POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Mag. Črtomir Remec izvoljen za izvršnega podpredsednika WFEO

Mednarodno sodelovanje

 

dr. Željko Vukelić, univ.dipl.inž.geot. in rud.

Predsednik UO MSRG in predsednik komisije za izobraževanje

 

 


Izvršni podpredsednik WFEO mag. Črtomir Remec in bodoča predsednica WFEO dr. Marlene Kanga iz Avstralije

V Kyotu na Japonskem je med 29. novembrom in 2. decembrom 2015 potekala konferenca, ki sta jo organizirala Japonski znanstveni svet in Japonsko združenje inženirskih zvez v sodelovanju s Svetovno zvezo inženirskih organizacij (WFEO). Udeležili so se je predstavniki iz 64 držav sveta. Po konferenci so predstavniki sodelujočih držav prisostvovali generalni skupščini WFEO, ki je bila obenem tudi volilna.

 

Približno 1500 udeležencem je bila Japonska predstavljena kot dežela, ki temelji na znanstvenih in tehnoloških inovacijah, potrebnih za doseganje trajnostnega razvoja v 21. stoletju. Na konferenci so bile izmenjane številne informacije o inovacijah, ki so bistvene za vzpostavitev trajnostnega razvoja na področju temeljnih tehnologij s svetovnimi razsežnostmi. Prizadevanje in sprejemanje vizije trajnostnega razvoja sveta je temelj delovanja WFEO, ki se zavzema za svetovni mir in socialno-ekonomski napredek.

 

Udeleženci konference smo razpravljali o trenutnem stanju inženirstva s pogledom v prihodnost. Problemi, s katerimi se sooča svet in človeštvo, obljubljajo novosti v različnih inženirskih panogah. Glavne teme pogovora so bile sodobna infrastruktura, energija in naravni viri za trajnostno družbo, urbani razvoj in infrastruktura, mobilnost in komunikacijska tehnologija, industrija, inovacije, sodobne tehnologije v družbi, izobraževanje inženirjev in ženske v inženirstvu. Rezultati razprav so predstavljeni v Kyotski deklaraciji, v kateri je poudarjeno, da "bomo inženirji s svojim znanjem prispevali k reševanju problemov za dosego trajnostnega razvoja", in sicer:

 

  • z odpravo skrajne revščine,
  • z razvojem kmetijstva v manj razvitih regijah,
  • z zagotavljanjem varne, stabilne in cenovno vzdržne energije,
  • s preprečevanjem nadaljnjega globalnega segrevanja,
  • s preprečevanjem onesnaževanja atmosfere,
  • z zagotavljanjem pitne vode in ustreznim ravnanjem z odpadnimi vodami,
  • z izobraževanjem inženirjev za razvoj kmetijstva in industrializacije nerazvitih držav,
  • z omejevanjem škode, ki jo povzročijo poplave, potresi …,
  • s tesnim sodelovanjem znanosti, izobraževanja in inženirstva z mednarodnimi inštitucijami.

 

V Kyotu je potekala tudi generalna skupščina WFEO, ki je bila obenem volilna. Lahko smo ponosni, da je bil predsednik Inženirske zbornice Slovenije, mag. Črtomir Remec, izvoljen za izvršnega podpredsednika Svetovne zveze inženirskih organizacij (WFEO – World Federation of Engineering Organisations) in sicer za obdobje štirih let.

 

Gre za izpostavljeno funkcijo v svetovno prepoznavni in spoštovani organizaciji, ki je bila ustanovljena leta 1968 v Londonu. Po desetih letih delovanja je svoj sedež iz Londona prenesla v Pariz, kjer že skoraj štirideset let domuje pod okriljem UNESCO-a. V vseh teh letih je združila več kot 90 nacionalnih in regionalnih inženirskih organizacij in predstavlja ter zastopa več kot 20 milijonov inženirjev iz vsega sveta.

 

IZS je postala članica te organizacije leta 2001 v Moskvi. Takrat se je mag. Remec v funkciji predsednika IZS prvič udeležil sestanka WFEO. Od tedaj naprej je vpet v aktivnosti WFEO, kot redni udeleženec letnih generalnih skupščin, konferenc, forumov in kongresov, v letih of 2004 do 2012 tudi kot nacionalni delegat izvršnega sveta WFEO in kot član komiteja za inženirstvo in okolje, ki deluje v okviru WFEO.

 

V skrbi za inženirstvo in okolje je leta 2012, na njegovo pobudo in pod njegovo taktirko, v Ljubljani potekal Svetovni inženirski forum (WEF 2012) z naslovom "Trajnostna gradnja za ljudi". Organizator foruma, ki se ga je udeležilo več kot 500 ljudi iz več kot 60 držav sveta s petih celin, je bila Inženirska zbornica Slovenije. Dogodek je bil organiziran na zelo visokem nivoju, za kar je IZS prejela številne pohvale udeležencev. Forum je z imenitnim govorom o vlogi inženirjev v svetu, odprl tedanji predsednik države dr. Danilo Türk. Udeležence je navdušil, jim približal Slovenijo ter jim ostal v trajnem spominu. Govor predsednika dr. Danila Türka, prepoznavnost Inženirske zbornice Slovenije ter osebna angažiranost mag. Remca z idejo in načelom, ki je združena v geslo "Zeleno svetovno gospodarstvo v rokah mobilnih inženirjev", so bila nagrajena z izvolitvijo mag. Remca za izvršnega podpredsednika Svetovne zveze inženirskih organizacij (WFEO – World Federation of Engineering Organisations) za obdobje štirih let. Ideja poudarja pomembno vlogo inženirstva pri trajnostnem razvoju družbe, ki je istočasno pomemben dejavnik gospodarske rasti in novih, kakovostnih delovnih mest. Enako sporočilo lahko razberemo tudi iz Kyotske deklaracije.