POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Nova merila za vrednotenje inženirskih storitev in računalniški program

Vrednotenje inženirskih storitev

 

Frančišek Pečovnik, univ.dipl.inž.str.

Vodja projektne skupine IZS za tarifna pravila

 


Sklep skupščine IZS

Skupščina IZS je na 29. seji, dne 10. 4. 2012 sprejela nova Merila za vrednotenje inženirskih storitev (MVIS – marec 2012, v nadaljevanju MVIS), po katerih so izračunane vrednosti inženirskih (projektantskih) storitev izražene v evrih.

 

MVIS so s sklepom Skupščine IZS postala akt zbornice in pravila stroke. Za člane IZS so obvezna za uporabo. Neizvajanje vrednotenja inženirskih storitev po MVIS pomeni za člane IZS kršitev, ki se jo obravnava po Disciplinskem pravilniku IZS (26. točka 10. člena).

 

Kriteriji za izračun vrednosti inženirskih storitev so:

 

  • vrednost investicijskih stroškov,
  • faze izdelave projektne dokumentacije oziroma načrtov, ki jo sestavljajo,
  • razred zahtevnosti projektiranja,
  • izkustvene tabele inženirskih (projektantskih) storitev.

 

Kriteriji so za vsako stroko (udeleženko pri projektiranju) drugačni in so zato pri vsaki stroki ustrezno opredeljeni.

 

MVIS so prevod veljavne nemške "Uredbe o honorarjih za storitve inženirjev in arhitektov", ki jo je sprejel nemški zvezni parlament in so jo dolžni upoštevati vsi nemški ponudniki projektantskih storitev s sedežem v Nemčiji, s prilagoditvijo slovenski zakonodaji. Izračunane vrednosti inženirskih storitev zato predstavljajo nivo cen za nemški trg projektantskih storitev in jih je v naslednjem koraku treba prilagoditi na nivo cen za slovenski trg inženirskih storitev.

 

Priporočena cena in neobičajno nizka cena

Zaradi tega je skupščina IZS dne 10. 4. 2012 istočasno sprejela tudi sklep o priporočeni ceni za inženirske storitve v Republiki Sloveniji. Le to se izračuna tako, da se ceno po MVIS pomnoži z razmerjem BDP na prebivalca (bruto domači proizvod na prebivalca) Slovenija-Nemčija. Le ta po zadnjih podatkih Eurostat-a (za leto 2010) znaša 0,72. Ta primerjalni faktor se letno preverja in po potrebi korigira.

 

Ponujeno vrednost inženirske storitve, ki pa je za več kot 50 % nižja od vrednosti izračunane po MVIS (brez upoštevanja primerjalnega faktorja o BDP), je skupščina IZS opredelila kot neobičajno nizko ceno.

 

Brezplačen računalniški program

MVIS so brezplačno dostopna vsem zainteresiranim uporabnikom na spletni strani IZS: " http://www.izs.si/dobra-praksa/merila-za-vrednotenje-inzenirskih-storitev/", prav tako tudi računalniški program.

 

Za čim lažjo in učinkovito praktično uporabo MVIS je izdelan računalniški program, ki na dokaj enostaven način omogoča naslednje izračune:

 

  • izračun vrednosti celotne projektne dokumentacije (35. člen ZGO-1) za investicijski projekt,
  • izračun celotne vrednosti posameznih načrtov, ki sestavljajo projektno dokumentacijo (36. čl. ZGO-1),
  • izračun vrednosti načrtov po fazah sestave projektne dokumentacije,
  • izračun dodatnih storitev, ki so predpisane s področno zakonodajo (elaborati, študije, presoje …), ki pa se jih vrednoti po porabi časa in prodajni uri izvajalca dodatne storitve,
  • omogoča ustrezne izpise preglednic izračunov o vrednosti projektne dokumentacije in načrtov, ki jo sestavljajo.

 

Zbornica je že in bo še izvedla brezplačna izobraževanja za uporabo MVIS in računalniškega programa.

 

Uporaba MVIS omogoča

 

  • celovit in transparenten prikaz strukture investicijskih stroškov načrtovanega investicijskega projekta, ki hkrati služijo kot kriterij za izračun inženirskih (projektantskih) storitev,
  • izdelavo načrtov, ki sestavljajo projektno dokumentacijo, v predpisanem: obsegu, vsebini in kakovosti,
  • zaščito interesov investitorja pred pretiranimi zahtevki ponudnikov in pred neurejenim delovanjem trga storitev,
  • zaščito ponudnikov pred neupravičenimi zahtevami naročnikov po znižanju cene izdelave projektne dokumentacije.

 

Z MVIS se torej korektno in pregledno opredeli, za kakšen objekt in za kakšno ceno naročnik naroča ter za kakšen objekt in za kašno ceno mora izvajalec izvesti kakovostno ter celovito inženirsko (projektantsko) storitev.

 

Ponudbe izvajalcev storitev, izdelane na podlagi MVIS so med seboj ustrezno primerljive po vseh kriterijih, ki jih morajo posamezni ponudniki uporabiti za izračun vrednosti svojih storitev.

 

Stvarno stanje na področju trga inženirskih (projektantskih) storitev dokazuje kritično razvrednotenje pomena in dela inženirjev in arhitektov, za kar smo žal v precejšnji meri krivi tudi sami, ker smo to omogočali in dopuščali. Zato bomo morali v prihodnje delovati veliko bolj odločno, ozaveščeno, etično in kooperativno kot doslej. Nova MVIS z računalniškim programom nam bodo pri tem zanesljivo orodje.