POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Predsednik mag. Remec je nagovoril diplomante FGG

PREDSEDNIK MAG. REMEC JE NAGOVORIL DIPLOMANTE FGG

Nagovor predsednika IZS

 


Diplomanti Fakultete za gradbeništvo in geodezijo.

20. avgusta je na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani predsednik Inženirske zbornice Slovenije, mag. Remec, nagovoril diplomante, ki so letos uspešno končali študij gradbeništva.

 

Poudaril je, da je gradbeništvo pomembna gospodarska panoga s približno 10 % deležem BDP, ki je v preteklosti veliko pripomogla k hitri rasti slovenskega gospodarstva, in da je prepričan, da bo tako tudi v bodoče. Pričakuje se, da se bo po zaključku recesije zopet pospešila že začeta gradnja cestne, energetske, šolske, socialne in zdravstvene infrastrukture ter začela težko pričakovana obnova in dograditev železniške in ostale infrastrukture.

 

Za kakovostno gradbeništvo je potrebna najboljša univerzitetna izobrazba, ki sloni na odličnem pedagoškem in razvojno raziskovalnem delu profesorjev in ostalih sodelavcev. To potrjujejo tudi njegove osebne izkušnje na področju potresnega inženirstva in jeklenih konstrukcij, kjer so znanstveni dosežki FGG mednarodno priznani, kar velja tudi za druga področja.

 

Izpolnjevanje bistvenih zahtev za kakovostno graditev izhaja iz evropske Direktive o gradbenih proizvodih (CPD). Zahteve so podrobno opredeljene v Pravilniku o bistvenih zahtevah za gradbene objekte. Poleg mehanske stabilnosti in odpornosti, mora projektant zagotoviti varnost pred požarom, higiensko in zdravstveno zaščito ter varovanje okolja, varnost pri uporabi, zaščito pred hrupom ter varčevanje z energijo in ohranjanje toplote.

 

Kakovostna gradnja se začne že pri zasnovi objekta, ki mora slediti potresni in požarni varnosti, energijski varčnosti in izrabi razpoložljivih obnovljivih virov ter funkcionalnosti in trajnosti tlorisnih rešitev in izvedbenih detajlov. Nedopustno je, da se napake arhitektov in inženirjev popravljajo s kasnejšim vgrajevanjem dragih grelnih, hladilnih, prezračevalnih, protipožarnih ali protipotresnih sistemov.

 

Pomembno je tudi razvojno delo v inštitutih in podjetjih, ki zagotavljajo inovativno okolje za nastanek novih gradbenih proizvodov z visoko dodano vrednostjo. Poleg priznanih RR institucij kot so ZAG, GI ZRMK, IGMAT, IRMA, IMK, IMT imamo tudi manjše ciljno usmerjene organizacije, in v eni takih, CBS Inštitutu, ravno zdaj nastaja prebojna rešitev energijsko učinkovitega tankoslojnega stavbnega ovoja.

 

Poleg standardnih gradbenih podjetij SCT, Primorje in Vegrad, okrog katerih se v zadnjih letih dviguje veliko prahu, imamo tudi nove uspešne primere, kot je npr. GH Holding, ki se vedno bolj usmerja v železnice in Trimo d.d. s celovitimi rešitvami montažne gradnje stavb. Imamo pa tudi vrsto manjših povečini družinskih gradbenih podjetij, ki brez večje pozornosti javnosti znajo graditi kakovostno, hitro in cenovno konkurenčno.

 

Za gradbeno stroko skrbi več regijskih društev, ki so povezana v zvezo društev (ZDGITS), ta pa je članica krovne inženirske zveze (SIZ). Zadnjih deset let ponovno deluje inženirska zbornica (IZS), ki poleg izvajanja javnih pooblastil, organizira številne aktivnosti s ciljem dvigovanja gradbene kulture ter podeljuje priznanja za izredne inženirske dosežke in nagrado za inovativnost na področju graditve.

 

Vključevanje slovenskih gradbenih inženirjev na mednarodni trg storitev zahteva tudi aktivno članstvo v evropskih in svetovnih strokovnih in poklicnih organizacijah kot so Evropski svet gradbenih inženirjev (ECCE), Evropski svet inženirskih zbornic (ECEC) in Svetovna inženirska federacija (WFEO). Z zadovoljstvom ugotavljamo, da naši predstavniki delujejo v vseh treh izvršilnih odborih oziroma svetih in številnih delovnih komisijah.

 

Za stalno strokovno in poklicno izobraževanje gradbenih inženirjev je zelo pomembno redno izdajanje revij in časopisov. Inženirska zbornica Slovenije za svoje člane in gradbena podjetja kvartalno izdaja časopis IZS.NOVO, Zveza društev gradbenih inženirjev in tehnikov Slovenije mesečno izdaja Gradbeni vestnik, Slovenska inženirska zveza pa polletno revijo INŽENIR, ki je namenjena širšemu krogu tehnične inteligence.