POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Beseda predsednika Komisije za strokovne izpite IZS

SPOŠTOVANI ČLANI ZBORNICE

 

Predsednik Komisije za strokovne izpite IZS

dr. Janez Reflak, univ.dipl.inž.grad.

 

 

 


Od ustanovitve Inženirske zbornice Slovenije deluje, v skladu z veljavnim ZGO in Pravilnikom o strokovnih izpitih s področja opravljanja inženirskih storitev, na osnovi javnega pooblastila Komisija za strokovne izpite IZS (Izpitni odbor IZS).V skladu s Pravilnikom na IZS delujejo izpitne komisije za osnovne izpite za preverjanje znanja s področij tehničnega projektiranja, vodenja del in vodenja posameznih del ter za preverjanje znanja s področij tehničnega revidiranja. Posebna izpitna komisija pri IZS pa deluje po Zakonu o geodetski dejavnosti. V vseh izpitnih komisijah za osnovne in dopolnilne izpite sodeluje okrog 150 vrhunskih strokovnjakov, ki morajo v skladu z ZGO in Pravilnikom izpolnjevati zelo zahtevne pogoje glede izobrazbe, delovnih izkušenj in referenc. Vsi morajo biti obvezno člani Inženirske zbornice Slovenije. Delo vseh izpitnih komisij posameznih strok pri IZS koordinira in vodi izpitni odbor IZS, ki določa smernice in pravila za delo izpitnih komisij, usklajuje delo komisij, letno ažurira vsebine izpitnih programov in standarde znanj. Vsa organizacijska in tehnična opravila za vse izpitne komisije zagotavlja in opravlja pristojna služba IZS. Ta skupaj s predsedniki izpitnih komisij preverja, ali prijavljeni kandidati izpolnjujejo pogoje, v skladu z ZGO in Pravilnikom, za opravljanje strokovnega izpita. Kandidatu, ki je opravil strokovni izpit, se izda spričevalo o opravljenem strokovnem izpitu in je javna listina.

Na osnovi opravljenega strokovnega izpita kandidati dobijo pripadajoča pooblastila za odgovorno opravljanje določenih inženirskih storitev. Inženirji vseh stopenj izobrazbe, se lahko na osnovi opravljenega osnovnega strokovnega izpita vpišejo v imenik pooblaščenih inženirjev pri IZS in s tem postanejo redni člani IZS z vsemi pravicami in dolžnostmi. Pooblaščeni diplomirani inženirji, ki opravijo, v skladu z ZGO in Pravilnikom, še dopolnilni izpit za odgovorno revidiranje, dobijo še dodatno pooblastilo za odgovorno revidiranje projektne dokumentacije.

Na osnovi desetletnih izkušenj o opravljanju strokovnih izpitov pri IZS in po več kot 5.000 kandidatih, ki so opravljali strokovni izpit, ocenjujemo, da so način, postopek in zahtevnost znanja pri strokovnih izpitih na IZS za vse stroke primerno urejeni in v skladu s potrebno strokovnostjo.

Opravljanje strokovnega izpita za vse nivoje izobrazbe kandidatov, ki sodelujejo pri projektiranju, izvajanju gradnje, nadzoru ali revidiranju, je nujno potrebno, kajti šele na strokovnem izpitu se pri kandidatih preveri, ali je sposoben svoje strokovno znanje, ki si ga je pridobil v času izobraževanja, pravilno in odgovorno uporabiti v skladu z zakoni, predpisi in standardi, ki jih mora obvezno upoštevati pri svojem delu. Pred strokovnim izpitom se kandidati na pripravljalnih seminarjih spoznajo z vso obsežnostjo in zahtevnostjo zakonske regulative in tehničnimi predpisi na področju projektiranja, izgradnje in nadziranja gradbenih objektov. Po našem globokem prepričanju morajo vsi, ki sodelujejo pri gradnji objektov od tehnikov do univ. dipl. inženirjev, obvezno imeti opravljen ustrezen strokovni izpit v skladu z

njihovo izobrazbo in delovno prakso na področju, na katerem delajo. Pri tem menimo, da je sedanja zakonska ureditev glede pooblastil za delo inženirskih storitev, ki jih kandidati dobijo po opravljenem izpitu glede nezahtevnih in zahtevnih objektov, primerno urejena in je ni potrebno spreminjati. ZGO-1B jasno loči nezahtevne in zahtevne objekte in tudi za vsakega udeleženca, ki na teh objektih opravlja določene inženirske storitve, predpisuje in zahteva določeno strokovno izobrazbo, ustrezen strokovni izpit, določene delovne izkušnje in na osnovi tega ustrezno pooblastilo. ZGO-1B kot tudi Zakon o gradbenih proizvodih (ZGpro) ter evropska direktiva zahtevajo pri projektiranju, gradnji in v življenjski dobi objektov izpolnjevanje t. i. bistvenih zahtev. Brez ustreznih strokovnih sposobnosti in zakonskih zahtev za vse udeležence v procesu graditve teh zahtev ni možno transparentno uresničevati in realizirati. Zadeve ne moremo prepustiti prosti presoji posameznikov, ki ne bi imeli ustreznih pooblastil in odgovornosti po zakonu, ampak moramo vso zadevo voditi z odgovornostjo ščitenja javnega interesa. Ocenjujemo, da je sedanja ureditev v ZGO-1B, glede strokovnih izpitov, glede pooblastil in dejavnosti pooblaščenih inženirjev, primerno urejena in sprejemljiva za vse stroke in tudi zelo transparentna. Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti (ZAID), ki ga je 20.2.2008 vlada RS poslala v proceduro parlamentu, ki ni usklajen s stroko, je po naši oceni v celoti nesprejemljiv in za stroko dolgoročno škodljiv. ZAID ravno na področju strokovnih izpitov in vseh pooblastil, tako zbornice IZS kot pooblaščenih inženirjev, bistveno posega v obstoječo zakonodajo. Predlog ZAID-a zbornici jemlje vsa javna pooblastila in jih prenaša na MOP, torej naj bi strokovne izpite izvajala država. To je za stroko nesprejemljivo. Prav tako je v predlogu ZAID-a tudi nesprejemljivo, da bo minister za graditev določal, katera izobrazba je ustrezna. Vsi diplomanti, ki so končali izobraževanje po verificiranih programih, imajo z izobraževalnim programom določen lik in kompetence diplomanta.

Prepričani smo, da so le IZS in člani te zbornice (cca 6.000 rednih članov), ki poznajo stroko, kompetentni, da določajo in zahtevajo, za vse nivoje strokovnega dela, ustrezno pripadajočo izobrazbo, ustrezni strokovni izpit in ustrezno pripadajoče pooblastilo. Vsako prenašanje javnega pooblastila opravljanja strokovnih izpitov z IZS na državne organe je za vse tehnične stroke, ki sodelujejo v procesu graditve objektov, dolgoročno zelo škodljivo.