POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

Na 7. Dnevu inženirjev o gospodarjenju z vodami

NA 7. DNEVU INŽENIRJEV O GOSPODARJENJU Z VODAMI

 

Služba za izobraževanje, informiranje in natečaje

Polona Okretič

 


7.Dan inženirjev je potekal 9. oktobra 2007 v kongresnem centru Habakuk v Mariboru. Kot vsa prejšnja leta je bil tudi letos dobro obiskan, saj se ga je, poleg močne zastopanosti članov Inženirske zbornice Slovenije, udeležila tudi številčna delegacija iz zbornic nekdanje skupne države. Predstavniki hrvaške, srbske, črnogorske in makedonske zbornice so že v dopoldanskem času sodelovali na okrogli mizi. Predstavili so svoje zakonske in zbornične ureditve ter pogoje za pridobitev določenega pooblastila (potrebna stopnja izobrazbe, trajanje poklicnih izkušenj, strokovni izpit, drugo). Predmet razprave so bili opisi organiziranosti delovanja posameznih zbornic, vrste pooblastil, zavarovanje pooblaščenih inženirjev, omejitev članstva v zbornici le na določene stroke, pogoji za delovanje inženirjev v drugih državah, način volitev in spoštovanje etičnega kodeksa. Po razpravi je bilo ugotovljeno, da ima vsak sistem svoje prednosti in da je težko sisteme v celoti poenotiti. Okrogli mizi je sledilo osrednje srečanje 7. dneva inženirjev, ki ga je odprl predsednik IZS mag. Črtomir Remec. Poudaril je pomen vode kot strateškega naravnega vira, s katerim bomo morali v bodoče ravnati precej bolj skrbno in preudarno, ter nujnost njenega obvladovanja, če želimo preprečiti škodljivo delovanje vode. O nujnosti razpravljanja o tej temi nenazadnje priča zadnja ujma, ki je prizadela mesta in vasi v velikem delu Slovenije. V nagovorih so mu sledili še gostje, predsednik srbske inženirske zbornice, dr. Dragoslav Šumarac, častni govornik, podžupan mestne občine Maribor, gospod Danilo Burnač in predsednik Slovenske inženirske zveze prof. dr. Baldomir Zajc.

 

PREDAVALI SO

 

Strokovni del predavanj je vodil Vodja regijskega odbora Maribor g. Franc Avšič, ki je poudaril, da je urejenost voda, vodnega režima in sistema med poglavitnimi osnovami za obstoj, razvoj in kulturo bivanja. V uvodnem predavanju je dr. Franc Steinman predstavil Vodnogospodarske zgradbe, naprave oz. postrojenja in ureditve na vodah. Sledilo je predavanjemag. Smiljana Juvana o Rekonstrukciji AK Pernica kot nadomestni ukrep za zmanjšanje poplavne ogroženosti po izgradnji AC v Pesniški dolini. Ga. Darinka Ignjatovič je govorila o Reševanju odvajanja voda pri izgradnji odlagališč. Odvodnjo in čiščenje odpadnih voda z avtocest sta nampredstavila dr. Uroš Krajnc in g. Boris Stergar. Sledilo je predavanje dr. Jurija Modica o Dinamiki padavin in učinkovitem odvodnjavanju streh. Skozi predavanje Nove možnosti za izrabo vodne energije na Dravi nas je popeljal g. Igor Čuš. G. Željko Blažeka pa je spregovoril o Sistemu črpališč Vrbanski plato - Mariborski otok za varno zagotavljanje pitne vode.

 

NAGRADE SO PREJELI

 

Po končanem strokovnem delu srečanja je bilo podeljenih šest nagrad IZS za izjemne inženirske dosežke. S področja gradbene stroke so bile nagrade podeljene g. Jožefu Klenovšku za življenjsko delo na področju načrtovanja in izgradnje mostov, g. Viktorju Marklju za izjemne izvirno projektno tehnično rešitev, ki jo je kot projektant uporabil za gradnjo Puhovega cestnega mostu na Ptuju in g. Andreju Pogačniku za izjemne inženirske dosežke v obdobju desetih let pri konstrukcijskih rešitvah gradnje stanovanjskih, poslovnih in industrijskih objektov. Iz tehnološke stroke je nagrado za življenjsko delo na področju načrtovanja in izgradnje čistilnih naprav prejel g. Daniel Nikolaj Hegedüš, s področja strojne stroke je nagrado prejel g. Franc Kuhar za življenjsko delo na področju izrabe geotermalne energije, s področja rudarske stroke pa je bila nagrada podeljena dr. Dragotinu Ocepku za več izvirnih inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju na področju geotehnologije.