POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

Stalna strokovna usposobljenost koordinatorjev VZD bo obvezna

STALNA STROKOVNA USPOSOBLJENOST KOORDINATORJEV VZD BO OBVEZNA

 

Predlog novele o usposabljanju koordinatorjev VZD

Generalna sekretarka IZS

mag. Barbara Škraba, univ.dipl.inž.grad.

 


Obvezni seminarji lahko privedejo do upada kakovosti ter pojava zaslužkarstva.

Predlog novele Pravilnika o programu in načinu usposabljanja koordinatorjev za varnost in zdravje pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih ne prinaša bistvenih novosti z eno izjemo. Predvideva namreč obvezno usposabljanje in preizkus znanja vsakih pet let.

 

Predlog pravilnika rešuje problem stalne strokovne usposobljenosti koordinatorjev za varnost in zdravje pri delu, kar je vsekakor zelo pozitivno in po našem mnenju nujno in potrebno. Vzdrževanje in obnavljanje znanja je namreč problem pri vseh strokah. Ugotavljamo, da je za večino premalo, če je to prepuščeno le iniciativi posameznika. Zato je prav, da se za stalno strokovno usposobljenost v stroki poskrbi, pa četudi s predpisom.

 

OMEJENA VELJAVNOST LICENCE

V tretjem členu predloga pravilnika je predvideno, da se mora posameznik po opravljenem prvem usposabljanju in preizkusu znanja strokovne usposobljenosti stalno strokovno usposabljati na način, da se dvakrat letno udeleži strokovnih seminarjev, posvetov in konferenc v trajanju vsaj štiri šolske ure, poleg tega pa mora vsakih, pet let opraviti preizkus znanja strokovne usposobljenosti.

S predlagano rešitvijo se ne strinjamo v celoti, o čemer smo seznanili tudi Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

Uredba namreč določa pogoje, ki jih mora izpolnjevati koordinator in daje pravno podlago ministru, da uredi način usposabljanja in določi program. V tretjem členu predloga pravilnika je določen način usposabljanja (obvezna udeležba na dveh usposabljanjih v trajanju po vsaj štiri šolske ure letno), niso pa določeni program usposabljanja, izvajalci, ki bodo izvajali ta usposabljanja oz. pogoji, ki jih

morajo ti izvajalci izpolnjevati in program preizkusa znanja strokovne usposobljenosti, ki ga posameznik opravlja vsakih pet let.

Ker je v javnosti prisotna bojazen, da lahko na (obveznih) seminarjih kvaliteta podane vsebine zelo hitro zvodeni in se pojavi zaslužkarstvo, kar stroki ni v prid, smo ministrstvu predlagali, naslednje:

• da npr. inšpektorat s sodelavci (npr. obema zbornicama) vsako leto pripravi pregled novosti v stroki, v predpisih in pregled novih dognanj, in sicer v pisni obliki,

• da se novosti lahko posreduje na enodnevni delavnici (seminarju), obvezno pa morajo biti tudi v splošni prodaji ali dostopne na internetu.

Strinjamo se s podaljševanjem licenc vsakih pet let. Vendar pa ocenjujemo, da je pogojevanje podaljšanja licence tako z

obvezno udeležbo na seminarjih kot z opravljanjem preizkusa znanja pretirano in menimo, da bi se licenca lahko podaljšala:

• na osnovi vsakoletne udeležbe na preglednih seminarjih ali

• na osnovi preizkusa znanja (izpit, za tiste, ki niso mogli biti aktivni v zadnjem obdobju: npr. bolezen, začasna sprememba delovnega mesta, se niso mogli udeležiti preglednih seminarjev, itd.).

 

OSNOVA ZA STROŽJE UKREPE BI MORALA BITI NAVEDENA ŽE V UREDBI

Ne glede na navedeno zgoraj pa smo ministrstvo opozorili na to, da bi morala biti os nova za uvedbo obvezne udeležbe na usposabljanjih in možnosti odvzema licence (ali v primeru neudeležbe na usposabljanju ali zato, ker posameznik ne opravi preizkusa znanja) določena že v Uredbi.