POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Dobra inženirska praksa  


Varnostna razsvetljava v Upravnem centru Logatec

Ime objekta:

VARNOSTNA RAZSVETLJAVA V UPRAVNEM CENTRU LOGATEC

Lokacija: Logatec
Leto izgradnje: 2009
Investitor: Občina Logatec
Arhitekt: Projekta inženiring Ptuj d.o.o., Stanko Arnuš univ.dipl.inž.arh.
Projektant el. inštalacij in el. opreme:

Projekta inženiring Ptuj d.o.o., Vladimir Golubič univ.dipl.inž.el.

Light designer:

Zumtobel Licht d.o.o., Mihaela Krevh univ.dipl.inž.arh.

Odgovorni nadzornik za el. inštalacije in el. opremo: 

Eldata d.o.o., mag. Borut Glavnik univ.dipl.inž.el.

Izvajalec el. inštalacij in el. opreme: KOVINOTEHNA MKI d.o.o.

 

Pri načrtovanju svetlobnih rešitvah moramo upoštevati tudi morebitne izpade električne energije. Včasih so posledica čisto vsakdanjih in nenevarnih situacij, drugič do izpada pride v primeru nesreče. V vsakem primeru mora varnostna razsvetljava ohraniti določeno raven osvetljenosti v prostoru (t.i protipanična razsvetljava), poleg tega pa z osvetlitvijo poti umika zagotoviti varno evakuacijo (osvetlitev poti in označitev smeri). Varnostna razsvetljava se načrtuje v skladu s smernicami evropskega standarda EN1838, ki za posamezne namene določa sledeče vrednosti osvetlitve: poti umika vsaj 1 lx, protipanična razsvetljava vsaj 0.5 lx, hidranti, gasilni aparati vsaj 5 lx. Število varnostnih znakov naj bo tolikšno kot zadostuje za nedvoumno označitev poti umika, kar pomeni pri vsaki spremembi smeri, pri vsakem križišču na poti umika in nad vsakimi vrati na poti umika (izhod v sili).

 

Iz zgoraj navedenega sledi, da varnostna razsvetljava predstavlja precej visoke stroške. Začetni investiciji se po nekaj letih pridružijo stroški iz naslova novih svetlobnih virov in akumulatorjev. Svetilke je potrebno poleg rednega vzdrževanja tudi nenehno testirati in pregledovati. Za vse to je potrebno najeti vzdrževalca, kar predstavlja določen strošek. Dodatne stroške povzroča tudi precejšna priklopna moč svetilk in število le-teh.

 

Kmalu ugotovimo, da stroški delovanja, vzdrževanja in testiranja presegajo stroške investicije, ki se tako iz najcenejše opcije hitro sprevrže v najdražjo. Odgovor na zgoraj navedeno problematiko je v uporabi LED varnostnih svetilk z lokalnim akumulatorjem in centralnim nadzorom. Z LED svetilkami je zaradi manjše porabe in dolge življenjske dobe svetlobnega vira znižan stroške vzdrževanja in delovanja v Upravni zgradbi Logatec. Ker so svetilke prilagojene svojemu namenu, je vgrajeno precej manjše število svetilk, kot je to običajno in posledično so zmanjšani stroški montaže in delovanja.

 

     

 

Manjše število svetilk je doseženo s posebno optiko in sicer so uporabljeni trije tipi optike: »hodniški« za hodnike, »antipanični« za osvetlitev v prostoru in »točkovni« za osvetlitev hidrantov, elektro omar in gasilnih aparatov.

 

 

S svetilkami »hodniški tip optike« zadostimo vsem zahtevam iz standarda EN1838. Vse varnostne svetilke imajo funkcijo »avto-test«, kar pomeni, da preizkusa funkcionalnosti (delovanje svetlobnega vira) in kapacitete baterije opravijo same in na koncu testa z indikacijsko LED diodo prikažejo stanje svetilke. Ker je svetilk v Upravnem centru v Logatcu vseeno kar veliko število, je vgrajena še centralna kontrolna enota, ki omogoča na enem mestu upravljanje in pregledovanje svetilk v celi stavbi.

 

 

 

Poleg zgoraj omenjenih ravni osvetlitve je potrebno skladno z EN1838 označiti tudi poti evakuacije. Tako so s svetilkami, ki delujejo v trajnem spoju in imajo priključno moč (skupaj z elektroniko) 8W, označene vse poti in izhodi. Vsaka svetilka ima svetilnost 200cd/m2, kar omogoča zelo dobro svetilnost tudi pri dnevni svetlobi.

 

Prednost rešitve v Upravnem centru Logatec je prikazana na spodnji sliki, ki predstavlja 35 metrski izsek. Na tem izseku je pet klasičnih svetilk z varnostnim modulom nadomeščenih s samo tremi svetilkami »hodniški tip optike« in kljub temu zadostimo vsem predpisom. V objektu so tri nadstropja s posamičnim 80 metrskim hodnikom. V vsakem nadstropju je namesto dvanajstih svetilk z modulom zasilne razsvetljave vgrajenih samo sedem svetilk »hodniški tip optike«.

 

Prednosti rešitve z LED svetilkami so nesporne. Manjša priključna moč posamezne svetilke, manjše število svetilk, samodejno izvajanje testa funkcionalnosti in testa kapacitete akumulatorja, izredno dolga (50.000 h) življenjska doba svetlobnega vira in enostavna menjava odsluženega akumulatorja, kar omogoča lažje in cenejše vzdrževanje. S pomočjo centralne nadzorne enote pa je doseženo še centralno upravljanje in nadzor varnostnih svetilk. Tako dobi vzdrževalec na enem mestu vse potrebne informacije. Varnostna razsvetljava še nikoli ni bila tako preprosta in uporabniku prijazna.