POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Ukrepi za izboljšanje poslovanja na področju geodetske dejavnosti

UKREPI ZA IZBOLJŠANJE POSLOVANJA NA PODROČJU GEODETSKE DEJAVNOSTI

Geodetska dejavnost

 

Matej Kovačič, univ.dipl.inž.geod.

Predsednik UO MSGeo

 


Delovna skupina za zakonodajo MSGeo in GIZ GI

 

V letu 2010 sta Matična sekcija geodetov (MSGeo) in Združenje geodetskih izvajalcev (GIZ GI) ustanovila skupno “skupino za zakonodajo”. Osnovni namen ustanovitve je bil končati z dotedanjo prakso podajanja pripomb na že pripravljene osnutke sprememb ali novih predpisov v fazi strokovne razprave oz. medresorske obravnave in namesto tega voditi pro-aktivno politiko tudi na področju zakonodaje. Cilj skupine je bil pripraviti izhodišča za spremembo zakonodaje, s poudarkom na spremembah Zakona o evidentiranju nepremičnin.

 

Predstavniki v skupini prihajamo iz precej različnih okolij, tako v geografskem smislu, kot tudi iz različnih podjetij, ki so vsaka na svoj način prisotna pri izvajanju različnih nalog s področja geodetske dejavnosti. Skupina je svoje delo usklajevala na več sestankih čez leto in preko e-pošte. Delo skupine je bilo že uvodoma zastavljeno tako, da se oblikujejo stališča, ki odražajo tako strateške usmeritve kot možnosti in želje dela geodetske dejavnosti, ki ga zastopata IZS in GIZ-GI, obenem pa smo želeli oblikovati tudi predloge in rešitve za čim prejšnjo rešitev konkretnih problemov, s katerimi se srečujemo pri vsakdanjem delu, predvsem na področju, povezanem z evidentiranjem nepremičnin.

 

Prvi rezultat je Predlog ukrepov za izboljšanje poslovanja na področju geodetskih storitev

 

Rezultate dosedanjega dela smo združili v gradivo z naslovom “Predlog ukrepov za izboljšanje poslovanja na področju geodetskih storitev”, ki je v celoti objavljeno na http://www.izs.si/maticne-sekcije/msgeo/obvestila-ms/obvestilo/n/predlog-ukrepov-za-izboljsanje-poslovanja-na-podrocju-geodetske-dejavnosti-754/.

 

Pri razmišljanju o strateških usmeritvah smo se v uvodu dokumenta osredotočili predvsem na dva razvojna cilja:

  • zagotavljanje visoke kakovosti podatkov in zagotavljanje varnosti podatkov o nepremičninah ter
  • zagotavljanje kakovostnega evidentiranja in interpretacije vseh ključnih pojavov v prostoru.

 

Pri prvem cilju želimo, da nas predvsem uporabniki dejansko občutijo in vidijo kot “banko” varnih podatkov, kar posledično pomeni, da lahko sledimo tudi drugemu cilju, ker je natančen in inženirski pristop, ob razumevanju prostora, naša prednost pri interpretaciji pojavov v prostoru pred ostalimi strokami.

 

V osrednjem delu dokumenta smo konkretno opisali posamezne probleme, predlagali rešitve oz. podali izhodišča za operativen pristop pri reševanju težav na področju geodetske dejavnosti. Vse zbrane predloge smo poskušali reševati na način, da bodo doprinesli k boljšemu in učinkovitejšemu delu, uporabnikom pa nudili hitrejše in kakovostnejše storitve.

 

Posamezni konkretni predlogi so razdeljeni na dva sklopa in sicer na:

 

1. Predloge, ki so povezani s spremembo zakonodaje in

2. Predloge, ki niso povezani s spremembo zakonodaje.

 

V prvem sklopu je večina predlogov povezanih z odpravo administrativno – birokratskih ovir, tehnološko posodobitvijo, organizacijskimi spremembami, ki bi pomenile skrajšanje časa pri pridobivanju podatkov za izvedbo storitve, oddaji elaboratov, pregledu elaboratov in upoštevanju vrstnega reda. Nekateri predlogi so bili že uveljavljeni in se že izvajajo. Predvsem se je način pridobivanja in oddaje digitalnih podatkov standardiziral, ukinjeno je bilo poslovanje z disketami, CD-ji, vsa komunikacija med geodetskimi podjetji in geodetsko upravo že poteka preko elektronske pošte. Prav tako je v zaključni fazi projekt GIZ-GI z imenom ZKP 24ur, ki bo omogočal pridobivanje podatkov iz javnih evidenc 24 ur na dan vsem zainteresiranim, predvsem pa podjetjem, ki izvajajo geodetske storitve.

