Priročniki Publikacije
Zelene stavbe/Green buildings
V sekciji "Zelene stavbe" je svoje poglede in problematiko, s katero se srečujejo, predstavilo kar petnajst govornikov, med njimi tudi štirje slovenski strokovnjaki. Govorniki so prepričani, da največ prostora za napredek še vedno obstaja pri graditvi sami, saj je potrebno upoštevati okoljski vidik trajnostnih gradenj, ki pa žal ponekod še ni dovolj dodelan. Novost predstavlja tudi vključevanje novih, sodobnih materialov in tehnologij v "zelene stavbe", s katerimi lahko dosežemo skoraj nično stopnjo energetske porabe. V prispevkih je bila posebna pozornost namenjena najbolj problematični vrsti stavb, in sicer visokim poslovnim stavbam, s poudarkom na možnostih ogrevanja in ohlajanja takšnih stavb s sončno energijo, pri čemer je bilo posebej izpostavljeno, da je pri njih potrebno stremeti k veliki omejitvi porabe energije. Predstavljen je bil tudi tako imenovan "COST – EFFECTIVE" projekt, ki postavlja standarde za natančne meritve porabe energije v "zelenih stavbah", obenem pa razvija sisteme za učinkovito minimiziranje porabe in stroškov. Skupna ugotovitev vseh govornikov je bila, da ni več velikih neznank pri "zelenih" novogradnjah, ostaja pa še veliko izzivov pri "zeleni" sanaciji že obstoječih objektov.
Dr. MARJANA ŠIJANEC ZAVRL, Članica uprave Gradbenega inštituta ZRMK
"Od leta 2005 naprej Evropska unija vsem članicam postavlja minimalne kriterije v zvezi z energetsko porabo in uporabo obnovljivih virov, katerim morajo zadostiti vse novogradnje. Po obsežnih raziskavah smo prišli do zaključka, da večina novih stavb v Sloveniji dosega in celo presega minimalne standarde. V luči teh rezultatov smo si zastavili drzen cilj, da do leta 2020 petindvajset odstotkov vse proizvedene energije pridobimo iz obnovljivih virov. Trenutno smo na dobri poti k doseganju teh ciljev, seveda pa glavni problem predstavljajo že obstoječe zgradbe z zastarelo opremo, ki imajo ogromne energetske izgube. Renovacija teh stavb je velik finančni zalogaj, zato je izboljšanje njihove energetske učinkovitosti velik izziv za prihodnost."
VINCENT BRIARD, Knauf Insulation
"Z uporabo obnovljivih energetskih virov lahko še izboljšamo pozitiven vpliv trajnostnih gradenj na okolje. Do leta 2020/21 bodo skoraj vse novogradnje skoraj nične porabnice energije. Glavni izziv pa predstavlja ustrezna prenova že obstoječih, starih stavb. Problem ne leži v tehničnem vidiku prenove, saj imamo dovolj znanja in materialov za uspešno prenovo starih stavb, vendar so stroški renovacije ogromni. Naše podjetje si zato prizadeva za odkritje cenejših rešitev, ker bi prav s prenovo starih stavb z ogromnimi energetskimi izgubami lahko naredili največji premik na bolje z vidika uporabe obnovljivih virov in energetsko varčnih materialov."