POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

4. Generalna skupščina ECEC v Zagrebu

4. GENERALNA SKUPŠČINA ECEC V ZAGREBU

 

 


V petek, 23. 11. 2007 je bila v Zagrebu 4. generalna skupščina ECEC (Evropski svet inženirskih zbornic), ki so se je iz naše zbornice udeležili predsednik, mag. Črtomir Remec, predsednik matične sekcije strojnih inženirjev, g. Andrej Povšič in sodelavki strokovnih služb IZS.

 

Predsednik ECEC dr. Mirko OreškoviČ je poudaril pomen razširitve ECEC in hkrati nakazal nujnost povezave in sodelovanja z ECCE (Evropski svet gradbenih inženirjev). Na 4. generalni skupščini je bila v ECEC soglasno sprejeta Bolgarija. Z vstopom Bolgarije v ECEC se je število članic povečalo z 11 na 12. Predstavili pa sta se tudi Grčija in Turčija kot potencialni kandidatki, ki nekako računata na vstop v ECEC na naslednji skupščini, ki bo leta 2008 v Hamburgu, Nemčija. Na skupščini je bil predstavljen Priročnik za implementiranje direktive za storitve ter povzetek o relevantnih aspektih za arhitekte in inženirje. Na tem mestu je bilo ponovno postavljeno v ospredje pomembnost sodelovanja med arhitekti in inženirji. Predsednik ECCE g. Richard Coackley, se je strinjal, da je nasproti evropskim inštitucijam nujno potrebno tesno sodelovanje obeh organizacij; v tem trenutku predvsem na področju Etičnega kodeksa pooblaščenih inženirjev. Sledilo je mnenje ECEC do ENGCARD, ki jo skuša plasirati FEANI. Predsednik ECEC dr. Mirko OreškoviČ se je vprašal o nujnosti te kartice in o tem, komu bi bila pravzaprav namenjena. Ugotovljeno je bilo, da kartica ne bo doprinesla k potrebni pospešitvi priznanja poklicnih kvalifikacij. Skupščina ECEC zato kartice v trenutni obliki in vsebini ne podpira, saj ne vidi prave uporabnosti za pooblaščene inženirje. Predsednik IZS mag. Remec je podal kratek pregled analize izpolnjenih vprašalnikov članic ECEC, ki jih je pripravila Inženirska zbornica Slovenije v povezavi z implementacijo Direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij (2005/36/ES). Po vprašalniku sodeč je vsem članicam ECEC skupno da:

• so člani zbornic večinoma posamezniki s pridobljeno univerzitetno izobrazbo,

• so potrebni pogoji za vpis, z izjemo Nemčije, ustrezna tehnična izobrazba in

• ustrezne delovne izkušnje ter strokovni izpit, medtem ko Nemčija, Češka in Madžarska, poleg omenjenih pogojev za vpis, zahtevajo še znanje nacionalnega jezika,

• delovne izkušnje kandidatom potrjujejo podjetja ali člani zbornic,

• strokovne izpite večinoma organizirajo zbornice,

• so v vse zbornice so vpisani gradbeni inženirji, odstotek ostalih tehničnih poklicev pa variira od zbornice do zbornice in

• da vpis v zbornice navadno poteka v dveh stopnjah ter traja do 3 do 4 mesece.

 

Na skupščini je bil obravnavan tudi plan aktivnosti za leti 2008 in 2009:

• povečati prepoznavnost ECEC nasproti evropskih inštitucij kot sta Evropski svet in Evropski parlament

• nadaljevati in poglobiti sodelovanje z ECCE, CEPLIS, FEANI in EFCA,

• spremljati razvoj skupnih evropskih regulativ v sodelovanju z ECCE,

• pripraviti Etični kodeks pooblaščenih inženirjev,

• promovirati visoke tehnične in etične standarde ter

• privabiti in pridobiti nove članice ECEC.

 

Poleg tega so potrdili finančni načrt za leto 2008 in delno poročilo za leto 2007, ki jih je prestavil mag. Črtomir Remec.

 

Prejšnji dan je v Zagrebu potekalo 17. srečanje izvršenega odbora ECEC. Odbor je predhodno obravnaval in potrdil gradivo za letno skupščino.