POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Matične sekcije  


29.08.11

Rezultati analize delovanja inštrumenta revizije požarne varnosti v RS so zaskrbljujoči

 

Matična sekcija inženirjev tehnologov in drugih inženirjev je na podlagi podatkov o številu izdanih požarnih soglasij, izdanih gradbenih dovoljenj in opravljenih revizij požarne varnosti, izdelala analizo delovanja inštrumenta revizije požarne varnosti v RS.

 

Analizo smo izdelali zato, ker že vrsto let opažamo, da se v primeru zahtevnega objekta po Zakonu o graditvi objektov izdajajo gradbena dovoljenja za požarno zahtevne stavbe tudi brez revizije požarne varnosti, ki bi jo morali opraviti odgovorni revidenti požarne varnosti s pooblastilom IZS-TP, in to ne glede na jasna določila 14. člena Pravilnika o požarni varnosti v stavbah.

 

Rezultati analize so več kot zaskrbljujoči, saj je iz prejetih podatkov moč sklepati, da nekateri odgovorni revidenti ZAPS in IZS ter tudi določene uradne osebe, ki izdajajo gradbena dovoljenja za zahtevne objekte brez preveritve, ali je bila opravljena tudi revizija požarne varnosti, kot dokaz o izpolnitvi 2. bistvene zahteve po 9. členu Zakona o graditvi objektov, kršijo veljavno zakonodajo.

 

Z analizo smo seznanili Ministrstvo za okolje in prostor, Ministrstvo za obrambo, Upravo RS za zaščito in reševanje, Ministrstvo za javno upravo, Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije, Slovensko združenje za požarno varnost in vse upravne enote.

 

Glede na to, da zbornici IZS in ZAPS nimata na razpolago podatkov, kateri so tisti odgovorni revidenti, ki kršijo zakonodajo, smo v spremnem pismu prejemnikom predlagali, da se na upravnih enotah in Ministrstvu za okolje in prostor izvede nadzor nad izdajo gradbenih dovoljenj za zahtevne objekte po Zakonu o graditvi objektov ter se na pristojni poklicni zbornici ZAPS in IZS sporoči imena tistih pooblaščenih inženirjev in arhitektov, ki kot odgovorni vodje revizije podpisujejo povzetke revizijskih poročil brez opravljene revizije požarne varnosti, kot to zahteva 14. člen Pravilnika o požarni varnosti v stavbah.

 

Do danes sta se sicer odzvali le Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije ter Ministrstvo za okolje in prostor, a nas je njun odziv razveselil, saj sta rezultate analize obravnavala z vso resnostjo. Prva je svoje člane seznanila z rezultati analize in jih pozvala k spoštovanju predpisov. Ministrstvo pa je vse upravne enote pozvalo k skrbnemu ravnanju pri izdajanju gradbenih dovoljenj. V tem pozivu je sicer zapisalo, da je število stavb, za katere bi se morala opraviti revizija požarne varnosti, po njihovem mnenju ocenjeno previsoko, a da bi bilo stanje zaskrbljujoče tudi v primeru, če bi bila številka za 100 % nižja.

 

Vse udeležence pri graditvi objektov zato pozivamo k pazljivemu načrtovanju požarne varnosti. Statistka sicer kaže, da je požar relativno redka nevarnost, a so njegove posledice lahko telo hude.

 

 

Analiza je objavljena  tukaj (201 KB).

 

Odgovor Ministrstva za okolje in prostor RS je objavljen  tukaj (80 KB).