POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Pomen standarda sist – en 81346 za inženirje elektrotehnike, strojništva in tehnologe

POMEN STANDARDA SIST – EN 81346 ZA INŽENIRJE ELEKTROTEHNIKE, STROJNIŠTVA IN TEHNOLOGIJE

Način strukturiranja oznak in oznake za naprave pri izdelovanju načrtov

 

Ivan Leban, univ.dipl.inž.el.

Predsednik UO MSE

 

V letu 2009 je izšel IEC EN 81346 z naslovom (angleški naslov podajam zato, ker slovenski prevod ne odraža prave vsebine) »Industrial systems, installations and equipment and industrial products – Structuring principles and reference designations«. Sama osnova standarda izhaja iz IEC 61346 z istim naslovom iz leta 1996, kar pomeni, da osnova sploh ni nova. Ta standard obravnava predvsem način strukturiranja oznak in same oznake za naprave.

 

Že leta 1996 je ta standard imel ambicije, da postane univerzalen in se iz elektrotehničnega prelevi v splošen. Vendar je bilo za to potrebno več kot deset let. Tako smo inženirji elektrotehnike svoje projekte izdelovali v glavnem še po IEC 750 iz leta 1983 (ki je uvedel hierarhijo nadrejeni postroj z oznako »=«, del postroja ali lokacija s predznakom »+« in element s predznakom »-») in po detajlneje razdelanih DIN – VDE. Tako se IEC 61346 v praksi ni uveljavil do lanskega leta.

 

Za ključen premik sta bila pomembna dva dogodka:

  • IEC 61346 se je z manjšimi spremembami prelevil v SIST EN 81346, kar pomeni, da je postal univerzalen in ga je sprejela tudi ISO standardizacija
  • preklicani so bili DIN – VDE standardi, ki so pokrivali področje standardizacije označevanja in so bili nadomeščeni z IEC EN 81346.

 

Po teh dveh dogodkih lahko pričakujemo kar hitro uvajanje tega standarda v prakso.

 

Seveda smo tudi v slovenski standardizaciji pohiteli s sprejetjem tega standarda z metodo platnic in oznako SIST- EN 81346 in zavajajočim prevodom naslova » Industrijski sistemi, inštalacije in oprema – Konstrukcijska načela in referenčne oznake« (ne gre za konstrukcijska načela ampak za načela strukturiranja).

 

Vsebinsko pa ta standard daje popolnoma nov pogled na strukturirano označevanje (uvedba aspektov namesto hierarhij), ki ga uporabljamo univerzalno za vse stroke. Zato ima ta standard ambicijo, da postane abeceda za inženirje, posebej v projektivi in obratovanju. S tem standardom pa je povezanih še vrsta standardov vezanih na oblikovanje elektrotehnične dokumentacije, ki so izhajali od leta 2001 naprej, pa jih v praksi še nismo prevzeli (n.pr oblikovanje standardnega formata za risanje tokovnih shem).

 

Vse te vsebine in dejstvo, da nas bo okolica verjetno kmalu (v naslednjih letih) prisila k uporabi teh dokaj revolucionarnih novosti, bo zahtevala od nas inženirjev kar nekaj dodatnega izobraževanja. Eno prvih smo imeli v sodelovanju IZS-GZS-PROCCAD, 11. oktobra letos. Gotovo bodo morala slediti še nadaljnja izobraževanja in to za vse stroke, kar je potrebno še posebej poudariti, saj je osnovni cilj te standardizacije uvesti univerzalni jezik za sporazumevanje med strokami.