POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Kaj pomenijo sklepi skupščine o uporabi Navodil in Meril?

KAJ POMENIJO SKLEPI SKUPŠČINE O UPORABI NAVODIL IN MERIL?

Vrednotenje inženirskih storitev

 


27. skupščina IZS.

Skupščina IZS je 19. 4. 2011 potrdila Navodila o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije, Indikativna merila za vrednotenje inženirskih storitev (IMVIS) in Poenostavljena merila za vrednotenje projektantskih storitev za stavbe kot akte IZS in pravila stroke. Od tega dne so člani zbornice dolžni ravnati v skladu z njimi.

 

V Navodilih je opredeljena natančna vsebina posameznih načrtov vseh strok in vrst projektne dokumentacije, s čimer je odpravljena pomanjkljivost Pravilnika o projektni dokumentaciji (Ur.l. RS, št. 55/2008). Po obeh Merilih pa se izračunava potrebno število normiranih inženirskih ur za kvalitetno izvedbo inženirskih oz. projektantskih storitev.

 

Član IZS je dolžan projektno dokumentacijo izdelati v skladu z Navodili in ponudbo za izvedbo oblikovati tako, da sta iz nje razvidna potrebno število norma ur za izdelavo projektne dokumentacije oz. izvedbo posamezne storitve in vrednost norma ure.

 

Skupščina IZS je odločila, da je potrebno ponudbo, ki za izdelavo projektne dokumentacije oz. izvedbo posamezne storitve predvideva število norma ur, ki od priporočenega števila norma ur odstopa navzdol za več kot 20 %, obravnavati kot nespoštovanje Meril in kot neobičajno nizko ponudbo.

 

Nespoštovanje aktov zbornice in pravil stroke, torej tudi Meril, pomeni disciplinsko kršitev po 10. členu Disciplinskega pravilnika IZS. To pomeni, da bo disciplinski tožilec zbornice, v primeru prijave, le to preučil. Če bo ugotovil, da priporočeno števila norma ur v ponudbi, na podlagi katere je bila sklenjena pogodba (ta mora biti po zakonu sklenjena v pisni obliki) odstopa navzdol za več kot 20 %, bo preveril kakovost opravljene inženirske oz. projektantske storitve. V kolikor bo ugotovil kršitev etičnega kodeksa in disciplinskega pravilnika, bo podal zahtevo za uvedbo disciplinskega postopka. O utemeljenosti zahteve bo odločala disciplinska komisija.

 

To pomeni, da član IZS v nobenem primeru ne bo kaznovan zato, ker je podal ponudbo s številom norma ur, ki za več kot 20 % odstopa od priporočenega števila norma ur po IMVIS, temveč zato, ker je po pogodbi, sklenjeni na podlagi take ponudbe, izdelal nekakovostno projektno dokumentacijo oz. nekakovostno opravil inženirsko storitev.

 

Skupščina zbornice je bila pred sprejemom sklepa, s katerim je potrdila Merila in jih določila za akta zbornice, seznanjena s tem, da v lani sprejetem Disciplinskem pravilniku IZS piše, da pomeni nespoštovanje aktov zbornice in pravil stroke, torej tudi Meril, v kolikor bodo potrjena, disciplinsko kršitev po 10. členu disciplinskega pravilnika, in da so nekateri člani IZS lastniki podjetij oz. samostojni podjetniki, zaradi česar sami oblikujejo in podajajo ponudbe, medtem ko drugi člani, kot zaposleni delavci, nimajo vpliva na izdelavo ponudb oz. končno vrednost ponudbe.

 

Prevladalo je mnenje, da je potrebno dvigniti kakovost inženirskih storitev, saj so številni projekti, ki so jih podpisali odgovorni projektanti oz. storitve, ki so jih opravili pooblaščeni inženirji, slabe in mečejo slabo luč na celotno inženirsko stroko. Res je, da se za nizko ceno vedno ne da pokriti stroškov dela in opraviti kakovostne storitve, vendar je to treba imeti v vidu pri pripravi ponudbe. Pri pripravi ponudbe bodite realni. Ne oddajate ponudbe pod ceno, ker dolgoročno škodite le sebi. Inženirji moramo sami prenehati s prakso “saj se bo že nekako izšlo”, ker se na dolgi rok zagotovo ne bo.

 

Merila skupaj z Navodili o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije in priporočeno višino projektantske ure, ki jo je sprejel upravni odbor zbornice marca letos (objavljena je bila v prejšnji številki NOVO, najdete jo tudi na spletni strani  www.izs.si v rubriki “Dobra praksa”) predstavljajo robne pogoje za ureditev razmer na trgu in nenazadnje tudi za vodenje kaznovalne politike s strani zbornice v primerih slabih projektantskih izdelkov oz. inženirskih storitev.