Priročniki Publikacije
Iskalec po glasilu
Beseda predsednika Inženirske zbornice Slovenije
Spoštovani člani zbornice
Predsednik IZS
mag. Črtomir Remec, univ.dipl.inž.grad.
Kot smo napovedali v prejšnji številki, se v skladu s prenovljeno strategijo IZS začenjajo številne aktivnosti in prvi rezultat je že pred vami. Naše glasilo smo želeli še bolj približati bralcu, tako vsebinsko kot tudi oblikovno, in upamo, da nam je to čimbolj uspelo. Ker bodo določena gradiva po novem objavljena v celoti le na spletni strani, bo kmalu tudi ta še izpopolnjena. O ostalih novostih pa vas bomo sproti obveščali v naslednjih številkah.
Sicer je trenutno najbolj aktualna priprava novele ZGO-1, kjer s polno paro deluje komisija IZS za sistemske zakone. Stališča zbornice temeljijo na izpolnjevanju bistvenih zahtev za kakovostno gradnjo na trajnostnih načelih, medtem ko pripravljavci želijo predvsem za vsako ceno poenostaviti in skrajšati postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja, zato določenih stališč zaenkrat ni bilo možno uskladiti in nadaljujemo s pripravo amandmajev v postopku javne obravnave.
Že nekaj časa potekajo na pobudo ZAPS-a priprave Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti. Tako je bila tudi IZS prisiljena pristopiti k pripravi predloga zakona, ki bo nadomestil zdajšnje člene ZGO-1, ki urejajo delovanje obeh strokovnih zbornic, sicer bi lahko izgubili enakovreden status pooblaščenih inženirjev v primerjavi z arhitekti.
V sklopu priprav na slavnostno akademijo ob 10. obletnici delovanja IZS je Upravni odbor sprejel sklep, da nagradimo najbolj inovativen gradbeni projekt preteklega obdobja in s tem še posebej poudarimo pomen inovativnosti za razvoj graditve na trajnostnih načelih. Tako smo v naša prizadevanja za dvigovanje gradbene kulture poleg odgovornosti, strokovnosti, kakovosti in kreativnosti dodali še inovativnost, ki bo prinesla inženirski dejavnosti še večjo veljavo in težo.
Na področju izobraževanj tudi letos nadaljujemo z različnimi aktualnimi temami po izboru matičnih sekcij. Največji sklop izobraževanj pripravljajo gradbeniki v sodelovanju s Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo na temo uvajanja Evrokodov v vsakdanjo inženirsko prakso. Udeležbo priporočamo vsem projektantom, ki zaenkrat še ne uporabljajo Evrokodov in tistim, ki želijo poznavanje še dodatno poglobiti. 7. Dan inženirjev bo letos zopet v Mariboru predvidoma oktobra v hotelu Habakuk. Nosilna tema bo tokrat Gospodarjenje z vodami, ker želimo opozoriti na izjemen pomen vode kot
strateškega naravnega vira, s katerim bomo morali v bodoče ravnati precej bolj skrbno in preudarno. Govorili bomo o novih možnostih pridobivanja vodne energije, učinkovitem odvajanju meteorne in podtalne vode, čiščenju odpadnih voda in ne nazadnje zagotavljanju zadostnih količin pitne vode.
Kot vidite nas tudi letos čaka veliko dela in nalog, zato bomo veseli vsakega vašega aktivnega sodelovanja v okviru matičnih sekcij, komisij in organov zbornice, še posebej pa vas vabimo, da se v čim večjem številu udeležite napovedanih izobraževanj in ostalih prire ditev. S tem boste izkazali vašo skrb za vseživljenjsko učenje in visoko stopnjo stanovske pripadnosti.