POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Stališče IZS do implementacije akta o malih in srednjih podjetjih

STALIŠČE IZS DO IMPLEMENTACIJE AKTA O MALIH IN SREDNJIH PODJETJIH

 

Stališče zbornice

 

 


1. IZBOLJŠANJE DOSTOPA DO FINANČNIH SREDSTEV

Implementacija Direktive o zamudah pri plačilih (Late Payment Directive) Za mala in srednja podjetja lahko zamujeno plačilo pomeni eksistenčni problem. Še posebej v javnem sektorju je plačilni rok pogosto zelo dolg. Zato je zelo pomembno in dobrodošlo, da nova Direktiva o zamudah pri plačilih vključuje tudi plačila javne uprave, po katerih mora tudi javna uprava izvesti plačila v 30. dneh. Čeprav bi moral biti znesek zamudnih obresti oz. odškodnine (compensation) višji od 5%, je Direktiva pozitivno usmerjena, zaradi česar prosimo svoje nacionalne predstavnike v Svetu, da jo podprete/jo in se zavzamete/jo za njeno hitro implementacijo.

 

2. OLAJŠANJE VSTOPA NA TRG ZA MALA IN SREDNJA PODJETJA

Brezplačen dostop do standardov

Standardi so potrebno delovno orodje za inženirska mala in srednja podjetja. Visoka cena standardov predstavlja veliko finančno breme za mala in srednja podjetja, ki lahko povzroči konkurenčno oviro, saj se cene standardov v posameznih državah EU močno razlikujejo. Za zagotovitev konkurenčnosti malih in srednjih podjetij naj nova Direktiva dolgoročno predvidi brezplačen dostop do standardov, takoj pa naj zagotovi 50% znižanje cene nakupa standardov za mala in srednja podjetja. Poleg tega naj nova Direktiva vsako državo članico obveže, da poskrbi za prevode vseh tistih standardov, ki jih je predpisala kot obvezne za uporabo v svoji nacionalni zakonodaji, v nacionalne jezike. Poznavanje tujih jezikov je za mala in srednja podjetja velik problem, saj so zaradi neznanja tujih jezikov, v kolikor nočejo biti izločena iz konkurence, prisiljena vlagati v praviloma draga šolanja zaposlenih ali drage prevode standardov (za lastno uporabo) ali pa zaposliti oz. najeti prevajalca. Vse to pa zopet predstavlja dodatne konkurenčne ovire. S ciljem zagotoviti konkurenčnosti malih in srednjih inženirskih podjetij vas prosimo za čim prejšnjo implementacijo takojšnjega znižanega in dolgoročnega brezplačnega dostopa do standardov ter prevoda obveznih standardov v nacionalne jezike. Poleg tega je potrebno izboljšati vključenost malih in srednjih podjetij v proces nastajanja standardov. V tem trenutku mala in srednja podjetja težko sodelujejo v standardizacijskih komitejih, saj si ne morejo privoščiti ne časa ne denarja (visokih pristojbin za delo v komitejih). Zatorej je potrebno najti alternativne modele za zagotovitev sodelovanja malih in srednjih podjetij v procesu nastajanja standardov

 

Boljši dostop do javnih naročil

Zahteve za finančno, ekonomsko in tehnično usposobljenost morajo biti prilagojene vsakemu posameznemu projektu. Zato, da bodo imela mala in srednja podjetja zagotovljen dostop do javnih naročil, se sme zahtevati le izpolnjevanje takšnih pogojev, ki so resnično potrebni za realizacijo določenega projekta. Če so zahteve visoke po nepotrebnem, le te kot prve izključijo mala in mlada podjetja. Praksa javnega naročanja je pokazala, da bi morale biti na področju inženirskih storitev pogodbe oddane (pogodbeniki izbrani) na podlagi kriterijev kakovosti in ne najnižje cene. Tak pristop bi ne le zagotovil najboljšo kvaliteto za uporabnika ampak tudi konkurenčnost malih in srednjih podjetij in dostop do postopkov javnega naročanja. Dodatno lahko dostop malih in srednjih podjetij do postopkov javnega naročanja spodbudi odločitev naročnika, da pogodbeno delo razdeli/odda po več manjših sklopih.