POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Mesta in urbano okolje/Cities and urban environment

Predsedujoči sekciji, Prof. Dr. Daniel Favrat in govorniki

V sekciji "Mesta in urbano okolje" se je osem tujih in en slovenski strokovnjak dotaknilo problemov moderne dobe, ki nastajajo v urbanih okoljih. Nov pogled na reševanje prostorske stiske in visokih cen v mestnih jedrih predstavljata selitev na podeželje in povratek k multi generacijskim hišam. Le te ohranjajo vez med generacijami in hkrati ponazarjajo medgeneracijsko sodelovanje in pomoč. Zgrajene po merilih trajnostne gradnje istočasno občutno zmanjšujejo stroške stavbe v njenem celotnem življenjskem ciklu. Pozornost so govorniki usmerili tudi na celostne prenove mestnih jeder in eko-turistične kraje. Predstavljeni so bili modeli delne prenove mesta Stockholm, preobrazbe Singapurja iz betonske džungle v življenju prijazno mesto in preobrazbe Ljubljane v trajnostno mesto, ki jo je slikovito ponazoril podžupan Mestne občine Ljubljana, prof. Janez Koželj. Rdečo nit več predavanj predstavlja potreba po enotnih evropskih normativih glede trajnostne gradnje, saj je le na ta način mogoče doseči enoten napredek v razvoju vseh evropskih mest.

 


ROBERT SMODIŠ, Predsednik Slovenskega združenja za trajnostno gradnjo – GBC Slovenia

 

"Seveda določen problem predstavljajo veliki stroški trajnostnih in okolju prijaznih multi generacijskih hiš, zato je pomembno, da vzpostavimo učinkovit model sofinanciranja novih gradenj. Vendar bi na tem mestu rad izpostavil faktor sinergije med generacijami, saj ravno sodelovanje in sobivanje več generacij lahko koristi vsem. Ključno je, da zopet vzpostavimo te povezave, saj bi na eni strani olajšale reševanje stanovanjskega problema mladim ljudem, po drugi strani pa bi nudile varnost in oskrbo starejšim generacijam, ki je v modernih časih kronično primanjkuje. Zato je model sobivanja večih generacij pod eno streho lahko rešitev problemov našega časa."

 


Assist. Prof. SENG CHUAN TAN, Inštitut za gradbeništvo Singapur

 

"Singapur se je moral posvetiti čim bolj racionalnemu izkoriščanju zemlje, saj se, tako kot Slovenija, spopada s prostorsko stisko; zato se v Singapurju gradijo visoke stavbe. Kljub temu načrtno stremimo k nenehnemu izboljšanju kakovosti bivanja v mestu. Ena od nalog je skrb za zmanjšanje količine škodljivih izpustov v zrak. Druga naša velika skrb je voda – veliko sredstev smo vložili v čistilne naprave, ki odpadno vodo spreminjajo v pitno. Z umestitvami zelenih površin, igrišč, parkov in drugih površin za druženje in rekreacijo smo v Singapur vnesli socialni vidik. Vsi zgoraj našteti ukrepi so pripomogli k občutnemu izboljšanju kakovosti življenja v Singapurju."