POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Kako postanem pooblaščeni inženir varnostnih sistemov?

Zasebno varovanje

mag. Vinko Volčanjk, univ.dipl.inž.el.Član UO MSE

 


Zakon o zasebnem varovanju (ZZasV-1) z delom svoje vsebine posega na področje graditve objektov. Med ostalim je uvedel in definiral vlogo Pooblaščenega inženirja varnostnih sistemov (PIVS). Način in obseg usposabljanja ureja Odredba o določitvi programa strokovnega usposabljanja in izpopolnjevanja ter obdobnega strokovnega izpopolnjevanja za pooblaščenega inženirja varnostnih sistemov (Ur. l. RS št. 81/2011).

Področje načrtovanja sistemov tehničnega varovanja ureja Zakon o zasebnem varovanju:

  • načrtovanje sistemov tehničnega varovanja zajema izdelavo projektov tehnične dokumentacije za izvedbo sistemov za tehnično varovanje s pooblaščenimi inženirji varnostnih sistemov,
  • pooblaščeni inženir(ka) varnostnih sistemov je odgovoren/a za izdelavo projektov za izvedbo sistemov tehničnega varovanja in nadzor nad njihovim izvajanjem.

Za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije (licence) PIVS je potrebno opraviti strokovno usposabljanje in izpopolnjevanje, za ohranitev pridobljene licence pa obdobno strokovno izpopolnjevanje.

K usposabljanju lahko pristopijo osebe, ki izpolnjujejo pogoje, podane v Katalogu strokovnih znanj in spretnosti (Pooblaščeni inženir E-usmeritve za področje projektiranja, v skladu z Zakonom o graditvi objektov, npr.: elektroinštalacij, računalništva, telekomunikacij, energetike in elektronike).

Prenovljen program usposabljanja obsega najmanj 46 ur (prej 100 ur) izobraževanja, sam program pa je prilagojen predvidenem predznanju, ki ga kandidat že ima (izobrazba, izkušnje). V programu usposabljanja so definirani cilji in vsebine, ki jih mora kandidat spoznati:

  • zakonski predpisi iz področja zasebnega varovanja (splošna zakonodaja in tehnični predpisi),
  • poznavanje strokovne terminologije in vrste zasebnega varovanja,
  • poznavanje metod in določitev stopnje ogroženosti objekta,
  • poznavanje in uporaba različnih sistemov tehničnega varovanja ter sistemov samodejnega odkrivanja in javljanja požara in plinov.

S programom so definirani tudi pogoji za izvajalca usposabljanja, kar pomeni, da to več ni samo v domeni ene organizacije (prej Zbornice za zasebno varovanje), ampak lahko tudi druge pravne inštitucije, ki zadostijo pogojem in pridobijo dovoljenje, izvajajo omenjeno usposabljanje.

Dodatno je z odredbo definiran program obdobnega strokovnega izpopolnjevanja za PIVS. To pomeni, da se bo občasno (vsakih pet let) potrebno za ohranitev licence udeležiti izpopolnjevanja, ki bo trajalo predvidoma (najmanj) 8 ur. Namen zakonodajalca je, da inženirji ohranijo znanje oziroma da se seznanijo z novimi predpisi, saj naj bi šlo v bistvu za osvežitev že pridobljenih znanj in usposobljenosti.

S sprejetjem odredbe, je torej definiran program izobraževanja, ki je prilagojen predznanju, ki ga ima pooblaščeni inženir z E-licenco po Zakonu o graditvi objektov ter da so podani pogoji in zahteve za izvajalca teh usposabljanj. Seznam izvajalcev, ki bodo programe usposabljanja prilagodili zahtevam Odredbe, bomo, v kolikor se bo izkazal interes s strani članov IZS, objavili tudi v glasilu IZS. NOVO in na spletni strani  www.izs.si.