Priročniki Publikacije
Energetsko certificiranje stavb – o izpitu iz prve roke
Energetski zakon
Žiga Lebar, univ.dipl.inž.str.
Član MSS Neodvisni strokovnjak za izdelavo energetskih izkaznic
Po dolgem času neštetih aktivnosti država končno lahko slavi pomembno etapno zmago v zgodbi energetskega certificiranja stavb. Meseca maja smo namreč dobili prvo skupino neodvisnih strokovnjakov za izdelavo energetskih izkaznic.
Zakonska podlaga
Uvedbo energetskih izkaznic državam članicam EU nalaga Direktiva 2002/91/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2002 o energetski učinkovitosti stavb ter njena kasnejša naslednica Direktiva 2010/31/EU Evropskega parlamenta in sveta z dne 19. maja 2010 o energetski učinkovitosti stavb (prenovitev). Direktivi sta bolj znani pod kratico EPBD – Energy Performance Building Directive oz. EPBD 2020/91/EC in EPBD 2010/31/EU (recast).
V naš pravni red jo je uvedel Energetski zakon, skupaj z njegovimi spremembami in dopolnitvami (EZ-B in EZ-E). Na kratko lahko iz omenjenega zakona povzamemo, da je energetska izkaznica obvezna ob izgradnji nove stavbe ter ob prodaji oz. oddaji v najem obstoječe stavbe.
Izjeme so pri oddaji stavbe za manj kot eno leto ter pri prodaji stavbe ali njenega dela namesto razlastitve ali prodaje stavbe oziroma njenega dela v postopku izvršbe ali v stečajnem postopku. Prav tako so izjeme za:
- stavbe, ki so razglašene za spomenik v skladu s predpisi o varstvu kulturne dediščine, če bi izpolnjevanje zahtev za energetsko učinkovitost po predpisih o graditvi objektov nesprejemljivo spremenilo njihovo naravo ali videz,
- stavbe, ki se uporabljajo za obredne namene ali verske dejavnosti,
- začasne stavbe s predvidenim časom uporabe dveh let ali manj, industrijske stavbe, delavnice in nestanovanjske kmetijske stavbe,
- stanovanjske stavbe, namenjene za uporabo, krajšo od štirih mesecev na leto,
- samostojne stavbe ali posamezne dele stavb z uporabno tlorisno površino manjšo od 50 m2.
Energetska izkaznica ima status javne listine in jo:
- izdela neodvisni strokovnjak (posameznik z licenco),
- izda izdajatelj (pooblaščena pravna ali fizična oseba).
Prvo usposabljanje
Usposabljanje je potekalo po Pravilniku o usposabljanju, licencah in registru licenc neodvisnih strokovnjakov za izdelavo energetskih izkaznic. Nanj pa so se lahko prijavili posamezniki z najmanj visoko strokovno izobrazbo tehnične ali arhitekturne smeri ali izobrazbo po študijskem programu prve stopnje tehnične ali arhitekturne smeri skladno z Zakonom o visokem šolstvu. Tako se je na 1. usposabljanju v Ljubljani (pod okriljem Gradbenega inštituta ZRMK d.o.o., ki je stvar izpeljal kar se da solidno) zbralo približno 70 kandidatov – pretežno arhitektov, inženirjev gradbeništva in inženirjev strojništva., različnih stopenj predznanja. Teoretični del je potekal 4 dni in je bil razdeljen v več sklopov. Predavanjem so sledile odprte diskusije skozi katere so se izluščila tudi nekatera pereča vprašanja. Sledila je praktična izdelava merjene in računske energetske izkaznice, njuna objava, kot simulacija izdaje na internem forumu ter komentiranje izkaznic kolegov. Tej uspešno zaključeni fazi je sledil pisni izpit. Najmanj 75% uspešnost pri pisnem delu (doseglo jo je dobrih 30 kandidatov) je vodila na ustni zagovor. Na koncu je celoten postopek usposabljanja zaključilo 29 kandidatov.
Vtisi
Nekateri smo pričakovali manj teorije s področja zakonodaje; večina je bila dobro seznanjena s temami iz področja energetskih karakteristik stavb in ukrepov za povečanje energetske učinkovitosti, tako da smo bolj pogrešali poudarek na praktični izvedbi računske energetske izkaznice.
Glede na zahtevana znanja je sito preširoko zastavljeno (dopolnilni izpit pri IZS oz. ZAPS, na katerega se lahko prijavijo pooblaščeni inženirji, bi bil po mojem skromnem prepričanju optimum).
Za izdelavo Elaborata učinkovite rabe energije in v nadaljevanju računske energetske izkaznice je podlaga Tehnična smernica TSG-01-004:2010. Izračuni so podprti s programskim orodjem treh, med seboj konkurenčnih ponudnikov, sicer proizvajalcev izolacijskih materialov. Ob predpostavki, da vhodne podatke za isti objekt vnese ista oseba, pričakujemo identične rezultate. Žal temu ni tako. Stvar je precej kompleksnejša, kot se zdi na prvi pogled.
Podrobno je problematika zajeta v članku "Primerjava izračunov letne rabe energije za stanovanjsko hišo" revije EGES, številka 4/2011, stran 20. Primerjani so štirje izračuni (eden izmed programov nudi dve podvarianti, glede na upoštevanje notranjih dobitkov). Razlike so očitne in kar kličejo po težavah: kot naročnik energetske izkaznice bi vztrajal, da je le-ta izdelana z "ugodnejšim" programom, mar ne? Če temu dodamo dejstvi, da je v fazi PGD še vedno potrebno prilagati prilogo 3: Izkaz energijskih karakteristik prezračevanja stavbe iz Pravilnika o prezračevanju in klimatizaciji stavb, ki je po mojem mnenju povsem nepotreben, in da npr. Eko Sklad v razpisih za dodelitve subvencij zahteva izračun po PHPP ‚07 (Passive House Planning Package), je zmeda popolna.
Na tako majhnem prostoru, kot je Slovenija, bi potrebovali enoten računalniški program, verificiran, priznan in splošno uporabljiv za potrebe vsakovrstnega dokazovanja energijskih lastnosti stavb, kot podlago za dodelitev subvencij, obdavčitev potratnih objektov, …, pa četudi bi ga prepisali od sosedov Avstrijcev, Nemcev, …, od kogarkoli, kjer je stvar preverjena in funkcionira, ko je bil čas za to.
Projekcija
Izdaja izkaznic oz. vzpostavitev celotnega sistema certificiranja je bila glede na predlog novega Energetskega zakona konec lanskega leta predvidena s 1.1.2013. Točen datum pa bo dejansko znan ob sprejetju novele omenjenega zakona. Število usposobljenih strokovnjakov bi ob povprečju 30 uspešnih na usposabljanje in pri najmanj šestih usposabljanjih letno (2. generacija zaključi v juniju, sledijo še usposabljanja v jeseni, na Štajerskem in Primorskem) tako lahko do omenjenga datuma doseglo število 180.
Zadostno število licenciranih neodvisnih strokovnjakov, ki bi bilo potrebno za učinkovito izvajanje certificiranja stavb, še ni garant za vzpostavitev kvalitetnega sistema cerificiranja stavb. Zato poziv odgovornim, da se na ravni države predhodno zagotovi kvalitetna programska oprema, ki postane uradna, dokazovanje atributov pa na vseh ravneh unificirano.