E-Izobraževanja
Drugi slovenski kongres o vodah 2017
Odprtje kongresa
Slovenija je deležna globalnih trendov urbanizacije, migracij, groženj onesnaževanja, pretirane energetske rabe in izkoriščanja naravnih dobrin. Skupaj s podnebnimi spremembami vse to ogroža tudi slovenske vode. Voda je naša skupna, javna dobrina. Pri ravnanju z njo je treba upoštevati veliko nasprotujočih si interesov, predvsem pa moramo upoštevati hidrološki cikel, ekološke lastnosti vodnega prostora, sedanji družbeni in gospodarski standard ter razvojno varstvene cilje, ki smo si jih zadali.
Na 2. slovenskem kongresu želimo strniti različne strokovne javnosti, ki bodo državljankam in državljanom podala svoja dognanja glede upravljanja in gospodarjenja z vodo v Sloveniji. Cilj je vzpostavitev učinkovitejšega sistema, to je izkoristiti vodni potencial Slovenije kot razvojno priložnost, upravljati z vodo kot trajnim virom in zmanjševati poplavno ogroženost. Izpostavili bomo pomen vode v krajini in vodnih sistemov, pretehtali uspešnosti in pomanjkljivosti našega upravljanja in gospodarjenja z vodo, ustreznost in kakovost tehničnih rešitev, načine trajnostne rabe voda, pomen vodnih ekosistemov, obravnavali bomo kakšna je naša varnost, povezana z različnimi rabami voda ter kolikšna je naša prilagojenost in odpornosti pred nevarnostmi, povezanimi z vodo.
Ob tej priložnosti bomo praznovali tudi 70-letnico VODARSKE JAVNE SLUŽBE v Sloveniji ter 20-letnico izdelovanja raziskovalnih, literarnih in likovnih del osnovnošolcev v natečajih VODNI DETEKTIV. Vsakoletne teme in nagrajeni izdelki bodo tudi razstavljeni. Priključili se nam bodo tudi mladi iz UNESCO šol in nam predstavili svoje videnje in poznavanje upravljanja z vodami.