POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Čas je zrel za trezen premislek in pripravo strategij

Čeprav je poletje šele pred nami, nas je že zajel prvi vročinski val. Res je, da tako vreme ni naklonjeno razmišljanju in da dopustni čas ni namenjen pripravi usmeritev in strategij, vendar pa je na drugi strani veliko argumentov, ki govorijo ravno nasprotno. Pred nami je čas vlade brez polnih pooblastil, parlamentarnih volitev, nato daljše obdobje, ko bo potekalo sestavljanje vlade, čas pred novo finančno perspektivo in čas, ko zaradi navedenega ne bomo obremenjeni z roki za podajanje pripomb na vse mogoče predloge sprememb zakonov, pravilnikov in uredb. Prav iz vseh teh razlogov je v tem trenutku smiselno usmeriti vso energijo, voljo in pripravljenost v oblikovanje skupnih ciljev gradbene stroke oziroma panoge, ki bodo v korist inženirske stroke, mladih inženirjev, izhoda iz krize in v skupno dobro.

 

Na Inženirski zbornici Slovenije smo presodili, da je čas zrel za organizacijo dogodka, ki smo ga poimenovali “Zbor za oživitev in razvoj slovenskega gradbeništva”. K sodelovanju smo povabili izbrane predstavnike inženirske stroke, gospodarstva in šolstva. Zbor bo potekal še v času pred parlamentarni volitvami, 3. julija 2014 na Fakulteti za gradbeništvo v Ljubljani. Namen zbora je osvetliti trenutno stanje v gradbeništvu in pripraviti nabor potrebnih ukrepov za oživitev in razvoj gradbeništva v Sloveniji ter jih v obliki memoranduma nasloviti na vse politične stranke v času pred volitvami kot tudi novo vlado.

 

Na zboru želimo združiti celotno slovensko gradbeno stroko in panogo, zato vas vse, ki ste kakorkoli povezani z gradbeništvom, pozivamo, da se nam pridružite, saj bomo tudi z množično prisotnostjo izrazili pripadnost stroki in panogi ter političnim strankam in vladi posredovali jasen signal o tem, kako nujno potrebne so spremembe. Na zboru pričakujemo tudi vas!

 

V preteklosti so s strani predlagateljev sprememb zakonodaje vseskozi prihajali parcialni, vnaprej pripravljeni predlogi sprememb. S strani ministrstev in aktualnih vlad so se iskale možnosti hitrih sprememb, sprememb všečnih volivcem. Vendar so vsakokratne spremembe, ki so bile kljub pripombam in nasprotovanju stroke sprejete, stanje samo poslabševale. Iz ust strokovnjakov in podjetij je moč slišati, da je zakonodajna ureditev postala z vsako spremembo bolj nepregledna, v praksi neizvedljiva, stanje je vse bolj kaotično. Vztrajno in zavestno ignoriranje stroke s strani politike in države nas je pripeljalo v nezavidljivo stanje, v katerem smo. Veliko strokovnjakov in podjetnikov je danes mnenja, da bo najboljša vlada tista, ki ne bo delala na spremembah zakonodaje, temveč naredila vse, da se bo obstoječa čim bolj učinkovito izvajala.

 

V geodetski stroki smo posiljen način sprejemanja zakonov zelo dobro spoznali in občutili na svoji koži v zadnjih nekaj mesecih. Konec lanskega leta je bil sprejet Zakon o davku na nepremičnine. Predlog in sprejetje zakona je potekalo po ustaljenem vzorcu, brez usklajevanj, neupoštevanjem pripomb stroke, brez ustrezne strokovne analize kakovosti podatkov, pilotskih projektov, neusklajeno z lokalnimi skupnostmi, v postopku sprejemanja zakona v parlamentu pa je bilo sprejeto še veliko parcialnih pripomb in predlogov, ki so bili medsebojno v koliziji in praktično neizvedljivi. Ob vsem tem pa so bili še roki od sprejetja do uveljavitve izredno kratki in so veliko lastnikov nepremičnin postavili pred misijo nemogoče. Geodetska in druga podjetja smo ne glede na to po sprejetju zakona vložila veliko energije in časa v izobraževanje, oblikovanje in izvedbo novih storitev, ki bi jih na podlagi zakona nudili prizadetim lastnikom nepremičnin. Na koncu nas je šele odločba ustavnega sodišča streznila, da se na takšen neusklajen (strokovno, pravno) način ne more in ne sme sprejemati sistemske zakonodaje. Gospodarsko stanje geodetskih podjetij, katerih večina je že tako na robu preživetja, pa se je samo še poslabšalo.

 

Kljub neprijetni izkušnji za vse subjekte, ki smo bili vpleteni v dogajanje povezano z davkom na nepremičnine, se mi zdi, da je pozitivno predvsem spoznanje vseh institucij, da je prišel čas, ko moramo pred nadaljnjimi aktivnostmi uskladiti cilje in sprejeti dolgoročno strategijo razvoja geodetske dejavnosti. Pobuda, podana s strani privatnega sektorja, je bila pri vseh institucijah (IZS-MSGeo, GIZ-GI, Geodetski inštitut, FGG in GURS) pozitivno sprejeta, prve aktivnosti so že v teku.

Tudi na zbornici v zadnjem času prihaja do pobud po organizacijskih spremembah, spremembah statuta, poslovnikov, se pravi stvari, ki dolgoročno bistveno vplivajo na poslovanje. Menim, da spremembe DA, vendar ob tehtnem premisleku in doseženem konsenzu.

 

V prihajajočem dopustniškem času želim vsem članom prijeten dopust in veliko užitkov ob branju naše revije. Ob tem pa sem prepričan, da bomo čas izkoristili tudi za pripravo in uskladitev dolgoročnih ciljev v skupno dobro. Če bomo imeli in verjeli v usklajene cilje, se bodo našle tudi poti za uresničitev le teh!

 

Vidimo se na zboru za oživitev in razvoj slovenskega gradbeništva!

 

 

Matej Kovačič

Predsednik upravnega odbora Matične sekcije inženirjev geodetov