Priročniki Publikacije
Iskalec po glasilu
EU direktiva o storitvah in etični kodeks inženirjev na nivoju EU
EU DIREKTIVA O STORITVAH IN ETIČNI KODEKS INŽENIRJEV NA NIVOJU EU
Generalna sekretarka IZS
mag. Barbara Škraba, univ.dipl.inž.grad.
Direktiva o storitvah na notranjem trgu predvideva tudi pripravo kodeksov ravnanja še zlasti s strani poklicnih teles, organizacij in združenj za lažje opravljanje storitev ali ustanovitev sedeža ponudnika v drugi državi članici.
12.12. 2006 je bila sprejeta Direktiva o storitvah na notranjem trgu (2006/123/ES), ki je stopila v veljavo 28. 12. 2006. Direktiva uvaja splošne določbe, ki ponudnikom olajšujejo uveljavljanje svobode ustanavljanja in prost pretok storitev ter hkrati ohranjajo visoko raven kakovosti storitev, in se uporablja za storitve, ki jih opravljajo ponudniki s sedežem v državi članici.
Direktiva obravnava upravne poenostavitve, svobodo ustanavljanja ponudnikov, prost pretok storitev, kakovost storitev, upravno sodelovanje in konvergenčni program, ki med drugim predvideva tudi pripravo kodeksov ravnanja še zlasti s strani poklicnih teles, organizacij in združenj za lažje opravljanje storitev ali ustanovitev sedeža ponudnika v drugi državi članici.
V okviru delovne skupine CEPLIS (Evropski svet svobodnih poklicev) za storitve in regulacijo, katere član je tudi ECEC (Evropski svet inženirskih zbornic), je letos spomladi nastal dokument z naslovom Skupne vrednote svobodnih poklicev EU, ki ga je potrdila skupščina CEPLIS v juniju letos. V dokumentu so med drugim navedena in obravnavana tudi področja, ki bi jih moral po mnenju CEPLIS vsebovati bodoči etični kodeks svobodnih poklicev EU. To so: zaupnost, nenehen strokoven razvoj, neodvisnost in nepristranskost, iskrenost in integriteta, nadzor podrejenih sodelavcev, spoštovanje etičnih kodeksov in kodeksov prakse, zavarovanje poklicne odgovornosti ter konflikt z moralnimi ali verskimi prepričanji. CEPLIS bo dokument posredoval Evropski komisiji kot gradivo za pripravo etičnih kodeksov posameznih poklicev na nivoju EU, ki jih predvideva EU Direktiva o storitvah, in katerih priprava se je začeli letos poleti z razpošiljanjem vprašalnika na to temo poklicnim organizacijam EU.
Izvršni svet ECEC, katerega članica je tudi IZS, je CEPLISov dokument podprl in pozval svoje članice, da ga upoštevajo pri
izpolnjevanju vprašalnika.
Dokument je objavljen na spletni strani: