Novica
MZI skladno z EZ-1 pripravlja Energetski koncept Slovenije
Energetski koncept Slovenije (EKS) je osnovni razvojni dokument na področju energetike, ki skladno z Energetskim zakonom (EZ-1) na podlagi projekcij gospodarskega, okoljskega in družbenega razvoja države ter na podlagi sprejetih mednarodnih obvez določa cilje zanesljive, trajnostne in konkurenčne oskrbe z energijo za obdobje prihodnjih 20 let in okvirno za 40 let.
EKS na predlog Vlade Republike Slovenije z resolucijo sprejme Državni zbor Republike Slovenije.
Ministrstvo za infrastrukturo skladno z EZ-1 torej pripravlja Energetski koncept Slovenije. Gre za strateški dokument, ki se bo dotikal širokega spektra deležnikov – aktivnih udeležencev v energetskem sektorju ali porabnikov v obliki industrije in državljanov in želijo zagotoviti široko razpravo o usmeritvah ter sodelovanje najširše javnosti. S tem namenom so pripravili posvetovalni dokument, ki služi kot podlaga za razpravo. V njem so opisali okvir za energetsko politiko ter orisali svoje videnje njenega razvoja.
V dokumentu podajajo usmeritve z ambicioznimi cilji na različnih področjih energetske politike do leta 2035 oz. 2055. Investicije in razvoj so namreč dolgoročne in odločitve za realizacijo projektov v nadaljnjih desetih oz. petnajstih letih je potrebno sprejeti čimprej. Dokument ne govori o posameznih projektih, temveč podaja strateške usmeritve, postavlja političen okvir, znotraj katerega je pot odprta prosti poslovni pobudi podjetij in posameznikov.
Temeljni namen energetske politike je zagotoviti trajnostno ravnanje z energijo, zato bo ta okvir predvsem opredeljeval tri vidike trajnosti – podnebno sprejemljivost, zanesljivost oskrbe ter konkurenčnost. Vsi trije vidiki bodo morali biti spoštovani, da bo odločitev štela kot trajnostna in torej sprejemljiva.
Prizadevali si bodo za prehod Slovenije v nizkoogljično družbo in zmanjšanje odvisnosti od uvoza in rabe fosilnih goriv. Gradili bomo na obstoječih temeljih, kar pa pomeni, da se bomo morali vsi prilagajati razvoju in potrebam. Usmeritve in ukrepi na energetskem področju morajo biti v največji možni meri usklajeni tudi z drugimi politikami, vsi skupaj pa si moramo prizadevati za enake cilje.
Ministrstvo, pristojno za energijo (MZI), je pripravilo posvetovalni dokument, ki vsebuje usmeritve za pripravo Energetskega koncepta Slovenije. V dokumentu so zapisane usmeritve, hkrati pa se pri nekaterih poglavjih porajajo še dodatna vprašanja, na katera bi še posebej želeli dobiti poglede zainteresirane javnosti. To je v dokumentu tudi posebej označeno.
Odgovore na vprašanja, komentarje in predloge na posvetovalni dokument lahko zainteresirana javnost v okviru javne razprave posreduje do vključno 15. avgusta 2015 na elektronski naslov: mzi.eks@gov.si.
Več o EKS si lahko preberete tukaj, kjer je objavljen tudi dokument, ki je v javni obravnavi ter nadaljnji koraki njegove priprave.
Predstavitev Predloga usmeritev za pripravo EKS je ministrstvo predstavilo 2. junija 2015. Posnetek je objavljen na portalu E izobraževanja oz. tukaj.
- Izpiranje hišnega vodovodnega omrežja v objektih v javni uporabi pred ponovno uporabo
- Spremenjen Pravilnik o preizkušanju hidrantnih omrežij
- Razpis za izbor osebja - Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje
- Sobotna priloga Dela: Petnajst ljubljanskih stolpnic, ki ne bi prenesle zelo močnega potresa
- Potresni inženir: Okrepiti moramo zavedanje ljudi o potresnem tveganju
- MOP za 15.9.2020 najavlja Konferenco o dostopnosti in uporabi objektov pri univerzalni graditvi
- Do 28.4.2020 je v javni obravnavi predlog sprememb Uredbe o posegih v okolje
- Poziv vladi, da zagotovi financiranje potresne ojačitve stavbnega fonda iz kohezijskih sredstev
- Od 11.4.2020 je omogočena oddaja vlog za povračilo nadomestila plače po ZIUZEOP
- Pozdrav kolegov elektro stroke iz Inženirske zbornice Črne Gore
- Do 4.5.2020 je v obravnavi predlog novega Zakona o učinkoviti rabi energije
- Nekateri bistveni poudarki ZIUZEOP za ohranitev delovnih mest
- Med nujnimi zadevami tudi izdajanje gradbenih dovoljenj
- Dovoljena gradbena dela v/na nenaseljenih gradbiščih in stavbah
- GURS: Nova navodila glede sprememb podatkov katastra stavb, registra nepremičnin in zemljiškega katastra