Priročniki Publikacije
Srečanje evropskega sveta gradbenih inženirjev (ecce)
SREČANJE EVROPSKEGA SVETA GRADBENIH INŽENIRJEV (ECCE)
50. srečanje ECCE V Helsinkih
Kraj srečanja: Helsinki, Finska
Čas srečanja: 16. in 17. oktober 2009
Udeleženec: Predsednik UO MSG, dr. Branko Zadnik
Podano je bilo detajlno končno poročilo o vseh aktivnostih pri pripravi in tiskanju knjige ”Civil Engineering Heritage in Europe”. Projekt je zelo uspešno zaključen, knjiga je v obtoku po celi Evropi.
Finsko združenje gradbenih inženirjev (RIL) je organiziralo v času od 16. do 17 oktobra letos ljubilejno, 50. srečanje Evropskega sveta gradbenih inženirjev (ECCE). Srečanja v Helsinkih so se udeležili predstavniki članic ECCE iz 22 držav. Tovrstni sestanki se sklicujejo dvakrat letno, vsakič v drugi državi in poleg rednega dela ECCE omogočajo tudi spoznavanje lokalnih razmer v državi organizatorki.
Tokratni sestanek je prinesel v delo ECCE določene spremembe. Plenarnega dela je bilo manj, kot ga je bilo običajno, tako da se je urnik skrčil in se je več dela opravilo v sklopu paralelno potekajočih sej posameznih stalnih komitejev. Sicer so se odvijali dogodki po ustaljenem delovnem planu. Pregledalo se je administrativne aktivnosti iz preteklega obdobja ter se dogovorilo o bodočem delovanju. Tudi v bodoče se bo možno v delo ECCE vključiti preko petih stalnih komitejev. Vsak od teh deluje v posameznih delovnih skupinah, ki so (bodo) ustanovnjene za konkreten projekt.
Delovne teme, ki so bile obravnavane v sklopu posameznih stalnih komitejev in delovnih skupin:
A. SC Znanost in tehnologija (»Knowledge & Technology)
Komite vodi v funkciji predsednika prof. Asko Sarja (Finska)
Predstavljena so bila štiri področja na katerih se je delovalo od zadnjega sestanka, ki je bil v Ljubljani, maja letos. Predsednik je v imenu majkajočega Georga Pilot-a podal poročilo o številnih novih projektih, ki so bili sprejeti ali pa so v fazi sprejemanja na nivoju EU (FP7, Life, COST, ECPT, Energy efficient buildings, …), dalje je prof. Tankut podal poročilo o zaključkih konference “Earthquake engineering, 2009”, ki je bila organizirana v Istanbulu, Helena Soimakallio in Teemu Vehmaskoski pa o napredku projekta raziskav stanja infrastrukturnih objektov v Evropi. Prof. Asko Sarja je predstavil tudi delo skupine TF “Energy efficiency of buildings in Europe”.
B. SC Razvoj in poslovno okolje (»Development & Business Environment«)
Predsednik Karlheinz Zachmann (Nemčija)
Sektor gradbeništva v celotni Evropi je v resni krizi. Ugotavlja se, da se investicije v infrastrukturne objekte razvijajo zelo počasi, predvsem zaradi birokratskih ovir, kar je značilno za velik del Evrope. Število delovnih mest se zmanjšuje. ECCE bo pripravil »Position paper« s katerim bo doprinesel svoj delež pri urejanju stanja na nivoju EU. Trajnostni razvoj in okolju prijazna gradnja sta možnost za zagotavljanje novih delovnih mest. Podana je bila tudi informacija o delovanju European Construction Forum (ECF).
C. SC Izobraževanje in vzgoja (»Education& Training«)
Predsednik – prof. Iacint Manoilu (Romunija)
Predstavljena je bila mreža EUGENE Network, (EUropean and Global ENgineering Education), ki deluje v času od 01.10.2009 – 30. 9. 2012. ECCE se je vanjo aktivno vključil.
Predstavljen je bil projekt DECELO – EQF (DEveloping Civil Engineering Learning Outcomes for European Qualifications Framework), kjer nastopa ECCE tudi kot aktivni partner. Prijava je bila poslana na EC v avgustu 2009. Podana je bila tudi informacija o pričetku dela TF “Effective education”, ki je bila ustanovljena v Ljubljani.
D. SC Okolje in trajnost (»Environment & Sustainability«)
Predsednik – prof. Marc Bonazoutas (Grčija)
Poseben poudarek je bil dan projektu »Sustainability of EU Islands”, kjer se je posebej angažirala Grčija, ki tudi preko ECCE išče priložnosti predvsem za zagotovitev sredstev za trajnostni razvoj svojih otokov. Za nas je ta tematika bolj kurtoaznega značaja.
E. Delovna skupina dediščina graditeljstva (»Civil Engineering Heritage«)
Predsednik Gorazd Humar (Slovenija)
Podano je bilo detajlno končno poročilo o vseh aktivnostih pri pripravi in tiskanju knjige »Civil Engineering Heritage in Europe «. Projekt je zelo uspešno zaključen, knjiga je v obtoku po celi Evropi. Ohranja se samostojna delovna skupina, ki bo aktivna na sledečih akcijah: nadaljnja promocija knjige, priprava na drugo izdajo v kateri bodo vključene še države, ki so sedaj manjkale, razvija se ideja o novi knjigi pod delovnim naslovom »Velikani graditeljstva«.
Obravnavane so bile seveda tudi druge tekoče teme iz življenja ECCE (izpolnjevanje operativnih planov delovanja, finančna stran delovanja, izdelava orientacijskega plana dela za leto 2010, organizacija bodočih srečanj, ki bodo v Londonu in nato verjetno na Malti).
Za zaključek intenzivnega sestanka so gostitelji organizirali ogled novega, pravkar odprtega mestnega jedra Helsinkov, v katerem se nahaja transportno vozlišče (metro, avtobusna postaja, križišče mestnega avtobusnega prometa, tovorni terminal, parkirišča) ter tudi trgovinsko središče, administrativne zgradbe in stanovanja. Ta nov Helsinki City, kot ga imenujejo, so zgradili na mestu bivše avtobusne postaje. Uspelo jim je izkoristiti prostor v samem osrčju Helsinkov na način, ki ne moti obstoječega mestnega centra. Stroški izgradnje centra so bili približno 500 mio EUR, od katerih je mesto Helsinki prispevalo 97 mio EUR, ostalo pa finska gradbena skupina SRV.