POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

45. srečanje evropskega sveta gradbenih inženirjev (ECCE)

45. SREČANJE EVROPSKEGA SVETA GRADBENIH INŽENIRJEV (ECCE)


 

Zveza združenj gradbenih inženirjev Romunije (UAICR) je v času od 11. do 12. maja organizirala 45. srečanje Evropskega sveta gradbenih inženirjev (ECCE). Srečanja so se udeležili predstavniki članic ECCE iz 16 držav in tudi predstavnica Malte kot opazovalke in kandidatke za sprejem v to organizacijo. Sam sem se udeležil srečanja kot predstavnik IZS. Tovrstna srečanja se sklicujejo dvakrat letno, vsakič v drugi državi in poleg rednega dela ECCE omogočajo tudi spoznavanje lokalnih razmer na področju graditeljstva v državi organizatorki, kar je še posebej zanimivo pri nam bolj oddaljenih državah, kjer razmer konkretneje ne poznamo.

V uvodnem nagovoru je tako predstavnik lokalnega organizatorja, predsednik UAICR (nevladna organizacija, ki združuje 11 profesionalnih združenj s področja graditeljstva in šteje 23.500 članov), prof. Mazilu, posvetil posebno pozornost razmeram v Romuniji od leta 1998, ko je le ta že gostila 28. srečanje ECCE, do današnjega dne, ko država nastopa kot polnopravna članica EU. Prof. Mazilu je podal zanimiv oris stanja graditeljstva v Romuniji ter ocenil situacijo kot zelo slabo in potrebno korenite obnove oziroma nove izgradnje praktično celotne državne infrastrukture (ceste, železnice, energetski objekti, stanovanjski fond, ...). Kot poseben problem je navedel potrebo po ojačitvi obstoječih stavb glede na potresno obtežbo. Prav potres se je pokazal kot vpliv, ki mu v Romuniji posvečajo veliko pozornost.

Predstavnica ministrstva za razvoj, javna dela in okolje je predstavila veliko konjunkturo na gradbenem tržišču po vstopu Romunije v EU. Poseben zagon gradbeništvu dajejo vladni investicijski programi (seveda podprti s sredstvi EU, kar je opaziti praktično na vseh gradbiščih infrastrukturnih objektov). Država ima izdelana jasna navodila o tem, kako so dosegljivi posebni finančni fondi, predvideni za obnovo. Tudi ona je navedla, da se (bo) protipotresna ojačitev stavb izvaja(la) tako, da bodo ostale fasade ohranjene. To je zelo pomemben element, saj imajo jedra romunskih mest zelo bogato arhitekturno dediščino, kar kaže na izredno gospodarsko moč države v preteklih časih. S tega zornega kota pa veje za bodočnost tudi izreden optimizem in samozavest vseh predstavnikov Romunije, ki so uradno nastopili na srečanju.

Vodja generalnega inšpektorata za gradbeništvo Romunije je v svojem prispevku analogno, kot že predsednik UAICR, poudarila predvsem tri točke in sicer, da bo potrebno v Romuniji po zadnjih političnih spremembah obnoviti fond stavb s posebnim poudarkom na protipotresni ojačitvi, da se morata njihova regulativa in tehnična zakonodaja v čim krajšem času prilagoditi evropskimi normam ter pomembnost kontrole oziroma funkcije gradbene inšpekcije v postopku graditve. Uvajanje Evrokodov bodo izvedli do leta 2010 s tem, da bodo vse standarde prevedli v romunščino.

Sicer je potekalo delo srečanja po ustaljenem delovnem planu tako, da se je pregledalo aktivnosti iz preteklega obdobja ter se dogovorilo o bodočem delovanju. Tudi v bodoče se bo možno v delo ECCE vključiti preko petih stalnih komitejev (Prepoznavnost poklica in

mobilnost, Znanost in tehnologija, Razvoj in poslovno okolje, Izobraževanje in vzgoja, Okolje in trajnost). Vsak od teh deluje v posameznih delovnih skupinah, ki so (bodo) ustanovljene za konkreten projekt.

V okviru komiteja Prepoznavnost poklica in mobilnost je bila podana informacija o »EU direktivi o priznavanju poklicnih kvalifikacij« in možnostih o skupni osnovi za določitev lika gradbenega inženirja. V obravnavo je bila predložena tudi definicija gradbenega inženirja, njegove aktivnosti in potrebno znanje, t.i. »Civil Engineer Carta«. Cilj tega je seveda prepoznavnost poklica na istih osnovah v vseh evropskih državah. V diskusiji je bil podan predlog, da je potrebno pred končnim izoblikovanjem tega dokumenta kontaktirati tudi FEANI in ECEC.

Delovna skupina Dediščina graditeljstva se ohranja kot samostojna delovna skupina, ki bo aktivna do izida publikacije, ki je v pripravi. Na tokratnem srečanju je bil za vodenje skupine potrjen kolega Gorazd Humar.

 

Kraj prireditve:
Bukarešta, Romunija
čas prireditve:
11. - 12. maj 2007