POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Nujni ukrepi na področju graditve

NUJNI UKREPI NA PODROČJU GRADITVE

 

 

 

 

 

 


Minister Karl Erjavec in predsednik IZS mag. Črtomir Remec.
Skupščina IZS je na 22. seji sprejela pričakovanja od nove Vlade RS

 

Vodstvo IZS se je 4. 2. 2009 sestalo z ministrom Karlom Erjavcem. Izhodišče za sestanek je bil dopis IZS z dne 27. 11. 2008 z naslovom »Pričakovanja Inženirske zbornice Slovenije od nove Vlade RS na področju graditve objektov«, ki jih je sprejela volilna skupščina IZS dne 16. 10. 2008.

 

Na sestanku je IZS opozorila na organizacijsko neustrezno pozicioniranost področja graditve znotraj MOP in pomanjkanje kompetentnih kadrov ter pozvala MOP, da preuči zadnjo organizacijsko ureditev področja graditve, ki je pripeljala do poslabšanja stanja in ustrezno ukrepa. Poleg tega je predlagala takojšnjo spremembo podzakonskih aktov s poudarkom na pravilniku o projektni dokumentaciji. Dogovorjeno je bilo, da MOP in IZS na delovnem sestanku pregledata konkretne pobude IZS in dogovorita spremembe. MOP je seznanil IZS, da se odloča o ponovnem pričetku usklajevanja predloga Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti. IZS je izpostavila tudi potrebo po takojšnjem pospešenem in med MG in MOP usklajenem izdajanju tehnične regulative ter ponudila svojo pomoč. Dogovorjeno je bilo, da IZS prevzame strokovni del priprave tehnične regulative, MOP pa zagotovi vodenje in koordiniranje priprave ter finančna sredstva.

 

Naj spomnimo, da je poziv Vladi RS k ureditvi določenih vprašanj povezanih z delom pooblaščenih inženirjev obsegal revizijo vseh spremenjenih podzakonskih aktov zakona o graditvi objektov (ZGO- 1B) s poudarkom na Pravilniku o projektni dokumentaciji, temeljito analizo obstoječe gradbene zakonodaje in obvezno vključitev strokovne javnosti pred kakršnokoli spremembo, ureditev statusa pooblaščenega inženirja kot samostojnega poklica, ki ga bo možno opravljati tudi kot svobodni poklic, vzpostavitev Direktorata za graditev na resornem ministrstvu in zaposlitev kompetentnih strokovnih kadrov, prevod vseh gradbenih standardov EU v obvezni uporabi v slovenščino in 50% znižanje cene slovenskih standardov za mala in srednja velika podjetja ter pospešeno izdajanje tehnične regulative ob sodelovanju strokovne javnosti.

 

Zahteve skupščine IZS pa niso bile predstavljene le ministru Erjavcu. Na prvih Slovenskih dnevih gradbeništva, ki so potekali 11. in 12. 2. 2009 v Portorožu, je del teh zahtev predsednik mag. Remec predstavil na okrogli mizi na temo aktualnih sprememb v gradbeništvu in novosti pri graditvi objektov. Svoje razmišljanje je predsednik mag. Remec osredotočil na vpliv zadnjih sprememb ZGO na delo članov IZS in druge uporabnike. Opozoril je, da zadnje spremembe ZGO in njegovih podzakonskih aktov po mnenju zbornice niso prinesle pričakovanih rezultatov ter da je razlog med drugim tudi v tem, da zakonodajalec pri na-stajanju aktov ni upošteval stroke. Kot najbolj problematičen je izpostavil Pravilnik o projektni dokumentaciji, ki ni nastajal na osnovi analiz napak in težav dosedanjega pravilnika, kot bi upravičeno pričakovali. Med drugim je ponovno poudaril, da je za ureditev razmer na področju javnih gradenj potrebno formirati novo javno pooblastilo »pooblaščeni inženir – odgovorni vodja investicije«, ki za naročnika vodi projekt/ investicijo.

 

Ena izmed zahtev skupščine je vzpostavitev Direktorata za graditev na resornem ministrstvu in zaposlitev kompetentnih strokovnih kadrov. Analiza urejenosti področja graditve v sistemu javne uprave, ki smo jo izvedli, je namreč pokazala, da se z graditvijo tako ali drugače ukvarjajo prav vsa ministrstva.

 

Sistemska ureditev področja graditve in področje učinkovite rabe energije sta v pristojnosti Ministrstva za okolje in prostor (MOP). Za izdajanje tehnične regulative je poleg MOP pristojno še Ministrstvo za gospodarstvo (MG), ki je pristojno tudi za harmonizacijo in implementacijo tehnične zakonodaje EU. Požarna varnost je v pristojnosti Ministrstva za obrambo (MO), medtem ko je sistem javnega naročanja (tudi priprava predpisov s področja javnega naročanja) v pristojnosti Ministrstva za finance (MF). Izdajanje dovoljenj za državne objekte je v pristojnosti MOP, za ostale objekte v pristojnosti upravnih enot, ki sodijo pod okrilje Ministrstva za javno upravo. Slednje je tudi nosilec odprave administrativnih ovir (slika 1).

 

Za stavbe in še posebej stanovanja je pristojno MOP, za energetiko in rudarstvo MG, za ceste, železnice in pomorstvo pa Ministrstvo za promet (MP). MOP je pristojno tudi za vodenje in usmerjanje gradnje vodne infrastrukture v povezavi z gradnjo HE Spodnja Sava (slika 2).

 

Prav vsa ministrstva pa imajo tudi oddelke ali službe, ki v okviru sekretariatov ali direktoratov skrbijo za razvoj, izvedbo in vzdrževanje svojih investicijskih projektov (slika 3).

 

Težave v praksi so številne in so nedvomno odraz parcialnega urejanja posameznih področij graditve po posameznih ministrstvih. Skrajni čas je že, da država celovito uredi področje graditve, ki prispeva pomemben delež k bruto družbenemu proizvodu Slovenije, in mu pripiše status, ki si ga zasluži.