Priročniki Publikacije
URSZR napovedala prenovo Pravilnika o študiji požarne varnosti
URSZR NAPOVEDALA PRENOVO PRAVILNIKA O ŠTUDIJI POŽARNE VARNOSTI
Požarna varnost
URSZR nas je seznanila, da bodo pričeli z aktivnostmi za prenovo Pravilnika o študiji požarne varnosti, pri čemer načrtujejo, da bodo v najkrajšem možnem času pripravili predloge sprememb pravilnika.
Pristojni ministrstvi (Direktorat za prostor Ministrstva za okolje in prostor in Upravo RS za zaščito in reševanje Ministrstva za obrambo (URSZR)) smo seznanili z zaključki okrogle mize »Kako lahko izboljšamo ureditev področja požarne varnosti?«, kateremu smo dodali poziv za ureditev določenih problemov s področja požarne varnosti, URSZR pa smo tudi povabili k sodelovanju pri izdelavi Priročnika za izdelavo študije požarne varnosti in zasnove požarne varnost, ki ju pripravljamo.
URSZR je v odzivu uvodoma zapisala, da se z navedbo iz 8. točke poziva, v kolikor le ta pomeni, da »bi študija požarne varnosti v končni obliki pomenila samo povzetek upoštevanja zahtev požarne varnosti, brez strokovnih pojasnil in utemeljitev, na katerih predpisih, standardih ali drugih strokovnih dokumentih oziroma inženirskih metodah, temeljijo upoštevane zahteve«, ne strinjajo in da takega stališča na okrogli mizi tudi ni zastopal njihov predstavnik Aleksander Špec.
Nadalje nas je URSZR seznanila, da bodo pričeli z aktivnostmi za prenovo Pravilnika o študiji požarne varnosti, pri čemer načrtujejo, da bodo v najkrajšem možnem času pripravili predloge sprememb pravilnika. »Študija požarne varnosti mora v končni obliki vsebovati ne samo povzetek upoštevanja zahtev požarne varnosti, temveč zahteve za vse potrebne ukrepe požarne varnosti, ki jih je treba vključiti v načrte projektne dokumentacije PGD in nadaljnje faze projektne dokumentacije, skupaj z vsemi potrebnimi strokovnimi pojasnili in obrazložitvami, s katerimi odgovorni projektant utemeljuje izbrane zahteve. Pri tem je bistveno, da so zahteve določene ob upoštevanju idejnih projektnih rešitev za objekt, ki jih pripravljajo projektanti posameznih faz. Ugotavljamo namreč, da odgovorni projektanti v študijah samo navajajo posamezne točke ali celo samo naslove predpisov in drugih strokovnih dokumentov, ki jih je treba upoštevati pri načrtovanju v posameznih načrtih, kar ne
more biti dovolj za projektante načrtov in zato pogosto pripelje do neusklajenost projektnih rešitev v načrtih glede na zahteve v študiji požarne varnosti.«, so zapisali.
Glede na to, da pripravljajo spremembe Pravilnika, menijo, da v tem času priprava Priročnika za izdelavo študije požarne varnosti ni smiselna oziroma racionalna, zaradi česar so nas obvestili, da pri pripravi takšnega priročnika ne morejo sodelovati. Predlagali pa so nam, da v tej fazi, namesto izdelave priročnika, na zbornici pripravimo predloge za spremembo pravilnika o študiji požarne varnosti in se aktivno vključimo v oblikovanje le-tega. Priročnik pa naj se izdela šele po tem, ko bodo spremembe pravilnika o študiji požarne varnosti že izdane, saj bo moral biti priročnik usklajen z njegovimi zahtevami.