POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


GEOblog KOT BAZA ZNANJA IN ORODJE ZA POENOTENJE GEODETSKE PRAKSE

GEOblog

mag. Marijana Vugrin, univ.dipl.inž.geod.
Članica uredniškega odbora GEObloga

 

 

Geodetska podjetja opravljajo geodetsko dejavnost za različne naročnike. Pri svojem delu morajo usklajevati pravila stroke in zakonska določila, ki se nanašajo na vsebino in postopke njihovega dela, z željami in potrebami naročnikov. Geodetska dejavnost je v Zakonu o geodetski dejavnosti (ZGeoD-1) opredeljena kot geodetske meritve in opazovanja, kartiranje ter druga dela in postopki, potrebni za evidentiranje podatkov o nepremičninah in prostoru, razmejevanje nepremičnin in za tehnične namene.

Del geodetske dejavnosti so geodetske storitve, katerih rezultat predstavlja elaborat geodetske storitve, ki je obvezna priloga zahtevi za izvedbo sprememb v zemljiškem katastru in katastru stavb ter posledično tudi v registru nepremičnin. V teh postopkih geodetska podjetja pridejo v stik z Geodetsko upravo RS, konkretno z uradniki s pooblastilom za vodenje postopkov za evidentiranje sprememb v nepremičninskih evidencah. Uradniki delujejo v okviru geodetskih pisarn in območnih geodetskih uprav, ki se nahajajo na enainštiridesetih lokacijah.

Zaradi velikega števila geodetskih podjetij, različnih naročnikov in lokacijske razdrobljenosti upravnih organov “geodetska praksa” v Sloveniji nikakor ni bila enotna. Različne prakse in načini vzdrževanja nepremičninskih evidenc po Sloveniji so imeli za posledico, da so bili vsebina in postopki v procesu izvajanje storitev različni po različnih območnih geodetskih pisarnah. Poleg tega se postopki, zaradi vplivov zakonodaje drugih sektorjev in povezanosti temeljnih podatkov, ki jih vodi Geodetska uprava RS z drugimi podatki, stalno spreminjajo in dopolnjujejo.

Odgovorni geodeti in imetniki geodetskih izkaznic so se z enakimi vprašanji in problemi obračali tako na Matično sekcijo geodetov Inženirske zbornice Slovenije (MSGeo) in Gospodarsko interesno združenje geodetskih izvajalcev (GIZ GI) kot na Geodetsko upravo RS (GURS). Odgovori so vedno romali samo k osebi, ki je zastavila vprašanje, ostali strokovnjaki pa niso bili obveščeni o predlaganih rešitvah. Poleg tega se je dogajalo, da so različne inštitucije na enaka vprašanja podajale različne odgovore.


Prikaz objav po vsebinskih in oblikovnih objavah za obdobje november 2011 – december 2014
Prikaz uporabljenih ključnih besed, ki so vezane na deset ali več objav
Prikaz obiska na GEOblogu v mesecu februarju 2015

 

MSGeo in GIZ GI sta zato iskala rešitev, ki bi čimbolj učinkovito omogočala poenotenje “geodetske prakse”. Enotno mesto, kjer bi bile zbrane vse novosti, ki skoraj dnevno doletijo geodetska podjetja in s tem odgovorne geodete in imetnike geodetskih izkaznic. Porodila se je ideja o GEOblogu, enotni informacijski točki, ki je namenjena odgovornim geodetom in nosilcem geodetske izkaznice za izmenjavo strokovnih informacij, gradiv, opozoril in s tem poenotenju opravljanja geodetske dejavnosti. Narejen je bil spletni portal za komunikacijo med skupino uporabnikov, njegovo delovanje financirata IZS in GIZ GI.

V začetku novembra 2011 je bilo na GEOblogu objavljenih prvih šestintrideset vprašanj in odgovorov, ki so bili povzetki vsebin, ki so v letu 2011 najbolj burile duhove naših kolegov. Vprašanja in odgovore je pripravila skupina strokovnjakov iz obeh inštitucij, iz katere se je kasneje oblikoval uredniški odbor GEObloga (Miran Brumec, Matjaž Grilc, Matej Hašaj, Matej Kovačič, Andrej Mesner, Niko Šarlah, Joc Triglav in Marijana Vugrin; v letu 2014 se je pridružil še Uroš Rijavec).

Do konca leta 2011 je bilo na GEOblogu evidentiranih 92 objav. V letu 2012 je število objav naraslo na 351. Razlog za tako število objav je bilo sprejetje novega Pravilnika o vpisih stavb v kataster stavb, ki je uvedel večje število sprememb na področju katastra stavb. V letih 2013 in 2014 se je število objav zmanjšalo (274, 266).

