Priročniki Publikacije
Želeli ste izvedeti
Na vprašanja odgovarjajo strokovne službe in funkcionarji IZS
PLINSKA KOTLOVNICA IN GRADBENO DOVOLJENJE
Ali je dopustno (ZGO, tehniški predpisi, požarna varnost), da koncesionar za dobavo zemeljskega plina predela kotlovnico iz kurilnega olja na zemeljski plin vključno z zamenjavo kotlov, gorilnikov, ostale opreme (npr. toplovodna kotlovnica na ELKO v stanovanjskem bloku moči 1,6 MW) brez pridobitve gradbenega dovoljenja – samo kot investicijsko vzdrževalna dela in z načrtom PZI?
Kratek odgovor je DA, lahko. Naj pojasnimo:
Zakon o graditvi objektov (ZGO-1B) ter Uredba o vrstah objektov glede na zahtevnost (Ur.l. RS, št. 37/2008) za investicijsko vzdrževalna dela, ki se izvajajo na obstoječih objektih, izrecno ne predpisujeta, da je za tovrstna dela na objektu potrebna pridobitev gradbenega dovoljenja.
V 22. členu uredbe piše, da so investicijsko vzdrževalna dela na objektu ali za potrebe objekta, dela, ki vključujejo izvedbo popravil, gradbenih, instalacijskih in vzdrževalnih del ter izboljšav, ki sledijo napredku tehnike, z njimi pa se ne posega v konstrukcijo objekta in tudi ne spreminja njegove zmogljivosti, velikosti, namembnosti in zunanjega videza. Omenjena uredba določa, da med investicijsko vzdrževalna dela sodijo zlasti: namestitev agregata za proizvodnjo električne energije, naprave za ogrevanje, sončnega zbiralnika ali sončnih celic, toplotne črpalke, vetrnice za proizvodnjo električne energije, izvedba vrtine za geosondo, namestitev klima naprav, izvedba notranjih instalacij, ureditev dvorišč, itd.
Za omenjena dela velja, da za njih ni potrebna pridobitev gradbenega dovoljenja.
Za konkretni primer je tako evidentno, da se s spremembo energenta za proizvodnjo toplote v objektu iz ELKO na zemeljski plin izboljšuje oskrba s toplotno energijo za objekt ter njegovo uporaba.
PZI projektna dokumentacija za tovrstne strojne in elektro instalacije mora biti narejena v skladu z veljavnimi predpisi, pravilniki ter zakoni, ki veljajo v Republiki Sloveniji.
V kolikor je vgradnja plinske kotlovnice v objektu v nasprotju z veljavno zakonodajo in prostor ne ustreza vsem predpisom (požarni predpisi, velikost kotlovnice, prezračevanje kotlovnice, lokacija kotlovnice ipd.) in je zato potreben določen gradbeni poseg, ki posega v konstrukcijo objekta ter spreminja zunanji videz ali velikost objekta, potem navedena dela niso več obravnavana kot investicijsko vzdrževalna dela in je za tovrsten poseg v objektu potrebno gradbeno dovoljenje.
Veljavni predpisi, ki urejajo gradnjo, požarno zaščito in druge varnostne in tehnične ukrepe za gradnjo plinskih kotlovnic so:
- tehnična smernica TSG 1-001:2010
- MFEUR, nr. 39/2007
- DVGW TRGI 2008
- tehnične smernice distributerja zemeljskega plina na področju, ki ga pokriva.
PRIROČNIK "GRADBENI PROJEKT IN NJEGOVA KNJIGA"
Konec lanskega leta je izšla knjiga "Graditeljski projekt i njegova knjiga – Priručnik projektnog tima" avtorja dr. Mirka Oreškovića. Delo je rezultat obširnega strokovnega znanja in dolgoletnih izkušenj pri vodenju investicijskih projektov. Priročnik zajema vse aktivnosti investitorja od ideje do njene uresničitve. V njemu so zapisani odgovori na večino vprašanj o vodenju gradbenih projektov ter sistematičnemu dokumentiranju projektnega vodenja.
Knjigo je izdala založba "Hrvatska sveučilišna naklada" iz Zagreba.