POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Beseda predsednika Komisije za strokovne izpite IZS

SPOŠTOVANI ČLANI ZBORNICE

 

Predsednik Inženirske zbornice Slovenije

mag. Črtomir Remec, univ.dipl.inž.grad.

 

 

 

 


Spoštovani zbor, cenjeni gostje, drage članice in člani inženirske zbornice Slovenije lepo vas pozdravljam na 8. Dnevu inženirjev z nosilno temo Potresno varna gradnja.

 

Ko smo se pred dvema letoma odločali za strategijo spreminjanja gradbene kulture, še nismo vedeli, da bo vzneseno obdobje konjunkture že tako hitro zamenjala svetovna finančna in posledično tudi gospodarska kriza. Tako kot predstavlja rušilni potres uro resnice za graditelje, se v kriznih razmerah pokažejo vse nakopičene slabosti in napake finančnega, gospodarskega in celotnega javnega sektorja. Vendar hkrati je to enkratna priložnost za hitrejše spremembe, nove ideje in inovativne rešitve, skratka ravno tisto kar imamo tudi zapisano v strategiji razvoja in akcijskem načrtu naše zbornice.

Z nosilno temo letošnjega Dneva inženirjev Potresno varna gradnja nadaljujemo naša prizadevanja za bolj učinkovito obvladovanje gradbenih rizikov. Glede na veliko potresno ogroženost Slovenije in dosedanje izkušnje z večjimi in manjšimi potresi, imamo dobro razvito potresno inženirstvo, naši znanstveniki in raziskovalci pa so med vodilnimi v svetu. Tako imajo pooblaščeni inženirji vse pogoje, da bogato znanje in izkušnje prenesejo v vsakdanjo gradbeno prakso in zagotovijo varnost ljudi in premoženja, tudi v primeru močnejših potresov.

Visoka raven potresnega inženirstva v Sloveniji pa ni naključje, ampak je rezultat dolgoletnega dela številnih profesorjev, raziskovalcev in projektantov, ki ga bodo v strokovnem delu današnje prireditve v kratkem predstavili vabljeni predavatelji. Ob tej priložnosti izrekam posebno priznanje akademiku Petru Fajfarju, ki je prispeval novo metodo sicer zelo kompleksne nelinearne dinamične analize v evropske standarde, ki od 1. januarja letos veljajo tudi kot slovenski z obvezno uporabo. Seznanjanje članov z novimi standardi je predstavljalo v zadnjem obdobju zelo pomemben del izobraževalnega programa zbornice.

Danes sicer ni med nami visokih gostov iz politike, ker nova vlada šele začenja delo, vendar bi vseeno rad posebej pozdravil nekatere: iz resornega Ministrstva za okolje in prostor prihaja naš zvesti podpornik dr. Miroslav Pregl, vse ostale slovenske inženirje zastopa predsednik zveze prof. dr. Baldomir Zajc, obrtno podjetniško zbornico predstavlja podpredsednik Aleš Pulko. Toplo pozdravljam tuje goste iz Inženirske zbornice Srbije: predsednika dr. Dragoslava Šumarca in Gorana Vukobratovića ter podpredsednika Hrvaške inženirske zbornice Andrina Petkovića.

V naslednjem obdobju nas čaka še veliko dela. Na zadnji skupščini smo namreč soglasno sprejeli pobudo, v kateri od nove vlade najprej pričakujemo temeljito analizo obstoječe gradbene zakonodaje in obvezno vključitev strokovne javnosti pred kakršnokoli spremembo, vzpostavitev Direktorata za graditev na resornem ministrstvu, ureditev statusa pooblaščenega inženirja kot samostojen oziroma svoboden poklic, zagotovitev prevoda vseh gradbenih in ostalih obveznih tehničnih standardov ter 50% popust za mala in srednja podjetja pri nakupu le teh.

Cenjeni udeleženci 8. Dneva inženirjev, želim vam veliko novih znanj in informacij ter prijetno druženje v nadaljevanju, vsem letošnjim nagrajencem pa že v naprej čestitam za njihov prispevek k slovenskemu inženirstvu in uspešnemu delovanju zbornice. Žal enega nagrajenca zaradi zahrbtne bolezni ni več med nami, ostaja pa neizbrisen pečat njegovega visoko strokovnega in vodstvenega dela v zbornici. Spoštovani pokojni kolega Inženir Roman Lebar v lepih mislih boš ostal vedno z nami.