POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Aktivnosti in dosežki ECEC

Mednarodno sodelovanje

 

Mag. Barbara Škraba Flis

Generalna sekretarka IZS

 

 


Srečanje predsedstva ECEC in ICE.

Evropski svet inženirskih zbornic (ECEC) od lanskega decembra vodi predsednik IZS mag. Črtomir Remec. Posledično smo v aktivnosti sveta močno vpeti nekateri zaposleni na zbornici.

 

Vodenje ECEC se v tem mandatu precej razlikuje. Vodstvo ECEC je namreč takoj sprejelo strategijo dela za obdobje 2013-2015 in načrt akcijskih ukrepov, pri čemer so si člani izvršnega odbora razdelili področja dela.

 

V strategiji ECEC je poudarek na zagotavljanju kakovosti, varnosti in trajnostnosti objektov v procesu njihovega načrtovanja in izvedbe ter spodbujanju mobilnosti v mednarodnem prostoru in medsebojnega informiranja in komuniciranja.

 

Kakovost, varnost in trajnostnost objektov je po prepričanju ECEC mogoče zagotavljati z boljšo regulacijo inženirskega poklica, s kakovostno visoko formalno izobrazbo, obveznim vseživljenjskim izpopolnjevanjem, rednim nadzorom nad upoštevanjem kodeksov etike in kakovosti, z izbiro ponudnika inženirske storitve na osnovi kakovosti in cene ter z čezmejno izmenjavo znanj. Zato ECEC pripravlja priporočilne enotne pogoje za dostop do poklica pooblaščeni inženir, smernice za izvajanje vseživljenjskega izpopolnjevanja pooblaščenih inženirjev, smernice za naročanje trajnostnih gradenj in argumente v podporo boljši regulaciji poklica.

 

ECEC podpira mobilnost v mednarodnem prostoru in pripravlja priporočilne enotne pogoje za dostop do poklica pooblaščeni inženir in smernice za izvajanje vseživljenjskega izpopolnjevanja pooblaščenih inženirjev tudi iz tega razloga. V podporo mobilnosti inženirjev je na IZS leta 2011 nastala ideja o elektronski poklicni kartici, ki je bila kot predlog ECEC posredovana Evropski komisiji in je danes skoraj v izvirni obliki vključena v novelo direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij, ki čaka še na oktobrsko potrditev v Evropskem parlamentu.

 

ECEC informira in komunicira s članicami, sorodnimi organizacijami in evropskimi organi. Sredstva komunikacije (spletna stran  www.ecec.net, novičnik, bilten, predstavitvena zloženka) so bila letos prenovljena. ECEC ima pisarno v Bruslju, ki je pomembna predvsem zaradi uveljavljanja interesov ECEC v komunikaciji z organi EU.

 

ECEC je aktiven v Bruslju. Aktivnosti ECEC so bile v zadnjih treh letih osredotočene na zastopanje in uveljavljanje interesov članic ECEC v postopkih priprave in sprejemanja novel dveh direktiv, močno povezanih z delom pooblaščenih inženirjev: direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij in direktive o javnem naročanju. Poleg tega se ECEC udeležuje sestankov, srečanj in delavnic, tako na Evropski komisiji kot v Evropskem parlamentu.

 

 

NOVELA DIREKTIVE O PRIZNAVANJU POKLICNIH KVALIFIKACIJ

 

Trenutni status:

 

Plenarno zasedanje je predvideno za 7. oktobra 2013.

 

Iz sporočila za javnost Evropske komisije:

 

Priznavanje poklicnih kvalifikacij bo lažje zaradi uvedbe elektronske poklicne kartice, ki bo vsebovala zapis poklicnih kompetenc. Kartico bodo na zahtevo posameznika izdajali organi v domači državi. Posameznikom bo služila kot "potni list" v postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij.

 

Kratek povzetek stališča in prizadevanj ECEC:

 

Nova direktiva, kot celota, za inženirsko stroko ne predstavlja napredka. Pričakovati je precej težav po uveljavitvi.

 

ECEC pozdravlja elektronsko poklicno kartico, ki jo bodo izdajali organi, ki podeljujejo pooblastila in priznavajo poklicne kvalifikacije.

 

Nova direktiva vpeljuje delni dostop do poklica, kateremu je ECEC vseskozi nasprotovala, a je bil vključen v direktivo kot upoštevanje sodne prakse (sodbe Evropskega sodišča). Tako bo lahko inženirju, ki se v domači državi ukvarja na primer le z načrtovanjem in gradnjo cest, v državi gostiteljici, kjer inženirske storitve, ki jih opravlja on, opravljajo inženirji, ki so kvalificirani tudi za načrtovanje in gradnjo stavb, železnic, mostov, -, priznan delni dostop do poklica. Ne glede na to bodo lahko države gostiteljice zavrnile takšen delni dostop, če bo le ta upravičen s prevladujočim splošnim interesom.

 

V nasprotju s prizadevanji ECEC bodo lahko poklicno kvalifikacijo pridobili tudi inženirji z znatno nižjim nivojem kvalifikacij, kot je zahtevan v državi gostiteljici.

