POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Izpostavljena novica  

30.03.11

Okrogla miza

 

 

Inženirska zbornica Slovenije se je letos že osmič predstavila na mednarodnem sejmu gradbeništva in gradbenih materialov Megra v Gornji Radgoni.

 

 

Na sejemskem prostoru IZS so obiskovalci dobili tudi smernico v tiskani obliki. Na sliki levo direktor podjetja Tehnis, g. Janko Zrim in predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.

 

V okviru sejma je Inženirska zbornica Slovenije 29. 3. 2011 pripravila okroglo mizo na kateri je skupaj z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije, Gospodarsko zbornico Slovenije, Gradbenim inštitutom ZRMK in Zavodom za gradbeništvo Slovenije predstavila Smernico za naročila javnih gradenj. Udeležilo se je je več kot 30 udeležencev. 

 

 

Udeleženci okrogle mize.

 

Pripravljalci smernice smo predstavili najpogostejše napake, ki so jih v preteklih nekaj letih opazili pri vodenju investicij in gradnji javnih objektov ter predstavili rešitve zanje v 22. korakih smernice, podkrepljenih z 27. prilogami. V smernici svetujemo javnim investitorjem, kako naj načrtujejo in vodijo investicijo, pripravijo projektno nalogo in določijo kakovost izdelave projektne dokumentacije ter strokovnih podlag. Nadalje predlagamo, kako naj se pripravi kakovostne razpisne pogoje, pojasnjujemo metodo in kriterije izbora najugodnejšega ponudnika na javnih razpisih ter opisujemo način zagotavljanja kakovosti med gradnjo.

 

Med pomembne pripomočke pri učinkovitem vodenju investicij v trajnostne javne gradnje so uvrščeni Navodila o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije, Poenostavljena merila za vrednotenje projektantskih storitev za stavbe in Vodnik ter kriteriji za trajnostno gradnjo in zeleno javno naročanje.

 

 

 

Predsednik IZS, mag. Črtomir Remec in direktor Pomurskega sejma, g. Janez Erjavec, ki je pozdravil udeležence okrogle mize.

 

Predsednik Inženirske zbornice Slovenije, mag. Črtomir Remec, je v uvodnem nagovoru poudaril, da je »nujno spremeniti prakso zavoženih javnih investicij, čemur je tudi namenjena predstavljena smernica. Smernica za naročila javnih gradenj skupaj z drugimi tekočimi aktivnostmi dokazuje skupno voljo za spremembe in prinaša razvojne izzive za javne investitorje ter številna gradbena, projektivna in inženiring podjetja.«

 

Mag. Barbara Škraba Flis, generalna sekretarka IZS, je pojasnila, da stroka ugotavlja, da na strani javnih investitorjev obstoji velik neizrabljen potencial v smislu odprave slabih praks. Javni investitorji bi lahko s svojo večjo strokovnostjo in boljšo organiziranostjo vodenja postopkov, močno pripomogli h kakovostnejši in cenejši gradnji ter uporabi javnih objektov.

 

Predstavnica Zavoda za gradbeništvo, mag. Sabina Jordan, je povedala, da je nepravilnosti in napake zavod evidentiral v vseh fazah graditve, od projektiranja do izvedbe, pri čemer so le-te raznovrstne glede na vzroke in posledice. Njihove posledice se odražajo v nedoseganju bistvenih zahtev, poškodbah ali celo porušitvah.

 

 

Od leve: mag. Barbara Škraba Flis (IZS), mag. Sabina Jordan (ZAG), mag. Vekoslav Korošec (GZS) in Mirt Martelanc (IZS).

 

Direktor Združenja za svetovalni inženiring pri Gospodarski zbornici Slovenije, mag. Vekoslav Korošec, je opozoril, da veliko sedanjih težav slovenskega gradbeništva leži v kriteriju najnižje cene, kot edinem merilu pri izboru ponudnika pri javnih naročilih ter poudaril izjemno pomembnost ocenjevanja tehničnega dela ponudb, ki, skupaj s primerno ceno, zagotavljajo predpogoje za kakovostno izvedbo storitve. 

 

Levo Darja Matjašec (ZAPS) in dr. Marjana Šijanec Zavrl (GI ZRMK).

 

Pripravljalci smernice smo prepričani, da smo s Smernico za naročila javnih gradenj javnim investitorjem ponudili orodje za učinkovito vodenje javnih gradenj, ki vsebujejo ključne kriterije za trajnostno gradnjo in zeleno javno naročanje.

 

 

Smernica ter priloge so objavljene tukaj.

 

 Sporočilo za javnost (154 KB)

 

 Nagrajenci nagradne igre na sejmu Megra (418 KB)

 



Arhiv »