POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

Beseda generalne sekretarke Inženirske zbornice Slovenije

Spoštovani člani zbornice

 

Generalna sekretarka IZS

mag. Barbara Škraba, univ.dipl.inž.grad.

 


Drugo trimesečje leta so zaznamovali številni predlogi sprememb in dopolnitev zakonodaje, ki so jih pripravila razna ministrstva, in jih je, v kolikor so bila medresorsko uspešno usklajena, potrdila Vlada Republike Slovenije ter jih poslala v sprejem v Državni zbor. Posledično so bile številne aktivnosti zbornice usmerjene v preglede omenjenih predlogov in zavzemanje za uveljavitev naših pripomb in stališč.

 

Vlada RS je marca sprejela novelo Zakona o zasebnem varovanju in jo poslala v sprejem Državnemu zboru. Novela je glede problematike izdelave projektne in tehnične dokumentacije za potrebe sistemov tehničnega varovanja prinesla nekaj manjših sprememb. Ker menimo, da predlagane rešitve z obvezno posebno licenco za izdelovanje »varnostnih načrtov« in neprimerni kriteriji za podjetja onemogočajo veliki večini (odgovornih) projektantov delo na tem področju, smo na MNZ in Državni zbor naslovili stališče, v katerem smo izrazili nestrinjanje. Argumente smo nato tudi predstavili MNZ in Odboru Državnega zbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje ter uspeli z večino naših pripomb in predlogov, ki so bili sprejeti v obliki amandmajev k predlogu novele zakona v drugi obravnavi.

 

Konec aprila je stopil v veljavo Zakon o prostorskem načrtovanju, ki je po štirih letih od uveljavitve Zakona o urejanju prostora ponovno spremenil postopke sprejemanja državnih in občinskih prostorskih aktov. Novi zakon vključuje celovito presojo vplivov na okolje in zastavlja postopke tako, da naj bi z izdelano in sprejeto dokumentacijo po tem zakonu imeli projektanti vse potrebne osnove za izdelavo projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja. Do novega zakona smo precej zadržani, predvsem zaradi več nedorečenosti in vprašanj, ki se pojavljajo v dokaj idealistično zastavljenem postopku.

 

Končana je bila javna obravnava predloga novele zakona o graditvi objektov, zaključena so bila usklajevanja MOP z ministrstvi in predstavniki civilne družbe. Zaradi zelo velikega števila preje - tih pripomb v javni obravnavi in njihove medsebojne različnosti v istih točkah, se bo besedilo novele zakona, ki bo pripravljeno po zaključenih usklajevanjih, po besedah MOP osredotočilo le na najbolj nujne spremembe in dopolnitve, tako da spremembe še zdaleč ne bodo tako obširne, kot je bilo predvideno z različico, ki je bila dana v javno obravnavo. Iz besedila zakona bo poleg tega MOP umaknil kar nekaj določil in jih uredili v podzakonskih aktih oziroma novem Zakonu o arhitekturni in inženirski dejavnosti. Tako bosta v slednjem na novo urejeni med drugim tudi področji opravljanja dejavnosti projektiranja in odgovornost za škodo ter zavarovanje pred odgovornostjo. Z rezultatom usklajevanja smo zadovoljni, saj smo dosegli večino zastavljenih ciljev. Ministrstvo za okolje in prostor je na svoji spletni strani letos februarja javno objavilo prvi osnutek Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti. Osnutek zakona, ki obravnava tako arhitekturno kot inženirsko dejavnost, predvideva izločitev poglavij o strokovnih izpitih, pooblastilih in vpisih v imenik ter zbornicah iz Zakona o graditvi objektov in njihovo ureditev v okviru novega zakona. Osnutek zakona, ki predvideva tudi uvedbo projektivnih družb, je za nas nesprejemljiv.

 

Predlog novele Pravilnika o programu in načinu usposabljanja koordinatorjev za varnost in zdravje pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih ne prinaša bistvenih novosti z eno izjemo. Predvideva namreč obvezno usposabljanje in preizkus znanja vsakih pet let. Predlog pravilnika na ta način rešuje problem stalne strokovne usposobljenosti koordinatorjev, kar je vsekakor zelo pozitivno in po našem mnenju nujno potrebno, saj ugotavljamo, da je za večino premalo, če je to prepuščeno le iniciativi posameznika.

 

V prejšnji številki glasila smo napovedali razpis nagrade za najbolj inovativen pristop pri graditvi objektov v preteklem desetletnem obdobju. V tej številki ga objavljamo. Nagrado, ki bo podeljena novembra na slavnostni akademiji ob deseti obletnici delovanja zbornice, bodo prejeli investitor, projektant in izvajalec. Z vaše strani pričakujemo kup utemeljenih predlogov in vam želimo prijetno poletje.