 

Direktiva vpeljuje "skupen izkustven okvir" (Common Training Framework), ki bi sicer lahko privedel do neke vrste avtomatskega priznavanja poklicnih kvalifikacij pri posameznih inženirskih poklicih, a mu je ECEC nasprotoval, saj je osnovan na "Evropskem okviru kvalifikacij" (European Qualifications Framework) in ne na nivojih iz člena 11 direktive, kot si je ECEC prizadeval. Obstaja bojazen, da fokus "skupnega izkustvenega okvira" ne bo na univerzitetni izobrazbi.

 

 

NOVELA DIREKTIVE O JAVNEM NAROČANJU

 

Trenutni status:

 

Plenarno zasedanje je predvideno za 12. december 2013.

 

Iz sporočila za javnost Evropske komisije:

 

Javno naročanje predstavlja 19% evropskega BDP, zaradi česar je močno orodje za doseganje posebnih družbenih ciljev. Vse tri nove direktive (klasična, infrastrukturna in koncesijska) bodo naročnikom v bodoče omogočale, da bodo v obzir vzeli ne le ceno, temveč tudi koristi za okolje in družbo ali inovativne rešitve, ki jih bo ponudil ponudnik. Na primer, načrtovanje in gradnja ceste pametno in ne le poceni, naj bi zagotovila, da obnova ne bo potrebna že po petih letih. Po določilih nove direktive bo mogoče zagotoviti tudi, da bo na primer v vrtcu in bolnici postrežena dobra hrana oziroma bo izveden nakup hrane pri podjetju, ki zaposluje invalide.

 

Zaradi zagotavljanja usklajenosti z delavnopravno zakonodajo in kolektivnimi pogodbami ter z namenom odprave nelojalne konkurence vsebuje nova direktiva ostrejša merila o neobičajno nizkih ponudbah in podizvajalcih.

 

Z namenom poenostavitve oddaje ponudb bo pripravljen standardni dokument "Evropskega javnega naročila" v vseh jezikih, pri čemer bodo oblasti zavezane k izmenjavi podrobnosti o primernih ponudnikih iz nacionalnih baz. Sistem bo osnovan na samoprijavi in le izbran ponudnik bo moral predložiti originalno dokumentacijo.

 

Kratek povzetek stališča in prizadevanj ECEC:

 

Uspeh lobiranja ECEC je, da se je črtala problematična uredba prvega člena, ki se je glasila, da se dela, dobave in storitve v celoti štejejo skupaj za vrednostne pragove celo tedaj, ko se javno naročilo odda z različnimi pogodbami, če so le te del enega "projekta".

 

Intelektualne storitve, kot je projektiranje, niso predmet elektronski dražb.

 

Argument ECEC, da je postopek s pogajanji najboljši postopek za intelektualne storitve, je dobil svoje mesto v direktivi. Člen 15.a poudarja, da uporaba postopka s pogajanji prinaša korist za storitve, ki so povezane s projektiranjem in inovativnimi rešitvami – vendar obvezna uporaba postopka ni bila vnesena. Kljub temu vidimo uspeh v tem, da morajo države članice v nacionalno zakonodajo vključiti možnost postopka s pogajanji. Države članice bi lahko na nacionalni ravni vnesle tudi obvezno uporabo postopka s pogajanji za intelektualne storitve.

 

Uspeh je tudi, da je v končnem besedilu spremenjena zahtevana absolutna najvišja vrednost minimalnih izkazov ponudnikovih celotnih prihodkov od prodaje s prejšnje trikratne pogodbene vrednosti na dvakratno ocenjeno pogodbeno vrednost, kar je zelo pomembno za majhna in srednja podjetja.

 

Najpomembnejši dosežek ECEC je jasen premik glede ekonomsko najugodnejše ponudbe, kot merila za izbiro najugodnejše ponudbe. Merilo za izbiro najugodnejše ponudbe temelji na cenah ali stroških, dobljenih z uporabo pristopa stroškovne učinkovitosti, kot so stroški v celotni življenjski dobi (javnega naročila), in lahko vključuje najboljše razmerje med ceno in kakovostjo. Element stroškov je lahko tudi fiksna cena, ki je osnova za konkurenco kakovosti. Prav tako je v členu jasno opredeljeno, da lahko države članice na nacionalni ravni prosto določijo, da naročniki ne smejo uporabiti samo cene ali stroškov kot edinega merila za dodelitev javnega naročila oziroma ne smejo omejiti njihove uporabe pri določenih vrstah pogodb – kar pomeni, da bi bila samo cena kot edini kriterij za naročanje intelektualnih storitev lahko popolnoma prepovedana na nacionalni ravni.

 

Skupščina ECEC bo 12. oktobra 2013 v Atenah. Na njej naj bi članice ECEC sprejele smernice za izvajanje vseživljenjskega izpopolnjevanja pooblaščenih inženirjev, argumente v podporo boljši regulaciji poklica in memorandum, ki bo v letu 2014 predstavljen evropskim poslancem in Evropski komisiji.