Priročniki Publikacije
Iskalec po glasilu
16. Srečanje Evropskega sveta inženirskih zbornic - ECEC
16. SREČANJE EVROPSKEGA SVETA INŽENIRSKIH ZBORNIC - ECEC
22. septembra 2007 je v pisarni ECEC v Bruslju potekalo 16. srečanje. Udeleženci so bili seznanjeni, da je bil na generalni skupščini CEPLIS (22. 6. 2007 v Bruslju) sprejet Etični kodeks svobodnih poklicev. Glavna področja, ki jih ta kodeks pokriva temeljijo na zaupanju, neodvisnosti, celovitosti, poštenosti in integriteti. Člani izvršnega odbora so se strinjali, da glede na dejstvo, da CEPLIS ni inženirska organizacija, le-ta ni primeren.
Ugotovljeno je bilo, da ima vsaka članica ECEC svoj etični kodeks, tako da bi lahko glede na obstoječe dokumente, našli skupno rešitev za enotni Etični kodeks inženirjev. Ta bi bil podlaga, za realizacijo enega od glavnih ciljev ECEC, da se dvigne ugled pooblaščenih inženirjev, ki bi temeljil na kvaliteti in zaupanju znotraj evropske družbe.
V Bruslju so člani govorili tudi o Priročniku za implementiranje direktive o storitvah.
PRVO URADNO SREČANJE ECEC Z ECCE.
Na 16. srečanju ECEC je prišlo tudi do prvega uradnega srečanja ECEC z ECCE - Evropskim svetom gradbenih inženirjev, katerega predsednik je Richard Coackley.
Predsednik ECEC dr. Mirko OreškoviČ je spregovoril o skupni promociji tehničnih in etičnih standardov. Kot dolgoročni cilj pa je omenil ustanovitev Evropske inženirske zbornice. Sledil je kronološki pregled dogodkov, in sicer od prvih priprav na ustanovitev ECEC leta 1998 v Dresdnu, do priprav leta 2000 v Budimpešti in nato 2002 v Dubrovniku, vse do ustanovitve ECEC leta 2003 na Dunaju. Nato je predsednik spregovoril o pomembnosti skupnih akcij na evropski ravni, predvsem na področju inženirskih zahtev v Evropski komisiji.
IZPOSTAVLJENA VLOGA INŽENIRJA
Predsednik ECCE g. Coackley je izpostavil pomembno vlogo inženirja tako v celotni družbi kot v svetu. Povedal je, da je bila ECCE ustanovljena leta 1985, in deluje na evropski ravni. Prioritete ECCE so priznavanje poklicnih kvalifikacij, priznavanje storitev na notranjem trgu, zdravje in varnost, okolje, bolonjski proces in izobraževanje ter sodelovanje z drugimi inženirskimi organizacijami. Na srečanju je bilo dogovorjeno, da bosta obe organizaciji skupaj aktivno sodelovali z Evropskim parlamentom in Komisijo, in sicer naj bi vsaka od organizacij predlagala po enega predstavnika. Prav tako je bilo dogovorjeno, da bosta na svojih spletnih straneh obveščali o dejavnostih ene in druge organizacije.
Na koncu so izpostavili možnost vzpostavitve tako imenovane »skupne platforme«, kot krovne organizacije ter sprejeli odločitev, da bosta imeli ECEC in ECCE v prihodnje več skupnih srečanj.