POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Obvladovanje tveganja pred naravnimi nesrečami/Disaster risk management

Vodja sekcije, dr. Branko Zadnik

V sekciji "Obvladovanje tveganja pred naravnimi nesrečami" je svoje ideje o omejevanju tveganja in preprečevanju naravnih katastrof predstavilo enajst tujih in štirje slovenski strokovnjaki. Velik poudarek je bil namenjen poplavni ogroženosti in ogromnim škodam, ki jih poplave navadno povzročijo. Izpostavljen je bil primer uspešnega preprečevanja poplav v Tokiu in na osnovi tega primera dobre prakse je bila narejena analiza, kako ta uspešen model uporabiti tudi v drugačnih razmerah in na drugih lokacijah. Pomemben vidik vseh naravnih katastrof je sanacija prizadetega območja in s tem vloga inženirjev pri obnavljanju infrastrukture in ustvarjanju novih delovnih mest. Prikazan je bil primer Indije in način odpravljanja posledic uničujočega tsunamija iz leta 2004. Domači predavatelji so se osredotočili na primere lokalne ogroženosti. Med drugim so poskušali predvideti katastrofalne posledice v spodnjem toku reke Save, kjer se nahaja tudi Nuklearna elektrarna Krško, če bi popustil eden od jezov. Zelo zanimiva je bila obravnava naravnih katastrof v smislu velike medsebojne povezanosti sistemov, ki so potrebni za nemoteno življenje. Prav ta soodvisnost sistemov le te dela mnogo bolj ranljive, zato so v tujini razvili nove metode delovanja, ki zmanjšujejo obseg škode ob velikih katastrofah. Nekateri od razpravljavcev so se dotaknili tudi perečega problema jedrske industrije in nevarnosti, ki jo ponekod prinašata zastarela tehnologija in neustrezna usposobljenost osebja.

 


Akademik PETER FAJFAR, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani

 

"Glavni problem v Ljubljani in drugod po svetu predstavljajo stare stavbe, zgrajene pred sprejetjem prvih minimalnih standardov, ki jim morajo zadostiti novogradnje. Na žalost nek celovit program za ojačitev konstrukcije in zmanjšanje tveganja ob naravnih katastrofah pri teh stavbah še ne obstaja. Prenovili smo nekatere bolj ogrožene javne ustanove, kot so bolnišnice in šole, vendar je to šele prvi korak do varnega mestnega jedra v luči nevarnosti naravne katastrofe."

 


Dr. YUIMIO ISHII, CTI Engineering Co.

 

"V smislu preprečevanja naravnih katastrof se še vedno borimo proti naravi, še posebej je to opazno pri nas, v Pacifiku. Vendar to ni pravi način, potrebno je prilagoditi naš način življenja spreminjajočim razmeram v okolju, saj bomo le tako lahko preprečili katastrofe in njihove posledice v prihodnje. Prilagajanje spreminjajočemu se svetu je ključnega pomena. Razlog ni le v pomanjkanju denarja ali znanja, potrebno je spremeniti našo miselnost in razumeti delovanje narave, ne pa ji nasprotovati."