POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

Želeli ste izvedeti

Želeli ste izvedeti

 

Na vprašanja odgovarjajo strokovne službe in funkcionarji IZS

 

Vprašanje: Smo pooblaščeno podjetje za izvajanje strokovnih nalog VPD in VPP, med drugimi smo s strani Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje imeli pooblastilo za izdelavo študij požarne varnosti na podlagi 9. in 16. člena Pravilnika o študiji požarne varnosti (Ur. l. RS, št. 13/98) - odločba je veljala do preklica oz. do 24. 3. 2001. Odgovorna oseba za izdelavo študij požarne varnosti ima opravljen strokovni izpit po zakonu o graditvi objektov za tehnično-tehnološko stroko (iz leta 1999).

Zanima nas, ali omenjeno pooblastilo izdano s strani Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje zadostuje za izdelavo študij požarne varnosti kljub temu, da je bilo preklicano ter kakšen je sedaj postopek zapridobitev pooblastila za izdelavo študij požarne varnosti?

Odgovor: V kolikor je imel posameznik na dan 31. 6. 2005 veljavno pooblastilo za izdelavo študij požarne varnosti, ki mu ga je izdalo Ministrstvo za obrambo, lahko na podlag tega pooblastila in prvega odstavka 3. člena Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o študiji požarne varnosti (Uradni list RS, št. 132/06) do 31. 12. 2010 izdeluje študije požarne varno ti, ne da bi bil vpisan v imenik IZS. Ko se bo želel posameznik vpisati v imenik IZS, bo moral izpolnjevati vse pogoje določene z ZGO, pri čemer se mu bodo delovne izkušnje upoštevale v skladu z drugim odstavkom 3. člena navedenega pravilnika.

 

Vprašanje: Prosila bi vas, da mi sporočite, kako je z urnimi postavkami inženirjev trenutno, oziroma koliko se v praksi lahko zaračunava nadzor na objektu.

Odgovor: Priporočamo, da se nadzor gradnje objekta vrednoti po Tarifnih pogojih projektantskih storitev (TPPS), ki jih je sprejela Skupščina IZS (ni pa jih potrdila Vlada RS). Najdete jih lahko na spletni strani IZS " www.izs.si" pod naslovom "Tarifni pogoji".

Honorar za nadzor gradnje se praviloma računa v sklopu honorarja za izdelavo projektne in tehnične dokumentacije na podlagi vrednosti investicijskih stroškov objekta in izkustvenih tabel.

Tako znaša honorar za nadzor:

- arhitekture pri gradnji objekta: 28 % vrednosti načrtov arhitekture -31.čl./8.tč. TPPS,

- konstrukcijo: 1,5 do 3,5 % vrednosti honorarja izračunanega po pravilih 103. in 105 čl. TPPS,

- strojnih instalacij: 23 % vrednosti načrtov strojnih inštalacij - 113 čl. TPPS,

- elektroinštalacij: 20 % vrednosti načrtov elektroinštala cij - 122 čl. TPPS,

- za inženirske objekte: po 95. in 107. čl. TPPS.

Če pa nimate na voljo izračuna honorarja za izdelavo projektne in tehnične dokumentacije za objekt, ki ga boste nadzirali, lahko honorar za nadzor izračunate le na podlagi dokazljive porabe časa in vrednosti inženirske ure po 9. čl. TPPS. Vzeti morate vrednosti inženirske ure za odgovornega projektanta. Vrednost ure v razponu med 32 do 70 EUR / uro pa določite glede na zahtevnost objekta, ki ga boste nadzirali.

Ob tem pa vas želimo posebej opozoriti, da je nadzornik kazensko in odškodninsko odgovoren za škodo, ki jo povzroči tret jim osebam (32. čl. ZGO), zato se morate glede cene in kvalitete nadzora z naročnikom skrbno dogovoriti.

 

Vprašanje: Prosim vas, če mi lahko posredujete osnovne informacije v zvezi s priznavanjem vzajemnosti med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaška ima v svojem Zakonu o gradnjah določilo, da tuji pooblaščeni inženirji, ki so vpisani v zbornici svoje države, lahko projektirajo na Hrvaškem, če dobijo soglasje njihove zbornice inženirjev in arhitektov. Kako poteka pri vas postopek vpisa tujcev v imenik glede na 4. odstavek 126. člena ZGO-1 in ali obstaja vzajemnost med našo in njihovo zbornico? Hrvaški zakon o Zbornici inženirjev in arhitektov namreč določa, da se v imenik njihove zbornice lahko vpiše tuj državljan, če je član zbornice svoje države, ob pogoju vzajemnosti. Kako je s strokovnimi izpiti za tujce pri nas, ali jih tujci lahko opravljajo in če, pod kakšnimi pogoji?

Odgovor: Pogoje za vpis slovenskih inženirjev smo preverili na Hrvaški inženirski zbornici in dobili naslednje podatke. Slovenski državljan se lahko vpiše v Hrvaško inženirsko zbornico samo v primeru, če zmaga na javnem natečaju. Pred vpisom pa mora na Hrvaškem opraviti še strokovni izpit, poleg tega pa mora biti vpisan tudi v IZS. In še ta vpis velja samo za določen projekt.

Glede na to, da naš Zakon o graditvi objektov določa, da se tuji državljani vpisujejo pod pogojem vzajemnosti, bi hrvaškega državljana vpisali v imenik IZS samo v primeru, če bi zmagal na javnem natečaju, in bi pred vpisom v imenik opravil strokovni izpit po ZGO na IZS, poleg tega pa bi moral biti vpisan tudi v Hrvaško inženir ko zbornico.

Tujec načeloma lahko pri stopi k strokovnemu izpitu, vendar pa mu sam izpit pri vpisu ne pomaga. EU državljani se v imenik IZS vpisujejo na podlagi priznanja poklicne kvalifikacije in jim ni potrebno opravljati strokovnega izpita, razen če je le-ta v postopku priznavanja poklicne kvalifikacije predviden kot posebni/korektivni ukrep. Državljani tretjih držav pa se vpisujejo pod pogoji vzajemnosti, ki pa se ugotavljajo za vsako državo posebej.

 

 

Posredujte nam vprašanja in z veseljem vam bomo odgovorili http://www.izs.si/forum/