 

V drugem sklopu so zbrani naslednji predlogi: poenostavljen elaborat za vpis stavbe v kataster stavb ter določitev zemljišča pod stavbo za večstanovanjske objekte, zmanjšanje nabora atributov za evidenco REN-a, preprosto uporabno dovoljenje za enostanovanjske objekte, ureditev mej pred pravnim prometom, ureditev mej pred gradbenim dovoljenjem, nadzor nad geodetskimi podjetji, vsebina elaboratov geodetskih postopkov, evidentiranje pravnih režimov, vpis stavbe in delov stavb v kataster stavb pred pravnim prometom, uvedba enotnega katastra nepremičnin, arhiviranje prilagojenih ZKP pri izdelavi geodetskih načrtov, neaktivne stranke pri izdelavi elaboratov geodetskih storitev, poenostavitev postopka pogodbene komasacije, poenostavitev postopka nove izmere in evidentiranje objektov gospodarske javne infrastrukture.

 

Prizadevanja za realizacijo predlogov

 

Dokument je bil predstavljen na zboru sekcije geodetov kot tudi na skupščini GIZ- -GI. Vsem članom je bil posredovan v elektronski obliki, tako da je bila najširšemu krogu dana možnost podajanja pripomb, pobud, predogov in komentarjev.

 

Že v fazi nastajanja dokumenta je bilo predvideno, da bomo naša stališča predstavili in se o njih usklajevali z drugimi “stebri” geodetske dejavnosti (Geodetsko upravo RS, Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo, Zvezo geodetov Slovenije, Geodetskim inštitutom Slovenije). S tem želimo prispevati k odprtemu dialogu in še boljšem medsebojnem sodelovanju, ki bi bistveno prispeval k razvoju naše stroke in k oblikovanju skupne strategije na področju geodetske dejavnosti.

 

V mesecu avgustu je bil opravljen prvi delovni sestanek s predstavniki Geodetske uprave RS. Na sestanku smo razpravljali o vsakem našem posameznem predlogu posebej in poskušali poiskati skupen interes, da se predlog realizira. Predvsem se pri nekaterih naših predlogih pojavlja dvom, da s predlogi povzročamo nove administrativne ovire in jih zaradi tega ni mogoče uresničiti skozi novo ali spremenjeno zakonodajo.

 

Sprejeti so bili naslednji konkretni sklepi:

  • Geodetska uprava začne voditi podatke o podjetju, odgovornemu geodetu in referentu s ciljem, da dobimo transparentne in ažurne podatke o dopolnitvah, zavrnitvah in zavrženju elaboratov.
  • Geodetska uprava vsak mesec posreduje na MSGeo in GIZ GI infprmacije o reševanju zaostankov po posameznih geodetskih pisarnah in informacije o čakalni dobi za pregled elaborata za posamezno OGU.
  • Geodetska podjetja javijo neupoštevanje pravila vrstnega reda pregleda elaboratov in morebitne zavrnitve zaradi tega na elektronski naslov  pisarna.guping@govpong.si in v vednost na  giz-giping@giz-gipong.si.
  • V aplikacijo ZKP24ur se vključi tudi možnost dostopa do že skeniranih arhivskih elaboratov.
  • V čim krajšem času se pripravi standard formata za predajo skeniranih elaboratov, ki se ga kot neobvezujočega zahteva od geodetskih podjetij.
  • V XML formatu se določi izmenjava obrazcev REN (izvoz in uvoz), ki sedaj poteka po nepotrebnem preko tiskanih obrazcev.
  • Geodetska uprava pripravi in posreduje MSGeo in GIZ GI operativna navodila oz. opis poteka postopka na GU za izvedbo storitve izboljšava ZKP oz. elaborata za predajo ZKP, ki ga Geodetska podjetja naredijo pri izdelavi geodetskih načrtov.

 

Na sestanku je bilo tudi dogovorjeno, da preko krajših delovnih sestankov in pripravljenega gradiva v prihodnje poskušamo razdelati vsak posamezni predlog posebej.

 

Jeseni namerava delovna skupina nadaljevati s predstavitvijo gradiva ostalim inštitucijam v geodetski stroki z namenom, da se posodobijo strateške usmeritve, želje in zmožnosti na področju geodetske dejavnosti, izluščijo in predlagajo ukrepi, ki bodo izboljšali poslovanje in vsakodnevno delo pri evidentiranju nepremičnin. Osnovni moto in cilj skupine še vedno ostaja, da ne pripravljamo predloga novega zakona, temveč rešitve, ki jih želimo uveljaviti.