Priročniki Publikacije
Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti
AKTIVNOSTI IZS POVEZANE Z ZAID-om
Komisija za sistemske zakone
V letošnjem letu smo vas v prejšnjih številkah glasila IZS.NOVO seznanili z usklajevanji vezanimi na predlog Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti in o vladni različici zakona ter s posledicami, ki bi jih tak zakon prinesel.
Nadaljevali smo z aktivnostmi seznanjanja javnosti o posledicah, ki jih bo prinesel predlog Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti. Stališča Inženirske zbornice Slovenije smo predstavili tudi na Odboru Državnega zbora za okolje in prostor v četrtek, 3. julija, ki je organiziral javno predstavitevmnenj o predlogu Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti (ZAID). Na javni predstavitvi mnenj smo inženirji in arhitekti še enkrat izrazili odločno nasprotovanje vladnemu predlogu zakona, saj le-ta prinaša dolgoročni upad strokovnosti in kakovosti na področju graditve ter celotne stroke. Ponovno smo opozorili, da v kolikor želimo v Sloveniji obdržati tak nivo projektiranja, revidiranja, vodenja in nadziranja gradnje, ki bo primerljiv z ostalimi evropskimi državami, morata tako inženirska kot arhitekturna zbornica obdržati javnopravni značaj. S sprejetjem vladnega predloga ZAID poklicna zbornica ne bi imela več take vloge, da bi lahko učinkovito nadzirala in sankcionirala izvajanje etičnega kodeksa, ki ga poznajo vse evropske države. Hkrati je bilo izpostavljeno, da Ministrstvo za okolje in prostor ni primerno za izvajanje javnih pooblastil na tem področju, saj je del izvršilne oblasti in ni nujno zavezano stroki. Inženirska stališča o predlogu zakona so podali predsednik IZS mag. Črtomir Remec, predsednik Komisije za sistemske zakone g. Roman Lebar, predsednik Komisije za strokovne izpite dr. Janez Reflak in dekan Fakultete za gradbeništvo in geodezijo, dr. Bojan Majes. Na koncu javne predstavitve mnenj v Državnem zboru je predsednik Odbora za okolje in prostor g. Rudolf Petan udeležencem javne predstavitve mnenj pojasnil, da je postopek sprejemanja ZAID praktično končan, saj ga poslancem do volitev v septembru ne bo uspelo sprejeti.
Tako ugotavljamo, da so bila prizadevanja IZS proti sprejetju predloga ZAID uspešna, saj je postopek zaključen. Samo upamo in želimo si, da bo v prihodnje pri sprejemanju gradbene zakonodaje edino vodilo zagotavljanje strokovnosti in varovanje javnega interesa na področju graditve objektov ter varstva tretjih oseb in ne politični interesi posameznikov.