POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Izšel je priročnik Odvod dima in toplote

IZŠEL JE PRIROČNIK ODVOD DIMA IN TOPLOTE

Dobra inženirska praksa

 

mag. Aleš Glavnik, univ.dipl.inž.str.

Član MSS in UO MST

 


Zakonodaja s področja požarne varnosti v Sloveniji omogoča tako projektantom, nadzornikom in izvajalcem kot inšpektorjem in drugim uradnikom vrsto inovativnih načinov pojmovanja, projektiranja, izvedbe in pregledov požarnovarnostnih ukrepov, ki v Sloveniji še zdaleč niso dorečeni do podrobnosti. To pa omogoča tudi zlorabe, različna pojmovanja, izkrivljanje dejstev in zahtev priznanih tujih predpisov, standardov in smernic. Stroka pri tem ne sme več stati ob strani.

 

Ureditev požarne varnosti je v Sloveniji precej drugačna kot v drugih razvitih državah Evropske skupnosti. V dodiplomskih študijskih programih ni vsebin požarne varnosti, nimamo nacionalnega programa univerzitetnega izobraževanja na področju požarnega inženirstva, ni na razpolago ustreznih domačih tehničnih smernic v slovenskem jeziku, ni posebej verificiranih podjetij ne za projektiranje ne za izvedbo ukrepov požarne varnosti, večina odgovornih projektantov požarne varnosti nima univerzitetne strokovne izobrazbe s področja požarnega inženirstva, raziskovalna dejavnost na področju požarne varnosti je skromna, za načrtovanje požarnovarnostnih ukrepov v povsem vsakdanjih objektih sta pristojni kar dve ministrstvi, Ministrstvo za obrambo in Ministrstvo za okolje in prostor.

 

Pred enim letom je izšla nova tehnična smernica za požarno varnost TSG-1- 001:2010, ki se sklicuje na več kot 26 tujih smernic, standardov in predpisov (v skupnem obsegu več kot 2.000 strani), ki so po večini iz Nemčije, Švice in delno Avstrije, seveda v nemščini, ki jo obvladajo le redki strokovnjaki v Sloveniji, zagotovo pa ne večinaodgovornih projektantov. Požarnovarnostne ukrepe za večino stavb določajo v Sloveniji kar odgovorni projektanti raznih arhitekturnih in inženirskih strok (ZAPS-A, IZS-G, IZS-E, IZS-S), brez ustrezne specializacije s področja požarne varnosti, saj jim to za požarno manj zahtevne stavbe (torej približno 70 % vseh stavb) omogoča zakonodajalec s Pravilnikom o požarni varnosti v stavbah.

 

V večini primerov je vgradnja sistemov za naravni odvod dima in toplote, mehanski odvod dima in toplote, nadtlačno kontrolo dima in impulzne ventilacijske sisteme zaradi pomanjkanja smernic in literature s tega področja odvisna od zavesti investitorja in njegove projektne naloge ter seveda izbranega projektantskega tima, ki pa je lahko uspešen le, če ni bil izbran samo po kriteriju najcenejšega, brez predhodne temeljite analize referenc. Ker so v Evropi na področju odvoda dima in toplote že vrsto let vodilne Velika Britanija in Nemčija, sledijo jim še nekatere (Avstrija, Švica, Danska, Švedska …), je razumljivo, da se po njih zgledujemo tudi pri nas.

 

Na IZS smo se odločili, da bomo pripravili Priročnik o odvodu dima in toplote. Na projektu je sodelovalo večje število strokovnjakov, prevajalcev in recenzentov in projekt smo uspešno zaključiti. V priročniku smo pripravili celovit pogled na odvod dima in toplote, zato smo v prvih poglavjih najprej opisali teoretične osnove poteka požara in širjenje dima v prostoru, pri čemer je bilo treba podati tudi osnovne zahteve za ocenjevanje požarnih nevarnosti in določitve požarnih scenarijev. Navedeni so primeri za požarne obtežbe ter podani napotki za izračun ekvivalentnega časa trajanja požara. Opisani so parametri hitrosti zgorevanja, nastanka in količine dima ter predvideno gibanje dima, odvisno od lastnosti dima in višine plamena. Omenjen je vpliv avtomatskega gašenja z vodo na razvoj dima in toplote ter predstavljeni računalniški modeli gibanja dima. Podane so zahteve za izbor ustrezne računalniške metode v okviru numeričnega modeliranja odvoda dima in toplote ter prikazane osnove za postavitev numeričnega modela, vključno s praktičnim primerom modeliranja požara manjše in večje razsežnosti v večjem poslovno trgovskem objektu etažnosti P+4 s centralnim atrijem.

