POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Letošnji izdelki dobre inženirske prakse

Dobra inženirska praksa

 

Petra Kavčič

Svetovalka IZS za izobraževanje, informiranje in natečaje

 


ŽE OBJAVLJENO

 

1. Splošna smernica za pripravo projektne dokumentacije varnost in zdravje pri delu (1. del: splošno)

MST, avtor: dr. Primož Gspan

 

Varnost in zdravje pri delu sta temeljnega pomena v fazi graditve objektov, v katerih potekajo delovni procesi in na katere se smernica nanaša. Projektiranje in gradnjo določajo predpisi o graditvi objektov, varnost in zdravje pri uporabi pa predpisi s področja varnosti in zdravja pri delu. Teh predpisov se morata investitor in projektant zavedati in jih mora projektant upoštevati pri izpolnjevanju investitorjevih pričakovanj.

 

Smernica je namenjena predvsem usmeritvam in priporočilom investitorju in njegovemu servisu – projektantom – za izpolnitev morebitnih vrzeli, neskladnosti ali nejasnosti v predpisih z namenom, da investitorja in snovalce objekta pravočasno opozori na fazo uporabe objekta, da se že v zasnovi zavejo posebnih zahtev namena uporabe objekta ter najdejo najboljše rešitve.

 

Ta splošni del smernice je tako namenjen splošni problematiki o predpisih in pomenu varnosti in zdravja za uporabnika objekta. V pripravi je že tudi drugi del.

 

2. Smernica Naročanje geodetskih storitev – pomoč naročnikom

MSGeo, avtorja: Andrej Hudoklin in Matej Hašaj

 

Namen smernice je seznanjanje potencialnih naročnikov s storitvami geodetske dejavnosti s ciljem kvalitetnejše priprave javnih razpisov in kvalitetnejšega naročanja najpogostejših geodetskih storitev, tudi tistih, ki zaradi posebnosti naročanja posameznih storitev in njihove kompleksnosti ne dopuščajo postavitve normativnih okvirjev, ki bi ustrezali vsem naročnikom.

 

V smernici so tako na enem mestu zajete informacije o geodetskih storitvah, ki se izvajajo v okviru geodetske dejavnosti, o načinu oblikovanja njihovih cen in o podatkih, ki vplivajo na ceno storitve.

 

3. Smernica za zagotavljanje varnosti pregrad

MSG, avtor: dr. Branko Zadnik

 

Pobuda za pripravo smernice je izhajala iz ugotovitve, da v Sloveniji nimamo posebne tehnično – varnostne regulative, ki bi urejala področje pregradnega inženirstva, kot je to primer v vseh razvitejših državah sveta. Zahteve po reguliranju tega področja so bile s strani strokovne javnosti, združene v SLOCOLD-u (Slovenski nacionalni komite za velike pregrade), že nekajkrat neuspešno podane na pristojno ministrstvo. Tematika je na nivoju vladnih služb postavljena že dve desetletji na stranski tir.

 

V smernicah obravnavamo gradbene inženirske objekte, ki jih Zakon o graditvi objektov uvršča v posamezne ministrske resorje glede na namen uporabe. Pregrade namreč zagotavljajo zadrževanje vode za kmetijstvo (namakanje), za energetsko izrabo (proizvodnja električne energije) ter tudi zaščito pred poplavami ali pa za zadrževanje jalovine, kot stranskega produkta pri določenih industrijskih procesih.

 

4. Skripta "Povzetek strojev in opreme za gradbeništvo"

MSS, avtor: mag. Peter Vogrič

 

Skripta prikazuje tehnologije in strojno tehnološko opremo za gradbeništvo. Priporočamo jo v uporabno strojnim in gradbenim inženirjem, tehnologom ter mladim inženirjem, na začetku svoje strokovne poti. Gradivo vsebuje tudi prikaz nekaterih tehnologij in opreme, ki bodisi zaradi napredka stroke bodisi zaradi ekonomsko – gospodarske krize v Sloveniji, predvsem v gradbeništvu, izginjajo.

 

5. Navodila za izvedbo revizije projektne dokumentacije PGD

Komisija za dobro prakso, vodja projektne skupine: Peter Koren

 

V postopku revizije projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja so neposredno udeleženi projektant in revident ter investitor kot naročnik revizije. Njihovo vlogo pri graditvi opredeljuje Zakon o graditvi objektov. Kljub temu se v zvezi z revizijo pojavljajo nejasnosti in razlike v razumevanju zakona in podzakonskih aktov pa tudi potrebnih korakov, ki jih v revizijskem postopku opravi odgovorni revident. V branje jih priporočamo vsem udeležencem pri graditvi objektov.

 

6. Navodila o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije

Komisija za sistemske zakone, vodja projektne skupine: Ivan Leban

 

Zbornica je na podlagi Pravilnika o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije pripravila že sedem delov Navodil o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije. Sestavljena so iz uvodnega dela, v katerem so predstavljene vse vrste dokumentacij, ki jih srečamo pri projektiranju, in pripadajoča zakonodaja. V uvodnem delu so podane tudi vsebine in napotki, ki so skupni za vse vrste objektov.

 

Na osnovi uvodnega dela je bilo pripravljenih še šest posebnih delov, vezanih na vsebino projektne dokumentacije za posamezne tipične objekte. Vsebina je v teh posebnih delih urejena najprej po vrsti dokumentacije, kot jo predvidevata Zakon o graditvi objektov (UL RS št. 110/2002 s spremembami, v nadaljevanju ZGO-1) in seveda že zgoraj omenjeni pravilnik, znotraj teh pa po posameznih načrtih.

 

Posebni deli so izdelani za:

  • stavbe,
  • ceste,
  • železnice,
  • sisteme za namakanje kmetijskih zemljišč,
  • odvodnjavanje kmetijskih zemljišč in regulacije.

 

DOKONČUJEMO

 

  • Priročnik za nadzor pri gradnji (MSG v sodelovanju z drugimi sekcijami)
  • Priročnik za preprečevanje širjenja legionele v prezračevalno – klimatskih in vodovodnih sistemih (MSS)
  • Splošno smernico za pripravo projektne dokumentacije varnost in zdravje pri delu (2. del) (MST)
  • Navodila o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije – posebni del projekti za predore (Komisija za sistemske zakone) • Smernico o trajnostni gradnji (Komisija za dobro prakso)