POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Dopis UE Ilirska Bistrica

Dopis UE Ilirska Bistrica

 

Pisma bralcev

PREJELI SMO

 


Spoštovani!

 

V glasilu Inženirske zbornice Slovenije IZS.NOVO št. 47/september 2008 je med drugimi objavljen tudi prispevek cenjenega prof.dr. Janeza Duhovnika, univ.dipl.inž.grad., z naslovom “Pravilnik o gradbiščih in Uredba o območju za določitev strank v postopku izdaje gradbenega dovoljenja”. Z napisanim se v večini strinjamo, saj se tudi sami pogostokrat borimo z mlini na veter, ko gre za sprejemanje podzakonskih aktov, ki neposredno vplivajo na naše delo. Tako kot vi, imamo tudi mi možnost aktivnega sodelovanja pri sprejemu zakonodaje, v smislu podajanja raznih predlogov in mnenj. In to možnost tudi izkoriščamo. Žal se prepogosto dogaja, da se pripombe upravnih enot ne upošteva oz. upošteva le minimalni obseg, kljub temu, da uslužbenci na upravnih enotah v pripravo teh pripomb vložimo veliko truda in časa. Tako se je zgodilo tudi pri sprejemanju Uredbe o območju za določitev strank, Pravilnika o projektni dokumentaciji in Uredbe o vrstah objektov glede na zahtevnost. Javni uslužbenci s področja gradbenih zadev na upravnih enotah smo podali številne pripombe, utemeljene s primeri iz prakse oz. “neposredno iz terena”. Podali smo mnenje, da se vplivov v vseh situacijah pri različnih objektih in različnem terenu ter ob upoštevanju ostalih dejavnikov ne da spraviti v eno enostavno matematično formulo, ki upošteva le en vidik (prostornino ali površino). Kljub vsem podanim pripombam imamo danes sprejete in veljavne podzakonske akte po katerih vodimo postopke.

O tem imamo torej podobno mnenje in se z navedenim v prispevku tudi strinjamo. Čisto drugače je z zaključkom prispevka. Avtor omenjenega članka v sklepu zapiše: “Uredba je nastala predvsem zaradi neustrezno usposobljenih državnih uslužbencev na upravnih enotah, ki izdajajo gradbena dovoljenja.” Pri čemer svojo trditev dodatno ne argumentira. Izjava je po našem mnenju pavšalna in brez vsake osnove ter žaljiva za vse javne uslužbence s področja gradbenih zadev. Po večini so to uslužbenci z visoko oz. univerzitetno izobrazbo in več letno delovno prakso (na naši upravni enoti vsi z več kot 20 let) s področja gradbenih zadev. Opravljene imajo tudi vse zahtevane strokovne izpite (npr. ZUP) ter tudi nekatere druge, ki so jih naredili na osnovi lastnega zanimanja za stroko. Sprotno se izobražujejo in sodelujejo na vseh posvetih, ki jih organizira Ministrstvo za okolje in prostor kot tudi na manj formalnih srečanjih, ki so bolj strokovno obarvana (npr. Zgradbe, energija, prostor). Svoje dele opravljajo vestno, pošteno in zakonito. Temu pritrjujejo tudi rezultati dela upravnih enot in ocene o zadovoljstvu strank.

Glede na to, da je avtor prispevka cenjen strokovnjak in profesor iz področja gradbeništva, članek pa je bil objavljen v strokovnem glasilu Inženirske zbornice Slovenije, bi morale biti takšne pavšalne izjave ustrezno utemeljene. To je tudi zagotovilo, da bomo glasilo še naprej z veseljem prebirali.

Spoštovanega prof. dr. Janeza Duhovnika, univ.dipl.inž.grad. cenimo in spoštujemo. Na posvetih “Slovenski prostor” smo vsak njegov odziv pospremili z aplavzom. Zaradi tega nas je njegova izjava presenetila in prizadela. Kot načelnica upravne enote se čutim odgovorno, da na to opozorim in izrazim naše ne strinjanje s sklepno mislijo.

 

Mojca Turković, univ.dipl.inž.grad. 

Vodja oddelka za okolje in prostor ter

Kristina Valenčič, univ.dipl.org.

Načelnica