Priročniki Publikacije
Predstavljamo koncet optimiziranega postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja
ZGO in ZPNačrt
Matjaž Grilc, univ.dipl.inž.geod.
Vodja projektne skupine IZS za prostor
Predstavnik IZS v partnerstvu Odgovorno do prostora!
in
mag. Tomaž Černe, univ.dipl.inž.geod.
Član projektne skupine IZS za prostor
Kdo je partnerstvo Odgovorno do prostora! in kaj je njegov namen
Inženirska zbornica Slovenije že tretje leto aktivno sodeluje pri delu partnerstva Odgovorno do Prostora! (OdP). To je prostovoljna združba tistih partnerjev, ki si vztrajno prizadevamo za pozitivne spremembe v odnosu do urejanja prostora in posledično področja graditve.
Partnerstvo OdP je v preteklih dveh letih organiziralo dva odmevna posveta, ki sta se dogajala v Državnem svetu RS in na katerih smo aktualno oblast in politiko opozarjali na najbolj grobe primere kršitev pri načrtovanju prostora, rabi prostora, evidentiranju pojavov v prostoru in upravljanju s prostorom, ki so deloma tudi posledica nedorečene prostorske in gradbene zakonodaje. Posveta sta v strokovnih krogih imela velik odmev, medtem ko do sprememb predpisov nista pripeljala, saj MOP v prejšnjem mandatu ni bil pripravljen odpirati zakonov.
In ker menda investicij ni tudi zato, ker so postopki pridobivanja gradbenega dovoljenja predolgi, smo se letos spomladi odločili, da naše delovanje konkretiziramo in na letošnjem posvetu pripravimo predlog konkretnih sprememb za enega izmed najbolj perečih problemov. Složni smo bili pri izbiri in odločitvi za postopek za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki je po našem mnenju preveč administrativen, traja predolgo, predvsem pa je za potencialnega investitorja poln rizikov in pasti, ki so posledica prenekaterega "predčasnega odhoda" investitorjev v druga, bolj prijazna okolja.
Osnovna izhodišča in cilji predloga
Postavili smo nekaj osnovnih izhodišč, na katerih temelji naš predlog, hkrati pa smo nenehno razmišljali o takšnih rešitvah, ki v cilju ne bodo zahtevale velikih sprememb obstoječega Zakona o graditvi objektov, kar je nujen predpogoj za hitro in enostavno implementacijo.
Pri oblikovanju predloga so nas vodili naslednji cilji:
- Skrajšati čas, potreben za pridobitev gradbenega dovoljenja,
- Zagotovitev pravočasne in zanesljive informacije investitorju o možnosti realizacije investicijske namere v obliki zavezujočega pravnega sredstva,
- Prerazporeditev finančnih bremen – plačilo izdelave pretežnega dela projektne dokumentacije, nakup zemljišč, plačilo dajatev in prispevkov v času po prejemu informacije iz predhodne alineje,
- Zmanjšati administrativne ovire in obremenitve javne uprave pri dovoljevanju gradnje,
- Jasno opredeliti odgovornosti akterjev in s tem povezanega znanja in strokovnosti v celotnem procesu gradnje,
- Okrepiti odgovornost odgovornega projektanta v celotnem postopku pridobitve gradbenega dovoljenja,
- Povečati učinkovitost odzivanja inšpekcijskih služb v celotnem procesu gradnje.
Takšna izhodišča so se izkristalizirala na letnem posvetu OdP, ki je bil v mesecu aprilu v prostorih Inženirske zbornice Slovenije in se ga je udeležilo preko 60 strokovnjakov. Najpomembnejši sklep tega posveta je zavezal vodstvo OdP, da nadaljuje s konkretizacijo celotnega postopka in ga v primerni obliki predstavi resornemu Ministrstvu za infrastrukturo in prostor. V mesecu maju in juniju je delovala usklajevalna skupina, ki je pripravila dokončen predlog in ga posredovala ministru. Žal uradnega odgovora ministrstva še nimamo, predlogi pa tudi niso upoštevani v predlogih sprememb Zakona o graditvi objektov, ki ga je resorno ministrstvo pripravilo brez sodelovanja s strokovnimi organizacijami in združenji. To pa je v dosedanji praksi sprejemanja zakonskih predlogov svojevrsten precedens. Ne glede na rezultat, smo partnerji OdP odločeni, da predlagani koncept razvijamo naprej.
Kratek opis predloga
Novelirani postopek pridobitve gradbenega dovoljenja bi v končni obliki lahko opisali takole:
- Pridobitev gradbenega dovoljenja (odločba o pravici graditi) z manj stroškov (manj dokumentacije) v zgodnji fazi in hitreje, s čimer bi zagotovili investitorju večjo varnost in postavili osnovo za kasnejši varen nakup zemljišča in plačilo spremembe namembnosti ter stabilno financiranje.
- Pridobitev dovoljenja za začetek gradnje (ugotovitveni sklep) na podlagi PZI (s čimer je zagotovljeno izpolnjevanje bistvenih zahtev) in po soočenju vseh sodelujočih na gradbišču.
- Obvezna revizija PZI za zahtevne objekte.
- Obvezna pridobitev uporabnega dovoljenja za vse objekte za katere je potrebno pridobiti GD, ki temelji na PID in vključuje vpise v uradne evidence.
Predlog spremenjenega postopka pridobivanja gradbenega dovoljenja vam predstavljamo na diagramu, ki jasno izkazuje posamezne faze in vloge posameznih udeležencev v postopku.
Predlog ne zahteva sistemske spremembe zakona in ga je mogoče izvesti z novelo.
Iz pisma ministru
V zaključku pisma ministru Černaču smo partnerji Odgovorno do prostora! zapisali:
"Verjamemo, da so predlagani ukrepi izvedljivi v kratkem času in v tem trenutku nujni za povečanje konkurenčnosti Slovenije, pravne varnosti na trgu nepremičnin in razbremenitve organov javne uprave. Za preboj je potrebna javna razprava in volja po hkratni izvedbi vseh predlaganih rešitev. Morebitne manj ambiciozne rešitve, ne morejo prinesti zaželenih učinkov. Prepoznani problemi so enostavno preveliki. S tem predlogom odpiramo širšo javno razpravo!"
Povabilo k javni razpravi o predlogu
O predlogu smo želeli razpravljati z odgovornimi na Ministrstvu za infrastrukturo in prostor in z vsemi ostalimi, ki so v postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja in graditve vsakodnevno vpleteni. Na ministrstvu nam do sedaj še ni uspelo, zato vabimo vse vas, bralce našega glasila, da se nam oglasite in podate mnenje o tem, po našem mnenju vsekakor dobronamernem in strokovno kvalitetnem predlogu.