POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Nagrade za preteklo delo in izkušnje za prihodnost na Dnevu inženirjev

Dan inženirjev 2015 na Ptuju

 

 


"Napredek države ni možen brez dela inženirjev, ki prinaša dodano vrednost" je tik pred slavnostnim dogodkom Dneva inženirjev, torej podelitvijo nagrad IZS, poudaril predsednik Inženirske zbornice Slovenije mag. Črtomir Remec. Po seriji inženirskih srečanj v Ljubljani in Mariboru ter lanskem v Idriji je udeležence letos pot vodila na Ptuj.

 

A ne kar neposredno na Ptuj brez kakršnih koli postankov. Povezava z lokalnim gospodarstvom je ob takih priložnostih pomembna. Občina Kidričevo je po številu prebivalcev na 80. mestu v Sloveniji, tam živi nekaj več kot 6500 ljudi, in je gospodarsko vezana predvsem na podjetje Talum. Gre za podjetje, ki se v Sloveniji po izvozu uvršča na 14. mesto in ob 300 milijonih evrov prihodkov posluje z dobičkom, ter se lahko tako na tehnični kot tudi na poslovni ravni predstavi s primeri dobre prakse za inženirje.

 

Obisk tovarne je s predstavitvijo začel predsednik uprave skupine Talum Marko Drobnič: "Čeprav ima Talum sloves zastarele tovarne, lahko tukaj vidite, da to ni tako. Vlagamo veliko naporov v modernizacijo, držimo se strategije, ki smo si jo zadali – višanja dodane vrednosti z inovativnostjo."

 

Čeprav je skupina Talum razvejana, je njihov glavni posel še vedno aluminij, ki prinaša 90 % njihovega prihodka. Obisk treh delov tovarne je razkril moderno proizvodnjo. Po specifični porabi energije na tono pridobljenega aluminija se Talum uvršča na 2. mesto na svetu, s tem skušajo ublažiti vplive na okolico.

 

Rondelice, namenjene izdelovanju embalaže, so uspešen del skupine, Talum je na tem področju letos dosegel vodilni tržni delež v Evropi – 25 odstotni delež pomeni, da je vsaka četrta aluminijasta embalaža prišla iz Kidričevega. Proizvodni obrat je moderen, v veliki meri avtomatiziran in (vsaj na prvi pogled) izredno učinkovit.

 

Kot je v uvodnem govoru poudaril mag. Črtomir Remec: "Primeri dobre prakse pustijo močnejši vtis od kakršnegakoli predavanja." Osrednji dogodek Dneva inženirjev je udeležence premaknil v povsem drugačno okolje – iz velikega proizvodnega obrata v Minoritski samostan na Ptuju, zgrajen v drugi polovici 13. stoletja.

 

Podžupan občine Ptuj Gorazd Orešek je v pozdravnem govoru izpostavil, da je mesto počaščeno z obiskom inženirjev, torej tistih, ki delujejo povezovalno: "Imate ključno vlogo pri spreminjanju prostora okrog nas. Ptuj vlaga precej v trajnostno in zeleno gradnjo, tu vidimo tudi veliko novih priložnosti."

 

Letošnjim nagrajencem Inženirske zbornice (predstavljamo jih na strani 18 in 19) je skupno to, da so znali izkoristiti priložnosti – tako znotraj stroke kot v dani družbeni in ekonomski situaciji, kar je bilo izpostavljeno tudi na podelitvi nagrad. Po osrednjem dogodku je napočil čas za podzemni del ptujskega gospodarstva. Vinska klet Ptuj predstavlja tisti pomemben del kulture in gospodarstva, ki skrit pod zemljo obiskovalcem ponuja vpogled v razvoj tehnologije vinarstva, ustekleničeno zgodovino in obljubo za prihodnost. Kakšna je sedanjost ptujskega vinarstva pa so udeleženci Dneva inženirjev spoznavali ob sproščenem večernem druženju.