Priročniki Publikacije
Želeli ste izvedeti
ŽELELI STE IZVEDETI
Na vprašanja odgovarjajo strokovne službe in funkcionarji IZS
Običajna praksa je, da odgovorni projektant, član IZS, naredi projekt za neko projektantsko podjetje (d.o.o. ali s.p.). To podjetje sklene posel s končnim naročnikom – investitorjem in mu preda ter zaračuna projekt. Zanima me sledeče. Ali lahko odgovorni projektant, član IZS, izdela projekt neposredno za končnega naročnika – investitorja? Sklenil bi avtorsko pogodbo, preko katere bi se storitev izplačala. V tem primeru ne bi bilo projektantskega podjetja kot vmesnega člena.
Kdo lahko opravlja dejavnost projektiranja je določeno v Zakonu o graditvi objektov (ZGO) v 28. členu z naslovom »pogoji za projektanta«. Člen se v prvem odstavku glasi: »Dejavnost projektiranja sme opravljati pravna ali fizična oseba, ki ima kot gospodarska družba ali zadruga v sodni register vpisano dejavnost projektiranja oziroma ima kot samostojni podjetnik posameznik takšno dejavnost priglašeno pri pristojni davčni upravi.« Iz tega sledi, da lahko kot fizična oseba in odgovorni projektant izdelate neposredno za investitorja projektno dokumentacijo le, če imate kot samostojni podjetnik posameznik dejavnost projektiranja priglašeno pri pristojni davčni upravi in ste zavarovani pred odgovornostjo za škodo (32. in 33. člen ZGO). V Zakonu o avtorski in sorodnih pravicah je v 5. členu navedeno, kaj so avtorska dela, za katera se sklepajo avtorske pogodbe in varujejo avtorske pravice. Zato je potrebno biti pri sklepanju avtorske pogodbe prepričan, da delo res uvršča mednje.
Od kdaj je energetska izkaznica sestavni del projektne dokumentacije in je nujna tudi pri podpisih najemnih in prodajnih pogodb poslovnih prostorov, etc? Septembra 2008 smo od gradbenega podjetja prevzeli po pogodbi na ključ novo poslovno stavbo (kot kupec). Gradbeno podjetje nam pri tem ni izročilo energetske izkaznice.
Energetska izkaznica ni obvezni sestavni del projektne dokumentacije, ker se enostavno ne imenuje tako. Sedanji (novi) Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (Ur. l. RS, št. 93/08), ki je pričel veljati 15.10.08 uvaja nov izraz »energijski kazalniki«, ki so naslednji:
1. priključna moč grelnih, hladilnih in električnih naprav v kW in kW/m3,
2. potrebna letna primarna energija za delovanje KGH naprav v kWh/a ali v kWh/ m3a,
3. delež obnovljivih virov energije.
Poleg energijskih kazalnikov pravilnik uvaja tudi izkaz izpusta CO2 na leto ali pa CO2/m2a. Novi Pravilnik se uporablja za projektiranje in gradnjo novih stavb ter prenovo obstoječih stavb (drugi odstavek 1. člena). Dosedanji (sedaj neveljavni) Pravilnik o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije v stavbah (Ur. l. RS, št. 42/02) pa zahteva »Izkaz toplotnih karakteristik stavbe«, ki je bil skozi tretji odstavek 25. člena obvezni del dosedanje projektne dokumentacije. In do slednjega je kupec stavbe, načrtovane in grajene po dosedanjem pravilniku, pogodbeno upravičen.
Prosim za informacijo o postopku pretvorbe »osnovnega« članstva v IZS v status »mirovanja« članstva. Iz pravilnika je jasno, da moram poslati vlogo do konca februarja. Kaj pomeni mirovanje statusa? Kako je s ponovno zahtevo po polnem članstvu, to je za ponovno pridobitev žiga? V kolikšnem času in kdaj je to mogoče izvesti in koliko stane? Kako je z vrnitvijo žiga? Ali mi žig in izkaznica ter s tem sedanji status veljajo do 30. 6., kot je navedeno na izkaznici?
Za status mirovanja pooblaščenega inženirja nam morate poslati podpisano pisno zahtevo. Članarina je letni strošek in velja od 1. 1. do 31. 12.. Datum veljavnosti izkaznice ni vezan na članarino. V kolikor želite v tekočem letu prejeti račun za člana z mirovanjem statusa, nam morate poslati zahtevo za mirovanje najpozneje do konca meseca februarja tekočega leta. Član z mirovanjem statusa ima deponiran žig in izkaznico na IZS, deležen pa je vseh ostalih ugodnosti kot inženir z aktivnim statusom (prejema glasilo, upravičen je do popustov pri izobraževanjih, ki jih organizira IZS, prejema vsa obvestila kot aktivni člani, …). Ko posameznik z mirovanjem statusa pooblaščenega inženirja želi prekiniti status mirovanja, poda pisni zahtevek. Vse pisne zahteve obravnava komisija za vpis v imenik, ki se sestaja enkrat mesečno, tako da so vse zahteve rešene najpozneje v roku enega meseca. Žig in izkaznico vrnete po prejemu odločbe. Aktivni status pooblaščenega inženirja vam velja do prejema ustrezne odločbe o spremembi statusa.
Posredujte nam vprašanja in z veseljem vam bomo odgovorili