Objave so kategorizirane po vsebini in obliki. Po vsebini se objave uvrščajo v skupine zemljiški kataster, kataster stavb, register nepremičnin, zbirni kataster gospodarske javne infrastrukture, geodetski načrt, zemljiška knjiga in splošno. Uporabniki zastavljajo vprašanja, na katere člani uredniškega odbora podajajo odgovore, ki jih po potrebi verificirajo tudi pri ustreznih inštitucijah in posameznikih (npr. GURS, Center za informatiko pri Vrhovnem sodišču, Pravna fakulteta v Mariboru, Upravne enote). V primeru spremembe zakonodaje, novih navodil ali pojasnil uredniški odbor GEObloga pripravi povzetek novosti ali sprememb s primeri in vse nove dokumente tudi objavi kot priponko take objave. Tovrstne objave smo poimenovali gradiva. Kot novice so poimenovane objave, ki uporabnike seznanjajo z izobraževanji, zanimivimi seminarji, članki v strokovnih revijah, dnevnem časopisju in na svetovnem spletu, novostih na portalu e-Prostor in e-Sodstvo. Z opozorili uporabnike obveščamo o nepravilnostih, ki se pogosto dogajajo.

V letu 2014 smo dodali novo rubriko objav in jo poimenovali predlogi sprememb. V tej rubriki uporabniki podajajo predloge sprememb zakonodaje in navodil ter podajajo priporočila. Vsi uporabniki lahko vse kategorije objav tudi komentirajo. V primeru, da pride do vsebinske spremembe, predstavniki uredništva pripravijo novo objavo, v predhodno objavo pa dodajo opombo o izvedeni spremembi in povezavo na novo objavo.

“Geodetska praksa” je s tem začela pot k poenotenju na strani geodetskih podjetij, še vedno pa so bila mnenja in ravnanja uradnikov GURS na različnih lokacijah neenotna. Zato sta MSGeo in GIZ GI sprejela odločitev, da se kot uporabniki GEObloga lahko registrirajo tudi osebe, ki niso odgovorni geodeti ali imetniki geodetske izkaznice, vendar samo kot “opazovalci”, kar je pomenilo, da lahko objave berejo, ne morejo pa postavljati vprašanj in komentirati objav. Število tovrstnih uporabnikov (po večini ostali uslužbenci geodetskih podjetij in zaposleni na GURS) je hitro začelo naraščati in danes jih je že 380. Konec leta 2014 je GEOblog uporabljalo 1090 uporabnikov z različnimi uporabniškimi pravicami (samo branje, uporabnik, urednik in administrator).

Statistični podatki, ki so bili pridobljeni z analizo konec leta 2014 za celotno obdobje delovanja, so pokazali, da je največ objav s področja zemljiškega katastra (448 od 983) in katastra stavb (259 od 983). Najmanj težav imajo uporabniki z zbirnim katastrom GJI (12 od 983). Vse objave so opremljene s ključnimi besedami. Pogostost uporabe ključnih besed nakazuje, da se največ težav pojavlja z določanjem dejanske rabe delov stavb (pri 74 objavah), uporabne površine, zemljišča pod stavbo in pri katastrskih vpisih in etažni lastnini. V zemljiškem katastru so najpogostejše ključne besede dejanska raba zemljišč, parcelacija, delitev gozdnih parcel in združevanje parcel. V letu 2014 je bilo veliko vprašanj povezano tudi z vrednotenjem nepremičnin in davkom.

V enem tednu obišče GEOblog cca 450 obiskovalcev, ki pregleda 1600 objav. Največji obisk je v ponedeljek (2/5 tedenskega obiska), ko vsi uporabniki po elektronski pošti prejmejo tudi obvestilo o objavah preteklega tedna, najmanj pa v soboto.

Prav zaradi GEObloga in njegove uporabe, tako na strani geodetskih podjetij kot na strani GURS, smo identificirali določene probleme in jih tudi že rešujemo. V februarju je npr. GURS na pobudo MSGeo in GIZ GI (problem je bil prepoznan preko GEObloga) ponudila geodetskim podjetjem možnost poizvedovanja o tem, kaj se dogaja s posameznim postopkom po oddaji elaborata, v pripravi so spremembe vsebine elaboratov katastra stavb in zemljiškega katastra v smeri lažje ponovljivosti postopkov

Z delovanjem GEObloga v dobrih treh letih smo presegli vsa začeta pričakovanja in menim, da ga je večina geodetov posvojila. Odgovori na vsa vprašanja geodetov, vsa navodila in pojasnila se sedaj nahajajo na enem mestu in so na voljo vsem uporabnikom. Z verifikacijo odgovorov je zagotovljena verodostojnost le teh in so upoštevana pravila stroke. Vsi uporabniki so z obiskom GEObloga obveščeni tudi o vseh spremembah predpisov. Začeli smo uveljavljati “geodetsko dobro prakso” in v mnogo primerih dosegli poenotenje pravil za vse izvajalce, upravne enote, območne geodetske uprave in geodetske pisarne. Poleg tega GEOblog predstavlja tudi osnovo za pripravo programov izobraževanj, saj preko vprašanj in komentarjev lahko prepoznamo “vroče tematike”.

V prihodnje bo GEOblog postal tudi obvezno gradivo za strokovne izpite iz geodetske stroke in za izvajanje geodetskih storitev. Kandidati bodo ob prijavi pridobili geslo za vstop na GEOblog in izpis vseh objav v digitalni obliki (pdf).

 

Povezava: www.geovrata.si/geoblog/