POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES), 13. 11. 2008

PRAVILNIK O UČINKOVITI RABI ENERGIJE V STAVBAH (PURES), 13. 11. 2008

 

 


Meseca oktobra je bil sprejet nov Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES). Namen izobraževanja, ki ga je organizirala IZS 13.11.2008, je bil seznaniti, razložiti in pojasniti zahteve v pravilniku ter prikazati njegovo uporabo v praksi na osnovi značilnih primerov. Predavanje je vodil avtor Pravilnika, prof.dr. Peter Novak, ki je bil tudi uradni predstavnik MOP. Kot predavatelji so sodelovali še g. Mitja Lenassi, dr. Sašo Medved in dr. Simon Muhič.

 

Usmeritve in priporočila o učinkoviti rabi energije ter Direktiva 2002/91 o energetski učinkovitosti stavb (Ur.l. RS 1/2003) so v predpisu realizirani z uporabo energijsko učinkovitih izdelkov (vgrajene opreme), učinkovito izolacijo stavb kot primarnega ukrepa, vključevanjem obvezne uporabe obnovljivih virov energije (OVE; v skladu z Nacionalnim akcijskim načrtom za energetsko učinkovitost za obdobje 2008-2016 (NA URE)), zagotavljanjem enostavne uporabe v praksi, zagotavljanjem kontrole po izvedbi, s pripravo izkaza toplotnih karakteristik stavbe (v skladu s 5. odstavkom člena 89, ZGO-1 (Ur.l. RS 126/07) in 19. členom Pravilnika o projektni dokumentaciji (Ur.l. RS 55/08) kot osnovi za energijsko izkaznico po izgradnji.

Pomemben del pravilnika sta šesti in sedmi člen, v katerem so podane zahteve o največjih dovoljenih toplotnih izgubah in hladilnih obremenitvah ter največji dovoljeni moči naprav. Zaradi svoje zasnove pravilnik omogoča enoznačno planiranje energetike pri urbanističnem urejanju posameznega področja, naselja in stavb, saj so vsi ti postopki vezani na vhodne podatke o moči bodočih naprav. To je še posebej pomembno pri načrtovanju lokalnih energetskih konceptov. Pravilnik uvaja obvezno rabo obnovljivih virov energije (OVE), saj v osmem členu zahteva, da ima vsaka nova stavba naprave za uporabo OVE. Postavljeno je načelo, da moramo v vsaki stavbi nadomestiti vsaj 25% vseh potrebnih moči instalacij za gretje, hlajenje in pogon naprav z OVE (skupaj ali posamično). Novost je tudi predpisana največja dovoljena moč za razsvetljavo v posameznih tipih stavb. Priprava tople vode z električnimi bojlerji je prepovedana in dovoljena v posebnih primerih z omejeno močjo na 2 kW. Pri uporabi plina se smejo uporabljati le kondenzacijski kotli, medtem ko so za ostale predpisani najmanjši še dovoljeni letni izkoristki. Enako velja za hladilne naprave in toplotne črpalke. Bistvo novega pravilnika lahko strnemo v naslednje: izpolnjuje zahteve EU Direktive o učinkoviti rabi energije v stavbah, toplotna zaščita se povečuje in čeprav je razlika med povprečno toplotno prehodnostjo med novim in starim pravilnikom odvisna od oblike stavbe, med 22 do 37% v korist novega predpisa, bodo prihranki večji, saj se pri izračunu potrebne energije ne upošteva več notranjih virov, ki so indirektno vplivali na manjšo izolacijo stavb.

Pravilnik zagotavlja gradnjo človeku prijaznih nizko energijskih stavb pri najmanj dvakrat nižjih toplotnih izgubah in ~ 25% deležu moči naprav za uporabo obnovljivih virov energije, kar pomeni zmanjšanje porabe fosilnih goriv v novih stavbah od sedanjih 100% po sedanjem predpisu, na ~ 40 % po novem predpisu za večstanovanjske stavbe.

Pravilnik uvršča Slovenijo med države z visoko skrbjo za učinkovito rabo energije v stavbah, zato je njegova praktična uporaba izjemno pomembna tudi zaradi izpolnjevanja obveznosti iz klimatskega paketa.