Priročniki Publikacije
Pričakovanja Inženirske zbornice Slovenije od nove Vlade RS na področju graditve objektov
PRIČAKOVANJA INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE OD NOVE VLADE RS NA PODROČJU GRADITVE OBJEKTOV
Dopis Ministrstvu za okolje in prostor RS
Spoštovani gospod minister,
Inženirsko zbornico Slovenije so ustanovili inženirji na podlagi določil Zakona o graditvi objektov iz leta 1996. Zbornica je po zakonu varuhinja strokovnosti in javnega interesa na področju urejanja prostora in graditve objektov ter varstva tretjih oseb na eni strani in zastopnica interesov tehničnih strok, združenih v zbornici, na drugi strani. Zbornica je poleg tega nosilec dveh javnih pooblastil po zakonu o graditvi objektov, t.j. vodenje imenika pooblaščenih inženirjev in izvajanje strokovnih izpitov s področja opravljanja inženirskih storitev in geodetske stroke. V imenik pooblaščenih inženirjev je vpisanih več kot 6000 pooblaščenih inženirjev (odgovornih projektantov, odgovornih nadzornikov, odgovornih vodij del in odgovornih revidentov), ki delujejo na področju graditve objektov. Vse od ustanovitve zbornice smo aktivni na področju urejanja prostora in graditve objektov, izdelujemo analize stanja, pripravljamo predloge za spremembe in podajamo pripombe na predloge sprememb zakonodaje, ki jih pripravlja Ministrstvo za okolje in prostor. Glede na naše poslanstvo in članstvo pričakujemo, da se zakonodaja, predvsem s področja graditve in urejanja prostora, prilagodi zahtevam in potrebam inženirstva.
Dovolite, da vas seznanimo, da je Skupščina Inženirske zbornice Slovenije (IZS) na svoji 21. redni seji dne 16. oktobra 2008 sprejela sklep, da se novo Vlado RS pozove k ureditvi določenih vprašanj povezanih z delom pooblaščenih inženirjev. Zbornica tako poziva novo Vlado RS k reviziji vseh spremenjenih podzakonskih aktov zakona o graditvi objektov (ZGO-1B) s poudarkom na Pravilniku o projektni dokumentaciji, temeljiti analizi obstoječe gradbene zakonodaje in obvezni vključitvi strokovne javnosti pred kakršnokoli spremembo, ureditvi statusa pooblaščenega inženirja kot samostojnega poklica, ki ga bo možno opravljati tudi kot svobodni poklic, vzpostavitvi Direktorata za graditev na resornem ministrstvu in zaposlitvi kompetentnih strokovnih kadrov, prevodu vseh gradbenih standardov EU v obvezni uporabi v slovenščino in 50% znižanju cene slovenskih standardov za mala in srednja velika podjetja ter pospešenemu izdajanju tehnične regulative ob sodelovanju strokovne javnosti.
Vljudno Vas prosimo za sestanek, na katerem bi se Vam predstavili in Vam podrobneje predstavili naša pričakovanja, ki jih na kratko utemeljujemo v prilogi.
V pričakovanju Vašega odgovora Vas lepo pozdravljamo!
Predsednik Inženirske zbornice Slovenije
mag. Črtomir Remec, univ.dipl.inž.grad.