POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Brazilska izjava

BRAZILSKA IZJAVA

 

 

 


 

Preambula

Svetovni zbor inženirjev WEC 2008 je potekal v Braziliji od 2. do 6. decembra 2008. Na njem se je srečalo pet tisoč dvesto inženirjev iz 39 držav. WEC 2008 je podprl brazilski predsednik Luís Inácio Lula da Silva, organizirali in sponzorirali so ga Brazilski zvezni svet za inženirstvo, arhitekturo in kmetijstvo (CONFEA), Brazilska zveza inženirskih združenj (FEBRAE) in Svetovna federacija inženirskih organizacij (WFEO), sosponzor pa je bila Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO). Glavna tema WEC2008 je bila “Inženirstvo: inovacije z družbeno odgovornostjo”. Podteme so se osredotočile na inženirstvo prek meja, etiko in družbeno odgovornost, inovacije brez degradacije in napredne tehnologije s strateško vizijo. Potekali so tudi “Ženski forum” in “Forum mladih inženirjev” ter šest okroglih miz o inženirskem izobraževanju in graditvi, biološki raznovrstnosti in okolju ter obvladovanju tveganja v zvezi z naravnimi nesrečami, inženirstvu za razvoj, energiji za trajnostni razvoj in velikih izzivih za inženirstvo. O teh temah je bilo predstavljenih več kot 100 referatov in potekale so razprave o povezanih vprašanjih. WEC 2008 je spremljala ExpoWEC2008 o temi “Energija za prihodnost”. To je bil tretji WEC, ki je sledil WEC2004 v Šanghaju in WEC2000 v Hanovru, in je potekal pred četrtim WEC v Ženevi leta 2011. Namen te Izjave je predstaviti te razprave inženirskim in povezanim skupnostim, vladam in državnim organom, državnim, regionalnim in mednarodnim organizacijam, orisati ta vprašanja in pozvati k dejanjem glede izzivov, s katerimi se sooča inženirstvo. Obstaja pomembna potreba po razvoju državnih, regionalnih in mednarodnih inženirskih pobud in programov. To se odraža tudi v izdelavi UNESCO-vega poročila “Inženirstvo: vprašanja in izzivi za razvoj” – sploh prvega mednarodnega poročila o inženirstvu, predstavljenega na tem zboru.

 

Izjava

Mi, udeleženci WEC2008, poudarjamo, da je inženirstvo gonilo tehnoloških inovacij in vitalnega pomena v trajnostnem človeškem, družbenem in gospodarskem razvoju. V sedanji gospodarski krizi verjamemo, da bodo inženirstvo in inovacije z družbeno odgovornostjo bistvenega pomena za naše preživetje in napredek. To Izjavo podajamo v tej zvezi.

 

Vprašanja in izzivi

Na globalni ravni vprašanja, s katerimi se sooča svet glede potrebe po zmanjšanju revščine, spodbujanju trajnostnega družbenega in gospodarskega razvoja in obravnavanju drugih razvojnih ciljev ZN za novo tisočletje, nudijo rešitve za omilitev podnebnih sprememb in prilagoditev ter olajšanje premika v prihodnost z nizko vsebnostjo ogljika. Ta vprašanja vključujejo tudi izzive in priložnosti, ki jih predstavljajo globalizacija, digitalne in širše razlike v tehnologiji in znanju. Na lokalni ravni številne države skrbi nezanimanje mladih za znanost, inženirstvo in tehnično izobrazbo ter učinek, ki ga bo imelo zmanjšano zanimanje za inženirstvo in vpis na študij inženirstva na zmogljivost in razvoj po svetu, poleg tega pa še beg možganov inženirjev iz revnih držav. Tem vprašanjem in izzivom se pridružuje še zadnja finančna in gospodarska kriza v času, ko potrebujemo povečano vlaganje v graditev inženirske zmogljivosti, raziskave in razvoj ter infrastrukturo. Inženirske in znanstvene skupnosti morajo na teh vprašanjih tesneje delati skupaj. Pomembno je tudi pripomniti, da se vprašanja in izzivi, s katerimi se sooča inženirstvo, spreminjajo skozi prostor in čas zlasti zaradi novih potreb in novega znanja, in inženirstvo se mora spremeniti, da se bo soočilo s temi spreminjajočimi se vprašanji in izzivi. Glavne spremembe za inženirstvo so spodbujanje graditve zmogljivosti in dostopa do tehnologije, da se ta vprašanja obravnavajo s:

