Priročniki Publikacije
Odbor NNELI in organizacijska shema eTest
ODBOR NNELI IN ORGANIZACIJSKA SHEMA eTEST
Pregledovanje izvedenih električnih inštalacij
mag. Vinko Volčanjk, univ.dipl.inž.el.
Janez Guzelj, dipl.inž.el.
mag. Rudi Zorko, univ.dipl.inž.el.
V letu 2009 sta bila sprejeta Pravilnik o zahtevah za NN inštalacije v stavbah in Pravilnik o zaščiti stavb pred delovanjem strele, ki opredeljujeta izvajanje pregleda izvedenih električnih inštalacij. Na osnovi sprejetih pravilnikov je podana pobuda po strokovnem združevanju z namenom doseči boljšo kakovost in preglednost tudi na področju pregledov izvedenih električnih inštalacij in strelovodne zaščite.
V predhodni številki glasila IZS.NOVO je bila predstavljena vloga pooblaščenega preglednika v procesu graditve objekta in opis nujnega sodelovanja z ostalimi udeleženci. V pričujočem članku pa želimo prikazati pobudo za strokovno združevanje vseh zainteresiranih pravnih oseb in pooblaščenih preglednikov v shemo eTest. Cilj prispevka je seznanitev članov IZS, ki so že (ali še bodo) pridobili licenco preglednika po izobraževalnem programu Edison ali Edison Plus, s pobudo in aktivnostmi Elektrotehniške zveze Slovenije (EZS) po uvedbi sheme eTest v želji zagotavljanja višje kakovosti storitev.
EZS je v sodelovanju z Obrtniško podjetniško zbornico ustanovila Odbor za NN električne inštalacije in zaščito pred delovanjem strele (NNELI). V sklopu odbora NNELI organizira delovanje sheme eTest, ki temelji na potrebi po strokovnem povezovanju in stalnem usposabljanju in ki izhaja iz novih zahtev tehniške regulative na področju električnih inštalacij in zaščite pred strelo. Pri tem je eden od ciljev prizadevanje za kvalitetne storitve ter zadovoljstvo uporabnikov, kar je spodbudilo ustanovitev prostovoljne eTest sheme in ustreznega razpoznavnega označevalnega znaka eTest. Izvajanje pregledov in presoje skladnosti s predpisi namreč predstavlja sistem zagotavljanja varnosti, kakovosti in preglednosti na področju NN električnih inštalacij in naprav za zaščito pred delovanjem strele.
Delovanje sistema eTest je že vzpostavljeno (julija 2010 je bilo v Domžalah organizirano prvo plenarno srečanje članov sheme) in trenutno predstavlja prostovoljno shemo. Shema dejansko predstavlja strokovno organiziranost kompetentnih članov, ki v okviru svoje dejavnosti opravljajo tudi storitve pregledovanja NN električnih inštalacij in strelovodnih naprav. Seveda se v to shemo vključujejo tudi osebe pooblaščene za pregled NN električnih inštalacij in strelovodnih naprav z opravljenim usposabljanjem po programih Edison in Edison Plus.
Eden od ciljev eTest sheme je razviti takšno razpoznavnost v okviru pregledov električnih in strelovodnih inštalacij, ki bo v skladu s pravilnikoma za NN inštalacije in zaščito stavb pred strelo, bo pa obenem podana takšna preglednost nad kvaliteto in stanjem pregleda, da ne bo povzročala nikakršne zmede pri uporabnikih in državnih organih glede njene vloge in relacije do s predpisi uvedenega obveznega pregledovanja.
Predlog uvedbe eTest sheme gredo prizadevanja v smeri, da bi bili vsi pregledi v shemi eTest izvajani na način, ki bi izpolnil prav vse zahteve obveznih pregledov, končni dokumenti pa bi bili podani v predpisani obliki. Želja je, da bi bilo le ob dovoljenju Ministrstva za okolje in prostor ter ob soglasju pristojnih inšpekcij ali pooblaščenih inštitucij dovoljeno na dokumentih (in na pregledani inštalaciji) uporabiti tudi znak »eTest«, ki bi pomenil dodano vrednost za uporabnike, pa čeprav bi šlo za povsem prostovoljen znak in ne pogoj za skladnost s predpisi. Cilj je razvoj »sheme kakovosti in ugodnosti«, ki bi uporabnike (lastnike stavb) prepričala, da z naročilom pregleda, ki bi bil izveden po pravilih eTesta, pridobijo dodatno vrednost, ki opravičuje tako izbiro.
Shema eTest opredeljuje nivoje A, B in C, zaščitni znak sheme eTest, nalepke njihovega pomena, način pridobitve, veljavnosti in sporočilnosti. Vsak pooblaščeni preglednik lahko pristopi v shemo, pri čemur se opredeli, za kateri posamezen nivo se želi registrirati. Dodatno kot zagotovilo kakovosti član eTesta pridobi znak kakovosti s predhodno obvezo uporabe z določili po poslovniku.
