POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Regijska pisarna Maribor

REGIJSKA PISARNA MARIBOR

 

Služba za izobraževanje, informiranje in natečaje IZS

Polona Okretič, univ.dipl.zgod. in soc.kult

 


Leta 2004 je prišlo v Mariboru, na pobudo članov mariborske, prekmurske, koroške in celjske regije, do sestanka, na katerem je bil govor o ustanovitvi regijske pisarne Inženirske zbornice Slovenije v Mariboru.

Namen ustanovitve pisarne ni bil le približati delovanja zbornice članom zbornice iz zgoraj omenjenih regij in drugim zainteresiranim, pač pa naj bi bila pisarna tudi stičišče povezovanja članstva v širši regiji, ne glede na pripadnost posameznim matičnim sekcijam. Pisarna naj bi pomagala pri prenašanju in soorganizaciji različnih aktivnostiin prireditev zbornice v regiji ter hkrati ponudila del uslug zbornice tudi v Mariboru. Na samem začetku je bila ideja, da bi bila v regijski pisarni zaposlena oseba, vendar pa ta ni zaživela.

Kot rečeno. Pobuda za ustanovitev in ustanovna seja sta bili v začetku leta 2004, uradno odprtje regijske pisarne pa je potekalo v sklopu Dneva inženirjev, oktobra 2004. Odprtje prostorov je bilo na Vetrinjski ulici 16, ki je v starem mestnem jedru, takrat še v prostorih Doma inženirjev in tehnikov Maribor, kjer so še danes.

Odbor regijske pisarne IZS v Mariboru ima danes šest članov, ki se sestajajo približno enkrat na dva meseca oziroma po potrebi. Na sejah teče razprava o aktualnih zadevah, porajajo se predlogi na temo izobraževanj, strokovnih ekskurzij z ogledi objektov v izgradnji oziroma že izvedenih objektov, pa ideje o izboljšanju delovanja zbornice, govor je tudi o aktualnostih s področja inženirstva in še kaj.

Odbor je bil zelo aktiven lansko leto, ko je IZS svoj Dan inženirjev, takrat 7., priredila v Mariboru. Aktivnosti so se začele že takoj na začetku leta 2007, ko je s strani regijske pisarne prišla ideja o temi Dneva inženirjev, ki je bila Gospodarjenje z vodami, in se je potem, proti koncu leta, ko je prišlo do velikih poplav v Železnikih in na Celjskem, žal izkazala za preroško. Za ta Dan je regijska pisarna prevzela vso strokovno plat dogodka in poskrbela, da so bili govorniki, in potem pisci člankov v istoimenskem zborniku, večinoma iz regije in so se, in se še vedno dnevno ukvarjajo s problematiko voda. Kasneje je prišla iz njihovih vrst tudi pobuda o tem, da bi pisarna gostila upravne odbore posameznih sekcij, kar je za eno od svojih sej že izkoristil upravni odbor matične sekcije elektro inženirjev. Prav tako se je povabilu odzval tudi upravni odbor matične sekcije gradbenih inženirjev, ki pa je, zaradi pobude Fakultete za gradbeništvo v Mariboru, svojo sejo prestavil v prostore Fakultete. Kot prvi je imel svojo sejo upravni odbor matične sekcije gradbenih inženirjev, in sicer januarja. Tej seji se je pridružil tudi del regijske pisarne in predstavniki Fakultete za gradbeništvo v Mariboru. Za to sejo je bila potrebna pomoč regijske pisarne, ki je uskladila pobudo s strani Fakultete o razpravi na temo bolonjskega študija in kompetenc diplomantov in predstavnike fakultete povezala s člani upravnega odbora matične sekcije gradbenih inženirjev, kar je pripeljalo do srečanja vMariboru. S strani regijske pisarne je članom upravnega odbora dobrodošlico izrekel vodja regijske pisarne Maribor Franc Avšič, nato pa je upravni odbor nadaljeval z redno sejo. Takoj februarja pa je sledila v prostorih regijske pisarne še seja upravnega odbora matične sekcije elektro inženirjev. Na tej seji je Franc Avšič pozdravil vse prisotne in jim zaželel uspešno delo. Glede na to, da je bila seja sekcije v Mariboru, so člani izkoristili to sejo tudi za ogled male fotonapetostne elektrarne, ki je v neposredni bližini regijske pisarne in je v stavbi Elektra Maribor. Toliko na kratko o življenju in delovanju regijske pisarne IZS v Mariboru.