oba sistema morata po zahtevah standardov delovati v trajanju 60 minut.

2. Odlične lastnosti gašenja na tri načine: ohlajevanje prostora in opreme, blokiranje sevanja, lokalno zmanjševanje koncentracije kisika, kar je vse posledica uporabe zelo drobnih vodnih kapljic, velikosti med 50 µm in 120 µm.

3. Velika hitrost vodnih kapljic visokotlačnega sistema zagotavlja dobro prodiranje v požar in zmanjšuje vpliv prezračevanja na razširjanje vodne megle.

4. Fina vodna megla je varna: ljudje lahko ostanejo v prostoru tudi med gašenjem.

5. Fina vodna megla je varna za lastnino in ni električno prevodna: ob aktiviranju izteče majhna količina čiste vode. Ta lastnost omogoča tudi preskušanje sistema v živo brez nevarnosti škodljivih posledic

6. Zaradi uporabe nerjavnih cevi majhnih premerov in posebnih visokotlačnih spojk je inštaliranje enostavno, prilagodljivo in brez varjenja.

7. Fina vodna megla povzroča minimalno škodo po požaru in s tem takojšnje nadaljevanje poslovanja. Ni nikakršnih poplav ali namočenja predmetov kot pri konvencionalnem šprinklerju.

8. Dodatna dobra lastnost, ki je nima noben drug sistem gašenja, je izpiranje dima in produktov gorenja. Koncentracija strupenih plinov in agresivnih spojin, ki nastajajo ob požaru, se s tem dramatično zniža.

9. Za sistem HI-FOG proizvajalca Marioff smo se odločili zaradi izkazane velike zanesljivosti, saj ima poleg preko 6000 testnih požarov v naravni velikosti in preko 100 tipskih atestov tudi ogromno pomembnih referenc za ladijske in kopne aplikacije po vsem svetu.

 

Izhodišče za načrtovanje sistema gašenja so bila Študija požarne varnosti, ki jo je izdelal CPZT (mag. Bojan Grm) iz Radovljice, Arhitektonske in gradbene predloge, ki jih je izdelal EKO ART (Vladimir Koželj, univ.dipl.inž.arh.) iz Ljubljane, dogovori z investitorjem, atesti, tehnični listi in ostala tehnična dokumentacija proizvajalca opreme Marioff iz Finske ter seveda veljavni standardi in predpisi, predvsem NFPA 750, NFPA 13, VdS CEA 4001.

Osnova sistema je visokotlačna črpalka v kleti novega terminala. Manjša črpalka vzpostavlja nadzorni tlak vode v celotnem sistemu 25 bar. V primeru, ko se zaradi povečane temperature odpre kateri od šprinklerjev za vodno meglo, tlak v napeljavi pade, kar sproži glavno črpalko, ki zagotavlja dinamični tlak 140 bar pri črpalki.

Celoten sistem je razdeljen na 6 vej, ločenih z normalno odprtimi conskimi ventili. Po končanem gašenju se conski ventil ročno zapre, dokler se ne vzpostavi normalno stanje in zamenja sprožene šprinklerje.

Glavni cevovodi so izvedeni z nerjavnimi cevmi zunanjega premera 38 mm, cevovodi do šprinklerjev pa z nerjavnih cevi zunanjega premera 12 mm.

V večini prostorov so izbrani hitro delujoči šprinklerji HI-FOG 2000 C2, ki lahko pokrivajo do 25 m2 površine z RTI indeksom 25 in temperaturo proženja 57 °C.

Izvajalec del Zarja Elektronika je skupno s partnerjem Marioff montažna dela izvedel strokovno, v roku in s stalnim sodelovanjem s projektantom, investitorjem ter nadzorom. Poudariti je treba strokovnost investitorja, ki se je zavedal potrebnosti učinkovite aktivne zaščite pred požarom, ki hkrati omogoča tudi najkrajši možni čas za ponovno normalno delovanje terminala po morebitnem požaru ter zagotavlja varnost tako za ljudi kot za opremo.

Sistem gašenja z vodno meglo HI-FOG je prvi sistem take vrste v Sloveniji, zato je bilo potrebno nekoliko več napora pri dokazovanju skladnosti projekta in izvedbe s predpisi in standardi. Končno potrditev je dala komisija Zveze nemških zavarovalnic VdS, ki je ob dveh obiskih na objektu preverila celoten sistem in njegovo delovanje ter izdala certifikat o skladnosti.

Po uspešnem zaključku del prve faze terminala 2 se že s polno aktivnostjo projektira druga faza terminala, kjer je prav tako predvideno gašenje z visokotlačno vodno meglo HI-FOG.