Nivoji sheme eTest in uporaba oznak
Pogoji za pridobitev statusa nivoja A:
- preglednik predloži potrdilo o usposobljenosti EDISON PLUS po pravilniku, ki ga urejajo gospodarske zbornice
- preglednik predloži dokazilo o zaposlitvenem ali pogodbenem razmerju s podjetjem, ki je nosilec odgovornosti
- preglednik in podjetje podpišeta in izpolnita pristopno izjavo
Pogoji za pridobitev statusa nivoja B:
- preglednik predloži potrdilo o usposobljenosti EDISON po pravilniku, ki urejajo gospodarske zbornice
- preglednik predloži dokazilo o zaposlitvenem ali pogodbenem razmerju s podjetjem, ki je nosilec odgovornosti
- preglednik in podjetje podpišeta in izpolnita pristopno izjavo
Pogoji za pridobitev statusa nivoja C:
- podjetje predloži dokaz o pogodbenem razmerju s preglednikom, ki je pridobil registracijo v shemi eTest NNELI nivoja A ali B
- podjetje podpiše in izpolni pristopno izjavo
Uporaba znaka kakovosti eTest NNELI in nalepk
- nalepko A se lahko nalepi kot oznako kakovostno opravljenega pregleda za vse objekte, vključno z zahtevnimi(*)
- nalepko B se lahko nalepi kot oznako kakovostno opravljenega pregleda za vse objekte, razen zahtevnih(*)
- nalepka C na razdelilniku nosi sporočilo, da je bil izveden poseg na inštalaciji, meritve in pregledi posameznih enot so v izvajanju, opravljeni so le pregledi EX, le pregledi strojev, delnih inštalacij, dela strelovodne zaščite in podobno, pregledi in preizkusi so še v teku, odkrite napake še niso odpravljene
(*) kriterij zahtevnosti se nanaša na zahtevnost električnih inštalacij in ne na zahtevnost stavb po »Uredbi o vrstah objektov glede na zahtevnost«; obrazložitev je podana v predhodni številki IZS.NOVO
Namen označevanja
Označevanje z nalepkami služi informiranju uporabnikov, strokovnim osebam in inšpekcijskim organom o ustreznem nivoju preverjanja, usposobljenosti preglednika in datumu preverjanja inštalacije za vsak posamezen del objekta, fiksnega ali premičnega razdelilnika. O opravljenem delu bo sočasno izdelan ustrezen zapisnik, v poročilu pa bodo navedene opažene napake in predlogi z ustreznimi rešitvami. Ob odkritih potencialno nevarnih napakah se zagotovi takojšnje reševanje, popravila ali varen izklop. Po uspešno zaključenem pregledu inštalacij se na vidnem zunanjem delu glavnega razdelilnika ustrezno označi datum opravljenega pregleda skupaj z evidenčno številko registriranega člana ter oznake nivoja usposobljenosti izvajalca pregleda.
Prav nalepka lahko nudi tudi informacijo službam zavarovalnic o ustreznosti izvedbe ali spremembe električne inštalacije, izvedenem preverjanju ali poteku roka za ponovno periodično preverjanje. Ob tem je omogočeno, da zavarovalnice dodatno opozorijo uporabnika o obstoječi nevarnosti, ob storitvah s področja zavarovalništva pa se pri temu odpira možnost dodatnih ugodnosti za uporabnika, ki redno vzdržuje in izvaja redne preglede. Informacija o opravljenem preverjanju varnosti inštalacij služi tudi ob uporabi, prodaji ali oddaji prostorov v najem vsakokratnemu novemu uporabniku, in sicer za vse stavbe splošne in namenske rabe – bolnice, hoteli, stanovanja, poslovni prostori, servisi, proizvodni obrati in podobno.
Opisani pristop bo zagotovil višjo kakovost preverjanja nove, predvsem pa obstoječe električne inštalacije. V praksi se namreč redni periodični pregledi izvajajo le ponekod, v večini primerov pa odgovorna oseba za vzdrževanje objekta sploh ne pozna ali se ne zaveda svoje odgovornosti. Žal je kar precejšen delež takšnih »sivih« objektov v lasti ali upravljanju javnih inštitucij (država, občina…). Z uvedbo nalepk se pridobi stalno prisoten element, ki bo opozarjal na periodiko pregleda ali celo na ugotovljene in neodpravljene nepravilnosti. S tem se doseže višja kakovost bivanja in večja varnost, tako za premoženje, kot za zdravje in življenje ljudi in živali.
Vse premalo se zavedamo, da je za varnost posameznega objekta primarno dolžan poskrbeti njegov lastnik oziroma uporabnik, skrb nad električno varnostjo pa mora poveriti strokovni osebi. Zato je pomembna obveščenost vseh odgovornih oseb, lastnikov, upravljavcev, vzdrževalcev in uporabnikov objektov.