POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Gruzijski kolegi so organizirali 59. srečanje ECCE v Tbilisiju

Mednarodno sodelovanje

 

dr. Branko Zadnik, univ.dipl.inž.grad.

Predsednik UO MSG

 

 


V času od 29.?5. do 31.?5.?2014 je bilo v Tbilisiju, Gruzija organizirano 59. generalno srečanje evropskega sveta gradbenih inženirjev (ECCE), ki so se ga udeležili predstavniki vseh članic ECCE. Iz Slovenije sva bila kot predstavnika IZS/MSG prisotna s kolegom Humarjem, ki je kot bivši predsednik ECCE tudi član upravnega odbora (ExBo ECCE).

 

V sklopu dogodka je bila v soorganizatorstvu med GSCE (Georgian Society of Civil Engineers), ECCE (European Council of Civil Engineers), WCCE (World Council of Civil Engineers) in Ministrstva za regionalni razvoj in infrastrukturo Gruzije organizirana tudi dvodnevna konferenca z delovnim naslovom “Seizmično projektiranje in rehabilitacija stavb”. Srečanju s kolegi iz Evrope so gruzijski gradbeni inženirji po svojih najboljših močeh posvetili zelo veliko pozornost. Tako je srečanje osebno pozdravil tudi minister za regionalni razvoj g. Elguja Khokrishvili. V splošnem je bilo čutiti veliko gostoljubnost in tudi ambicijo po vzpostavljanju tesnejšega kontakta in sodelovanja z razvitejšim svetom. Pri tem je potrebno razumeti tudi geografsko in politično situacijo te države, ki se je osamosvojila po razpadu Sovjetske Zveze leta 1991. Kavkaški prostor med Črnim in Kaspijskim morjem si delijo različni narodi od Gruzijcev, Azerbajdžancev, Armencev, Rusov, Turkov, čutiti pa je tudi, da Iranci in Iračani niso prav oddaljeni. Vsekakor zelo pestro okolje, ki ga pravzaprav niti ne poznamo zadosti, kljub temu, da so nam poznane še ne tako stare časopisne novice o spopadih za Južno Osetijo, Gorski Karabah, Abhazijo ter mejna trenja med posameznimi državami itd. Gruzijci so prastar narod na tem področju z lastnim jezikom in pisavo (imajo celo tri različne abecede - Asomtavruli, Nuskhuri in Mkhedruli), poleg tega pa se še vedno v komuniciranju zelo veliko uporablja tudi ruska cirilica, kar je pač dediščina bivanja v Sovjetski zvezi. Geopolitična situacija je veliko kompleksnejša kot na Balkanu.

 

GSCE je bila sprejeta v ECCE leta 2011 in takoj poskusila vzpostaviti pristen in aktiven odnos s to organizacijo, kot tudi z njenimi posameznimi članicami. Najbolj konkretna tovrstna akcija je bila v preteklosti njena kandidatura za organizacijo tokratnega srečanja. Sicer pa z veliko entuziazma zbirajo tuje izkušnje s področja organizacije gradbeništva kot panoge in posledično tudi državnih služb, ki se ukvarjajo s to panogo tako, da bi potem doma aplicirali najprimernejšo obliko za svoj prostor. Odzvali smo se tudi s slovenskimi izkušnjami, vendar se bojim, da jim le-te prav veliko niso koristile.

 

Generalni sestanek ECCE je sicer potekal po ustaljenem postopku z organizacijo ločenih sestankov posameznih stalnih komitejev (SC) in delovnih skupin (TF) ter nato skupnega plenarnega zasedanja. Na zasedanjih komitejev se je pregledalo aktivnosti od zadnjega zasedanja ter začelo tudi nove aktivnosti. Tako je npr. SC Knowledge & Technology obravnaval v posebni delovni skupini problematiko LCA - BIM (Life Cycle Analysis - Building Information Modelling) s tem, da je pozval k razširitvi števila sodelujočih s posameznimi evropskimi eksperti, ki so pripravljeni sodelovati pri delu te skupine. Delo se je organiziralo preko spleta (Linkedln skupina). V SC Education and Training se analizira stanje izobraževanja v Evropi, v SC Environment and Sustainability se obravnava tematika "Water Managemet in Europe", v TF CE Heritage se končuje knjiga o peš mostovih, itd.

 

Detajlnejše poročilo bo podano v novičniku ECCE, ki se redno objavlja tudi na spletni strani MSG:

http://www.izs.si/maticne-sekcije/msg/novice-ecce/