 

Osnova priročnika je skupina evropskih standardov EN 12101, pri čemer smo podrobneje obdelali še 5 in 6 del tega standarda, k temu pa smo dodali še nekaj določil iz DIN in BS standardov. Za pravilno razumevanje pojmov s področja odvoda dima in toplote smo morali predhodno uskladiti še izrazoslovje z do sedaj veljavnimi slovarji in že prevedenimi smernicami, zato smo temu namenili kar posebno poglavje v priročniku. Za lažje razumevanje uporabnikovje skupina strokovnjakov pripravila vrsto praktičnih primerov rešitev za vse faze nastanka in odvoda dima. Največji poudarek priročnika je na mehanskem odvodu dima in toplote, podrobno je opisana tudi nadtlačna kontrola dima v stopniščih. Ker pa smo želeli zajeti vse načine odvoda dima in toplote, smo dodali še naravni odvod dima in toplote ter osnove načrtovanja impulznega ventilacijskega sistema za odvod dima, za zaščito dostopa gasilcev in za zaščito ljudi med evakuacijo. Seveda nismo pozabili za kanalske prezračevalne sisteme za odvod dima in toplote ter požarne in dimne lopute, kot bistveni deli vsakega sistema mehanskega odvoda dima in toplote.

 

V priročniku je veliko preglednic, diagramov in slikovnega gradiva, kar omogoča uporabniku prijetnejše branje in lažje razumevanje. Veliko je rezultatov raznih računalniških simulacij, ki nam omogočajo realen pogled na razvod dima in požara po objektih. Z usklajevanji med več strokovnjaki nam je uspelo pripraviti tudi preglednico s priporočili izvedbe sistemov odvoda dima in toplote s kriteriji za razne vrste in namembnosti stavb.

 

Sistemi za odvod dima in toplote pa ne delujejo, če ni ustreznega krmiljenja, zato smo temu posvetili kar svoje poglavje. Narejen je pregled krmiljenja sistemov za odvod dima in toplote, podrobneje so obdelane nadzorne plošče sistemov za nadzor dima in toplote, oskrba z energijo ter požarne centrale, sistemi javljanja z javljalniki požara in predlogi rešitev za namestitve. Razloženo je tudi javljanje iz eksplozijsko ogroženih prostorov.

 

Področje odvoda dima in toplote je z izidom tega priročnika dobilo svoje mesto tudi v slovenski strokovni literaturi, predvsem pa bo v veliko pomoč slovenskim odgovornim projektantom, ki tovrstne sisteme načrtujejo. Ne glede na svojo obsežnost pa je po mnenju avtorjev priročnik še zmeraj preskromen, saj se tudi na vseh teh straneh ni dalo povedati vsega.

 

Naročite svoj izvod priročnika!

 

Redna cena priročnika je 70,00 EUR z DDV. Za člane IZS, študente ter projektivna podjetja s seznama, ki ga vodi IZS, pa znaša cena 50,00 EUR z DDV.

 

Priročnik lahko kupite na IZS, Jarška cesta 10/b, 1000 Ljubljana. Če želite, da vam ga pošljemo po pošti, nam posredujte izpolnjeno Naročilnico, ki je objavljena na spletni strani IZS  www.izs.si v rubriki Priročniki Publikacije: http://www.izs.si/knjiznica/drugi-prirocniki-izs/prirocnik-odvod-dima-in-toplote/. Pri pošiljanju po pošti vam bomo zaračunali stroške pošiljanja po ceniku Pošte Slovenije. Dodatne informacije dobite na številki 01/547 33 40.