<typolist>

spodbujanjem zavedanja o inženirstvu pri javnosti in mladih,

razvojem tehnologij, vključno z naprednimi tehnologijami,

uporabo in inovacijami tehnologij,

spodbujanjem vključitve zlasti žensk in mladih inženirjev v prihodnosti,

globalnim sodelovanjem za zmanjšanje razdelitve znanja.

</typolist>

Ta vprašanja je treba obravnavati na področju strateške vizije, etične in družbene odgovornosti.

 

Pozivi k dejanjem

Inženirstvo je bistveni gradnik in gonilo tehnoloških inovacij, trajnostnega družbenega in gospodarskega razvoja, in inženirji morajo to poudariti tvorcem politike in širši javnosti. Poudarek na inovacijah in aplikacijah prav tako pomaga pritegniti mlade k inženirstvu. Inženirsko izobraževanje mora poudarjati pomembnost inženirstva za globalna vprašanja in probleme, s katerimi se soočamo – poklic za reševanje problemov se mora revitalizirati s pomočjo pristopov, kot je učenje na osnovi problemov. Za obravnavo teh vprašanj pozivamo k dejanjem inženirske in povezane skupnosti, vlade in nacionalne organe, regionalne in mednarodne organizacije.

 

Inženirske in povezane skupnosti

Pozivamo inženirske in povezane skupnosti na državnih in mednarodnih ravneh, da preko WFEO, njenih članov in povezanih organizacij:

<typolist>

poudarjajo pomen inženirstva kot glavnega gonila inovacij, trajnostnega družbenega in gospodarskega razvoja,

razvijajo boljše razumevanje javnega dojemanja inženirstva ter spodbujanje inženirskih študij in politike,

spodbujajo kurikule in učne metode v inženirskem izobraževanju, ki spodbuja pomen, aplikacije in pristop inženirstva z reševanjem problemov,

krepijo vezi med osnovno šolo in inženirstvom s spodbujanjem partnerstva med inženirji, šolami, vlado in zasebnim sektorjem,

razvijajo, uporabljajo in inovirajo tehnologije, vključno z naprednimi thnologijami, do globalnih vprašanj in izzivov, da bi ustvarili boljši svet, spodbujali vključitev in zmanjševali razlike, s strateško vizijo, etično in družbeno odgovornostjo.

</typolist>

 

Državne, regionalne in mednarodne organizacije

Pozivamo WFEO in njegove člane, UNESCO in druge državne, regionalne in mednarodne organizacije k olajševanju in spodbujanju zgornjih dejavnosti s pomočjo mednarodnih mrež, sodelovanja in medsebojne delitve dobre prakse. Zlasti pozivamo člane WFEO in UNESCO, naj razvijejo Mednarodni inženirski program za spodbujanje inženirskega izobraževanja, graditve zmogljivosti in aplikacij za izkoreninjenje revščine, trajnostni človeški, družbeni in gospodarski razvoj, in nadaljujejo z UNESCO- vim inženirskim poročilom, tako da bo nastala druga izdaja, ki bo predstavljena na Svetovnem inženirskem zboru leta 2011.

 

Vlade in državni organi

Pozivamo vlade in državne organe, da ustvarijo ugodna okolja in podprejo zgornje dejavnosti pri inženirskem izobraževanju, raziskavah in razvoju, graditvi zmogljivosti in uporabi inženirstva za razvojne cilje za novo tisočletje in povezane mednarodne razvojne cilje.